Spójrz w nocy na niebo, zobaczysz kometę

14 lipca 2020, 21:00
ms

Jeszcze przez kilka dni na nocnym niebie będzie można obserwować gołym okiem kometę C/2020 F3 (NEOWISE). Trzeba jej szukać nad północnym horyzontem.Kometa jest widoczna na polskim niebie od kilkudziesięciu godzin. O jej istnieniu dowiedzieliśmy się 27 marca 2020 r. Najbliżej Ziemi znajdzie się 23 lipca. Zbliży się wówczas do nas na odległość 103,5 mln km.

Do ok. 20 lipca kometa powinna być widoczna gołym okiem. Później, mniej więcej do połowy sierpnia, kometa będzie widoczna, gdy popatrzymy na niebo przez lornetkę lub teleskop.

Zdjęcia komety już krążą wśród trójmiejskich miłośników obserwacji nocnego nieba. Te prezentowane w artykule pochodzą z profilu Gdynia nocą.  

Gdzie szukać komety na niebie? Trzeba patrzeć w kierunku północnym. W najbliższych dniach będzie widoczna na tle gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy (Wielki Wóz).

- Kometa będzie wprawdzie stopniowo tracić jasność wraz z oddalaniem się od Słońca, ale zbliża się do Ziemi oraz zwiększa wysokość na firmamencie, a dodatkowo Księżyc zmierza do nowiu. Wydaje się więc, że najlepsze dni przed nami. Najdogodniejszy okres obserwacyjny komety może przypaść w drugiej dekadzie lipca - zachęcał w rozmowie z Onetem Piotr Majewski z kanału radio-teleskop na Youtubie.
Kometa NEOWISE na polskim niebie w lipcu 2020 r.

Film z vloga radio-teleskop.pl


Z kolei Karol Wójcicki, autor popularnego bloga dla miłośników astronomii Z głową w gwiazdach, pisał o niej tak:

Nad Doliną Muminków pojawiła się kometa! Włóczykij, długo się nie zastanawiając, chwycił plecak, lekki statyw fotograficzny i pomknął na polanę z pięknym widokiem na północny horyzont. Wszystko po to, by zdążyć przed nadciągającymi chmurami... :)

Tej nocy nie miałem zbyt wiele czasu. Najpierw wieczorem zabrałem rodzinę na pobliskie pola, by pokazać im kometę o zmierzchu. Później pomknąłem kilkadziesiąt kilometrów dalej, starając się uciec od świateł wielkiej Warszawy. To wszystko po bieszczadzkiej nocy i długim powrocie do domu...

Za plecami miałem jasną wstęgę Drogi Mlecznej, wokół łąkę pełną letnich kwiatów, w oddali nisko nad ziemią zalegała mgła. A na niebie wisiała piękna gwiazda z długim ogonem, na którą - coś tak czuję - zabraknie nam nocy, aby w pełni nacieszyć się jej widokiem. Gdy kilka metrów dalej teleskop zbierał fotony, ja w towarzystwie przedziwnego stworzenia wpatrywałem się w ten kosmiczny fenomen."
Meteoroid rozświetlił niebo nad Gdańskiem. Film z 2015 r.
Zamierzasz w nocy obserwować kometę na niebie?
80%

tak

20%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1324

ms