Zakończyły się wybory do Sejmu i Senatu

25 października 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
piw
aktualizacja:21:00 (25 października 2015)
Najnowszy artukuł na ten temat

Rząd na razie nie da pieniędzy na tunel pod Pachołkiem

Równo o godz. 21 zamknięto lokale wyborcze. Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało 39,1 proc. głosów i prawdopodobnie będzie mogło samodzielnie stworzyć rząd.Aktualizacja godz. 21:00 Wybory zostały ostatecznie zakończone. Pierwsze sondażowe wyniki wyglądają następująco:

Prawo i Sprawiedliwość - 39,1 proc.
Platforma Obywatelska - 23,4 proc.
Kukiz 15 - 9 proc.
Nowoczesna - 7,1 proc.
Zjednoczona Lewica - 6,6 proc. (pod progiem 8 proc. dla koalicji)
PSL - 5,2 proc. Korwin - 4,9 proc. (pod progiem 5 proc. dla komitetów wyborczych)
Razem - 3,9 proc.

Czytaj więcej o wynikach

Aktualizacja godz. 18:53 Frekwencja do godz. 17 jest nieznacznie niższa od frekwencji na tą samą godzinę odnotowanej cztery lata temu - wtedy do godz. 18 głosowało 39,65 proc. uprawnionych, a dziś 38,97 proc.
Aktualizacja godz. 18:37 Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że o godz. 17 frekwencja wyborcza wynosiła 38,97 proc. Największą frekwencję odnotowano w Warszawie - 50,79 proc.

Aktualizacja godz. 13:39 Państwowa Komisja Wyborcza podała, że do godz. 12 wydano 16,47 proc. kart do głosowania. Co ciekawe, spośród wszystkich największych polskich miast, najniższa frekwencja jest w Gdańsku, gdzie do godz. 12 głosy oddało tylko 15,81 proc. uprawnionych (dla porównania, w Warszawie głosowało w tym samym czasie aż 20,31 proc. uprawnionych).

Do chwili obecnej nie odnotowano żadnego incydentu, który wiązałby się z koniecznością przedłużenia ciszy wyborczej i dłuższym głosowaniem. Co prawda w jednym z lokali wyborczych w Biskupinie wybuchł pożar, ale komisję przeniesiono i nie podjęto uchwały zmieniającej godziny głosowania.
W Gdańsku, Gdyni i Sopocie każda osoba uprawniona do głosowania, która pojawi się w lokalu wyborczym z dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, otrzyma jedną żółtą kartę do głosowania na kandydatów do Senatu oraz książeczkę z listą kandydatów do Sejmu.

Oddając głos musimy pamiętać o tym, że karty do głosowania trzeba wypełnić prawidłowo za pierwszym razem. W razie pomyłki, komisja nie może wydać nam kolejnego kompletu. Głosujemy, skreślając na każdej karcie (w przypadku książeczki: tylko na jednej stronie) krzyżyk przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Tak wygląda karta do głosowania w wyborach do Sejmu (PDF)

Głosujemy w obwodzie zgodnym z naszym miejscem zameldowania. Wyjątek stanowią wyborcy, którzy będą dziś przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, znajdujących się na terenie województwa, na obszarze którego jest gmina, w której wpisani są do rejestru wyborców. Zostali oni wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i mogą głosować w tych obwodach.

Osoby, które przebywają dziś poza miejscem swojego zamieszkania, również mogą oddać głos i to w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym, muszą jednak posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania (wniosek o wydanie takiego dokumentu trzeba było złożyć nie później niż do 23 października).

Lista lokali wyborczych w Trójmieście

Warto pamiętać, że do końca głosowania obowiązuje cisza wyborcza. O ewentualnych jej zakłóceniach, a także o innych incydentach, które zmienić mogą godziny otwarcia lokali wyborczych informować będziemy na bieżąco. W ciągu dnia będziemy też podawać aktualną frekwencję.
Oddasz ważny głos w tegorocznych wyborach parlamentarnych?
85%

tak

10%

nie

5%

wciąż się waham

zakończona

łącznie głosów: 2888

piw