Rusza wypożyczalnia elektrycznych skuterów na minuty

21 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejna kradzież kół z auta "na minuty"


Poradzą sobie na zakorkowanych ulicach, łatwo nimi zaparkować, można też pojechać na imprezę i zostawić tam, gdzie nam wygodnie - prywatna wypożyczalnia elektrycznych skuterów, po Warszawie i Poznaniu, wkracza też do Trójmiasta.W Gdańsku i Gdyni od wielu lat nie możemy doczekać się miejskiej wypożyczalni rowerów, ta sopocka przetrwała jedynie trzy lata, o wypożyczalni metropolitalnej wiadomo tyle, że "trwają nad nią prace". Pewnie dlatego warszawska firma Blinkee wyczuła, że na pustyni transportu dzielonego łatwo zostać liderem rynku i uruchomiła systemem wypożyczania elektrycznych skuterów.

Firma zaczyna skromnie, bo od 15 dwuosobowych skuterów. Jeśli rozwiązanie się przyjmie, wprowadzi na rynek więcej pojazdów.

Jak z nich skorzystać?

Aby wypożyczyć skuter należy pobrać aplikację, następnie zarejestrować się na stronie Blinkee (wymagany jest skan prawa jazdy). Należy też zasilić konto kwotą 30 zł.

- W aplikacji lub na stronie będą widoczne dostępne skutery, które będzie można zarezerwować. Od momentu kliknięcia przycisku "zarejestruj" mamy 15 min na dojście do skutera. Gdy dotrzemy do wybranej lokalizacji, w aplikacji klikamy guzik "uruchom" i skuter jest gotowy do jazdy. Jednocześnie zniknie on z pola widzenia innych użytkowników systemu - tłumaczy Marcin Maliszewski z firmy Blinkee.
Skuter możemy zostawić w dowolnym miejscu w Trójmieście, o ile zawiera się ono na mapie widocznej w aplikacji i na stronie.

Ile to kosztuje?

Za korzystanie ze skutera zapłacimy 69 groszy za minutę lub 69 zł za całą dobę. Są też abonamenty: 139 zł na miesiąc, w ramach którego można skorzystać z 20 min jazdy dziennie, czy 169 zł, co pozwala na korzystanie przez 40 min dziennie.

Skuter waży 55 kg, udźwignie 150 kg, jest dwuosobowy, w kufrze są dwa kaski i czepki jednorazowe na głowę. Prędkość maksymalna to 45 km/godz.

Jazda jest dość ekonomiczna, bo na jednym ładowaniu - zależnie od warunków pogodowych oraz stylu jazdy - można przejechać do 80 km. Pełne ładowanie pojazdu zajmuje niespełna 4 godziny.

Pracownik firmy jeździ po mieście i wymienia akumulatory w tych pojazdach, w których jest już minimalny zasięg.

W Trójmieście można korzystać z wypożyczalni skuterów.


Skuterem na wycieczkę, do pracy albo na imprezę

- Nasi użytkownicy dzielą się na dwie kategorie. Jedni biorą skuter na cały dzień i jeżdżą np. w weekendy typowo turystycznie. Są jednak też tacy, którzy skuterami dojeżdżają do i z pracy czy na imprezy towarzyskie - tłumaczy Mariusz Maliszewski.
Wypożyczalnia skuterów ma działać do listopada włącznie i ponownie wystartować od marca. Jeżeli system się sprawdzi, to w kolejnym sezonie w Trójmieście może jeździć nawet kilkadziesiąt skuterów.

Kolejną ofertą na łatwiejsze przemieszczanie się (na razie tylko w Gdyni) może być wprowadzony jeszcze w tym roku system car-sharingu, polegający na godzinowym udostępnianiu miejskich samochodów. Gdańsk i Sopot w system nie wejdą, bo chcą poczekać kilka lat i połączyć usługę ze wspólnym biletem i wypożyczalnią rowerów.
Czy podoba ci się system wypożyczania skuterów?
22%

nie, przy jednorazowym wypożyczeniu jest zbyt wymagający

78%

tak, nie jest zbyt skomplikowany, dobrze, że w ogóle jest

zakończona

łącznie głosów: 1391