stat

Dopisz się do spisu wyborców. Ostatni moment, by to zrobić

8 października 2019, 11:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Wybory się skończyły, ale część plakatów wyborczych jeszcze wisi

Jeśli 13 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych, będziesz przebywał w Trójmieście i chcesz zagłosować, ale na stałe tu nie mieszkasz, musisz dopisać się do spisu wyborców. Wtorek to ostatni dzień, by to zrobić. W Urzędach Gdańska, Gdyni i Sopotu zainteresowanie jest duże

.

Co zrobić, aby móc zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania? Dopisać się do spisu wyborców. We wtorek, 8 października, mija termin, by to zrobić. Trzeba złożyć wniosek w urzędzie miasta, w którym chce się głosować. We wniosku podaje się podstawowe dane osobowe. Do północy sprawę można załatwić też elektronicznie. Szczegóły tego, jak to zrobić podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Wybory 2019, listy kandydatów, adresy komisjiDopisanie do spisu wyborców w GdańskuGdańscy urzędnicy mówią o prawdziwym oblężeniu w związku z możliwością dopisania się do spisu wyborców. Z tego prawa do poniedziałku skorzystało już ponad 7 tys. osób, a kolejne wnioski ciągle napływają. Dla porównania: przed ostatnimi wyborami do Europarlamentu do spisu wyborców dopisało się 2,7 tys. osób. W związku z ogromnym zainteresowaniem Gdańsk zdecydował się 8 października wydłużyć godziny pracy Zespołów Obsługi Mieszkańców do godz. 18.

Dopisanie do spisu wyborców w GdyniJak informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu, wniosków o dopisanie do spisu wyborców jest tam bardzo dużo.

- W sam tylko weekend drogą elektroniczną wpłynęło ponad 1000 pism. W sumie przez ePUAP otrzymaliśmy do wczoraj 2 tys. 406 wniosków, prawdopodobnie drugie tyle złożonych zostało w sposób tradycyjny. Jest też sporo wniosków o dopisanie do rejestrów wyborców - przez weekend otrzymaliśmy tylko drogą elektroniczną 200 wniosków - wylicza Grzegorczyk.
Rano kolejka oczekujących w tej sprawie w urzędzie liczyła kilkanaście osób. Ci, którzy sprawę chcą załatwić osobiście, mogą odwiedzić urząd we wtorek do godz. 16.

Dopisanie do spisu wyborców w SopocieW Sopocie do wtorku do godz. 9:45 do spisu wyborców dopisało się 1150 osób.

- By umożliwić dopisanie się jak największemu gronu osób, urząd był otwarty w ostatnią sobotę. Wydłużyliśmy też godziny pracy w poniedziałek. We wtorek, 8 października nie ma w planach przedłużonych godzin - informuje Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu, który jest czynny do godz. 16.

Zaświadczenie o prawie do głosowaniaJeśli z kolei jesteś na stałe mieszkańcem Gdańska, Gdyni lub Sopotu, a 13 października nie będzie cię w domu, pobierz z urzędu w swoim mieście zaświadczenie o prawie do głosowania. Można z nim wziąć udział w dowolnie wybranym obwodzie głosowania w kraju i za granicą. Zaświadczenie można odebrać do 11 października.

Film PKW
Będziesz głosować w wyborach 13 października?
84%

tak, zdecydowanie

7%

jeszcze nie zdecydowałem

9%

nie, nie chodzę na wybory

zakończona

łącznie głosów: 850