Trójmiejski poker wyborczy. Kto startuje do parlamentu?

17 września 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Rząd na razie nie da pieniędzy na tunel pod Pachołkiem

Do polityki po latach przerwy chce wrócić Joanna Senyszyn (Zjednoczona Lewica) i Danuta Hojarska (komitet Stonogi), ponadto o mandaty w Sejmie w Gdańsku z pierwszych miejsc powalczą Adam Korol (PO), Jarosław Sellin (PiS). W okręgu gdyńsko-słupskim jedynkami są Marek Biernacki (PO), Leszek Miller (ZL) i Jolanta Szczypińska (PiS).25 października spośród kilku tysięcy kandydatów wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Od środy na stronach Państwowej Komisji Wyborczej są już listy kandydatów do parlamentu.

Lista kandydatów do Sejmu i Senatu zarejestrowanych na stronie PKW.

Zjednoczona Lewica (koalicja wyborcza SLD, Twojego Ruchu, PPS i Zielonych) jako pierwsza zgłosiła swoje listy w gdańskiej PKW, natomiast losy rejestracji partii Nowoczesna Ryszarda Petru ważyły się do ostatniej chwili. Bardzo niskie poparcie w naszym regionie zebrał komitet Kukiz'15.

Takie partie, jak PO czy PiS, nie miały większych problemów w zebraniu głosów poparcia potrzebnych do rejstracji, choć PiS listy do okręgu gdańskiego zgłosił w PKW na ostatnią chwilę. W obu tych czołowych partiach, które wg sondaży mają największe szanse wprowadzenia największej liczby kandydatów do Parlamentu, pewnym zaskoczeniem są jedynki.

PiS w okręgu gdańskim nie wystawił na pierwszym miejscu byłego przewodniczącego tej partii w Pomorskiem i swojej dotychczasowej "lokomotywy" - posła Andrzeja Jaworskiego. Liderem został poseł Jarosław Sellin, który do tej pory ubiegał się o miejsce w Sejmie w okręgu gdyńsko-słupskim. Jaworski jest na trzecim miejscu, a na drugim jest Kazimierz Smoliński. W okręgu gdyńsko-słupskim jedynką jest Jolanta Szczypińska, poseł Janusz Śniadek jest drugi, trzecia jest poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Wysokie - szóste miejsce - dostał radny Gdyni Marcin Horała.

Jednak jeszcze większym zaskoczeniem jest jedynka PO w okręgu gdańskim. Będzie nią Adam Korol, obecny minister sportu i turystyki, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrza świata w wioślarstwie. Zdetronizował przewodniczącego regionu Pomorskiego PO i wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, który znalazł się na drugim miejscu.

Co ciekawe partia ta na jedynki do tej pory nominowała głównie rasowych polityków. Korol pierwotnie był na szóstym miejscu, jednak korekty jego ulokowania na listach dokonała premier Ewa Kopacz. Na trzecim miejscu jest Agnieszka Pomaska. Pewnym zaskoczeniem jest też wywindowanie na wysoką, bo aż czwartą pozycję, młodego polityka, pracownika administracji rządowej, często widzianego u boku premier, Łukasza Zaręby. W gdyńsko-słupskim okręgu na drugim miejscu jest Henryka Krzywonos-Strycharska, która bez powodzenia kandydowała w zeszłym roku do Parlamentu Europejskiego, a jedynką został Marek Biernacki.

Po latach przerwy, na polityczną scenę chce wrócić była posłanka Samoobrony i bliska współpracowniczka Andrzeja Leppera Danuta Hojarska, która jest jedynką na liście Komitetu Wyborczego Zbigniewa Stonogi.

Także po przerwie wraca Joanna Senyszyn. Będzie jedynką na liście Zjednoczonej Lewicy w gdańskim okręgu. Z drugiego miejsca o mandat ubiegać się będzie poseł Twojego Ruchu Piotr Bauć. Z okręgu gdyńsko-słupskiego ponownie staruje Leszek Miller.

Komitet wyborczy wyborców "Kukiz'15" ostatecznie, bo w ostatnich tygodniach listy kandydatów kilkakrotnie się zmieniały, wystawił na pierwszym miejscu architekt Magdalenę Błeńską ze Stowarzyszenia Republikanie Przemysława Wiplera, a w Gdyni Małgorzatę Zwiercan, dyrektorkę ośrodka leczenia uzależnień w Kościerzynie.

Sporo emocji wzbudził fakt, że jedynką Nowoczesnej w Gdańsku została Ewa Lieder, która jeszcze w zeszłym roku w wyborach na prezydenta Gdańska, uzyskała trzeci wynik po Pawle Adamowiczu (PO) i Andrzeju Jaworskim (PiS). Startując z bezpartyjnego komitetu Gdańsk Obywatelski zdobyła ponad 17 tys. głosów.

Część jej dotychczasowych kolegów z GO zarzuca jej, że zmarnowała zgromadzony dotychczas bezpartyjny potencjał gdańskich aktywistów. W okręgu gdyńsko-słupskim lokomotywą ugrupowania Petru będzie Grzegorz Furgo, znany w Trójmieście producent wydarzeń kulturalnych.

W Pomorskiem wybierzemy w sumie 12 posłów z okręgu gdańskiego (nr 25) i 14 z gdyńsko - słupskiego (nr 26). Zdecydujemy także o mandacie dla 6 senatorów, po jednym z każdego okręgu wyborczego. W obu okręgach do Sejmu zgłoszono po 9 list. W gdańskim kandydatów jest 192, w gdyńsko-słupskim 218.

Na rejestrację czeka jeszcze w obu okręgach lista komitetu wyborczego Grzegorza Brauna Szczęść Boże, który ma do poniedziałku uzupełnić dane w złożonych dokumentach.

Jak i kiedy wybierzemy nowych posłów i senatorów

Głosować na swoich kandydatów będziemy w niedzielę 25 października, w godzinach od 7 do 21.

Wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego zamieszkania, może głosować w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym w kraju, na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywa wyborca, najpóźniej do dnia 20 października 2015 r.

Do 12 października należy zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, także w urzędzie gminy, w której wpisany jest do rejestru wyborców.

Wyborca stale zamieszkały za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą, także może głosować korespondencyjnie. W tym celu powinien dokonać u właściwego konsula zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego, najpóźniej 7 października.

Za granicą można też głosować osobiście. Fakt ten należy zgłosić u właściwego konsula pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Po utworzeniu obwodów głosowania za granicą, na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych zostanie udostępniona aplikacja, przy pomocy której można będzie dokonywać zgłoszeń. Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej do dnia 22 października.

Do 16 października trzeba zgłosić zamiar oddania głosu przez pełnomocnika (opcja dla osób niepełnosprawnych lub tych które ukończyły 75 lat).
Czy wiesz już na kogo zagłosujesz w wyborach parlamentarnych?
55%

tak, mam swoich kandydatów

20%

jeszcze nie, pomyślę w trakcie kampanii

25%

nie, obecnie nikt mi nie odpowiada

zakończona

łącznie głosów: 674