Wałęsa: tereny stoczni powinny stać się parkiem kulturowym

26 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
bra

Kandydat na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa chce utworzenia na terenach Młodego Miasta zobacz na mapie Gdańska parku kulturowego, czyli obszaru chronionego przepisami prawa. W ten sposób miasto mogłoby chronić dziedzictwo stoczniowe - dźwigi i budynki - oraz mieć realny wpływ na kształt przyszłych inwestycji realizowanych przez prywatne firmy.Pomysł tworzenia parków kulturowych na wybranych terenach Gdańska to nie nowość. Od lat padają propozycje, które miejskie tereny nimi objąć. Już w 2012 roku pojawił się pomysł stworzenia parku kulturowego w najbardziej reprezentacyjnej części Śródmieścia. Na razie jednak tylko grodzisko, gdzie znajduje się Centrum Hewelianum, ma w mieście taki status.

Jarosław Wałęsa, kandydat na prezydenta Gdańska Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna), zapowiada chęć utworzenia parku kulturowego na terenach postoczniowych, nazywanych obecnie Młodym Miastem. Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami byłby to obszar chroniony, a to pozwoliłoby ocalić znajdujące się tu zabytki i utrzymać historyczny charakter tego miejsca.

- To są szczególne tereny dla wszystkich gdańszczan. Osobiście nie wyobrażam sobie panoramy miasta bez tych majestatycznych dźwigów - mówi Jarosław Wałęsa. - Lata zaniedbań spowodowały wyburzenia wielu hal i budynków, a w ich miejsce nie powstały inwestycje godne tego miejsca. Dlatego chciałbym, by na Młodym Mieście powstał park kulturowy godzący dziedzictwo z konkretnymi propozycjami nowych inwestycji. Chcemy, by były one konsultowane lokalnie z mieszkańcami, a nie podejmowane centralnie, jak to się dzieje w tej chwili.

Takie zabiegi stosowane są z powodzeniem w wielu polskich miastachW sumie w Polsce jest ponad 30 parków kulturowych, które powstały m.in. na wrocławskim i krakowskim Starym Mieście. Dzięki temu w obu miastach udało się wyeliminować płachty reklamowe z elewacji wielu zabytkowych budynków w centrum i przywrócić im oryginalny wygląd.
Czy tereny postoczniowe powinny być objęte szczególną ochroną?
32%

nie

68%

tak

zakończona

łącznie głosów: 745

bra