Od wtorku drożej za wodę i ścieki w Gdańsku oraz w części Gdyni

8 czerwca 2020, 18:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: zgłoś, że nie płacisz za ścieki, a unikniesz kary

Mieszkańcy Gdańska oraz trzech ulic należących do Gdyni od wtorku, 9 czerwca, będą płacić więcej za dostawę wody i odbiór ścieków. Podwyżki, które wchodzą teraz w życie, zostały ogłoszone już dwa lata temu.Saur Neptun Gdańsk przypomina, że od 9 czerwca zaczynają obowiązywać nowe, o 20 groszy wyższe, stawki za wodę i ścieki.

- Zgodnie z taryfą zatwierdzoną w 2018 roku przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie gospodarstwa domowe w Gdańsku od 9 czerwca zapłacą 4,38 zł za m sześc. wody i 5,80 zł za odprowadzenie m sześc. ścieków. Co daje łączną kwotę 10,18 zł netto - informuje Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka SNG .
Dotychczas stawka wynosiła w sumie 9,98 zł (4,28 zł za wodę i 5,7 zł za ścieki).

Ta sama podwyżka dotyczy też trzech ulic, administracyjnie podlegających pod Wielki Kack w Gdyni, gdzie SNG jest dostawcą wody.

Chodzi o:

  1. ul.ŁosiowąMapka
  2. SarniąMapka
  3. JeleniąMapka


Taryfa dla przemysłu i pozostałych odbiorców wyniesie 10,24 zł netto - odpowiednio 4,44 zł za m sześc. wody i 5,80 zł za odprowadzenie m sześc. ścieków.

Taryfa w Sopocie, jak informuje Rusakiewicz, do lipca pozostaje bez zmian.

Obecne podwyżki ustalone w 2018 rokuNowe ceny za wodę i ścieki to pokłosie decyzji podjętej już dwa lata temu. W 2018 roku po raz pierwszy zatwierdzaniem taryf zajmowały się nie samorządy, a PGW Wody Polskie.

Zobacz też: Co trafia do trójmiejskiej kanalizacji?

Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne zostały zobligowane do opracowywania taryf na trzy lata, a nie jak do tamtej pory na rok - do późniejszej decyzji samorządów.

Usługi hydrauliczne i wodnokanalizacyjne w TrójmieścieSNG wchodzi właśnie w trzecią stawkę ustaloną już wtedy. W ramach pierwszej nastąpiła obniżka o 3 grosze. Potem rok do roku stawka rosła o 20 groszy.
Czy odczujesz tę podwyżkę w domowym budżecie?
51%

tak, mocno

25%

raczej tak

11%

trudno powiedzieć

13%

nie, podwyżka nie jest dotkliwa

zakończona

łącznie głosów: 2468