Trójmiasto przygotowuje się do wyborów. Zmiany siedzib komisji i dłużej czynne urzędy

1 października 2019, 17:00
Ewelina Oleksy
aktualizacja:9:55 (2 października 2019)
Najnowszy artukuł na ten temat

Wybory się skończyły, ale część plakatów wyborczych jeszcze wisi

Władze Gdańska przedstawiły we wtorek stan przygotowań do zbliżających się wielkimi krokami wyborów parlamentarnych. Na kilka dni przed nimi Urząd Miejski w Gdańsku i jego oddziały wydłużą godziny pracy, by można było załatwić niezbędne formalności. O przygotowaniu do wyborów informują także Gdynia i Sopot.Wybory parlamentarne, w których wybrany zostanie nowy skład Sejmu i Senatu już 13 października. Władze Gdańska już przygotowują się do tego dnia i podają ważne dla wyborców informacje, m.in. o zmianie adresu czterech komisji wyborczych.

- Wybory to nie tylko nasze prawo, ale i powinność. Wraz ze zmieniającymi się przepisami, co roku są sytuacje związane ze zmianą obwodów, siedzib komisji. My w Gdańsku bardzo staramy się, aby jak najwięcej siedzib komisji obwodowych było dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami - wskazywała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w Szkole Specjalnej nr 26 przy ulicy Karpiej 1.

Nowe siedziby czterech lokali wyborczychTo właśnie przy ul. Karpiej 1 mieścić się będzie nowa siedziba obwodowej Komisji Wyborczej nr 32. Przeniosą się do niej ci wyborcy, którzy dotychczas zawsze głosowali w Zespole Szkół Łączności przy ul.Podwale Staromiejskie. Jak tłumaczyła prezydent, zmiana wynika z postulatów samych mieszkańców, szkoła przy ul. Karpiej jest bowiem w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na wniosek Rady Dzielnicy Chełm dotychczasowy obwód głosowania nr 58 w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul.Hoene 6przenosi się do nowej siedziby w Morskim Przedszkolu przy ul.Rogalińskiej 17. W związku z likwidacją szkoły przy ul.Traugutta 92 Komisja Wyborcza nr 107 przeniesie się do Przedszkola nr 4 przy ul.Do Studzienki 36. Z kolei lokal wyborczy mieszczący się dotychczas w Szkole Podstawowej nr 52 z siedzibą przy ul.Wrzeszczańskiej 29przenosi się do nowej siedziby tej szkoły przy ul.Kościuszki 111.

Urzędy będą dłużej pracować- Staramy się każdemu umożliwić wzięcie udziału w wyborach, dlatego zmieniamy godziny pracy urzędu, by przyjmować różne wnioski i wydawać zaświadczenia - powiedziała prezydent Dulkiewicz.
W sobotę 5 października, w godz. 9-13, czynny będzie Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Będzie się można tam zameldować, dopisać do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie do głosowania.

Wybory 2019W poniedziałek 7 października i wtorek 8 października Zespoły Mieszkańców nr 1 (ul.Partyzantów 74), nr 3 (ul.Nowe Ogrody 8/12), nr 4 (ul.Wilanowska 2) będą obsługiwały w temacie wyborów do godz. 18. W piątek 11 października te same miejsca będą czynne do godz. 17 i będzie tam można pobrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie na terenie całego kraju oraz w konsulatach.

Film Państwowej Komisji Wyborczej


Dopisać się do spisu wyborców można tylko do 8 października. Jeśli jesteś zameldowany w mieście, w którym będziesz głosować, nie musisz tego robić. Ci gdańszczanie, którzy wiedzą, że w dniu wyborów nie będzie ich w Gdańsku, a chcą głosować, muszą się zgłosić do urzędu po specjalne zaświadczenie. Osoby, które skończyły 75 lat, mogą zagłosować przez pełnomocnika.

- Dla każdego, kto ma trudności z dotarciem do lokalu wyborczego, organizujemy transport. Zachęcamy do tego, żeby zgłaszać nam taką potrzebę nie tylko w dzień wyborów, ale wcześniej. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez Gdańskie Centrum Kontaktu - poinformowała Dulkiewicz i zachęcała do wzięcia udziału w głosowaniu.

Ułatwienia dla głosujących w SopocieDo 8 października osoby mieszkające w Sopocie i chcące 13 października głosować poza miejscem zamieszkania, a także osoby z innych miast chcące głosować w Sopocie, mogą w Urzędzie Miasta pobrać zaświadczenia o dopisaniu do spisu wyborców. By ułatwić załatwienie formalności, sopocki magistrat będzie również otwarty w sobotę 5 października. Tego dnia w godz. 9-13, sopoccy urzędnicy będą do dyspozycji mieszkańców w sprawach związanych z głosowaniem. Zaświadczenia będą wydawane w pokoju 11 D na parterze. Sopot organizuje też dowóz osób starszych i niepełnosprawnych do właściwej Obwodowej Komisji Wyborczej na terenie miasta. Dowóz będzie się odbywał w godzinach 10-15. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów: do 11 października w godz. 8-15 - tel. 58 5213 651; 58 52 13 652; 13 października w godz. 9-14 - tel. 58 52 13 672; 58 52 13 673.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w GdyniWyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat, może głosować przez pełnomocnika. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania należy złożyć w Urzędzie Miasta Gdyni do 4 października 2019 r. (tel. 58 66 88 727).

Osoby z niepełnosprawnościami mogą natomiast skorzystać z transportu. Zamówienia można składać pod nr. tel. 58 623 50 78 lub 507 499 911, w dni powszednie w godz. 6-20, a w soboty i niedziele w godz. 9-18. W niedzielę wyborczą zamówienie transportu oraz przewóz osób z niepełnosprawnościami odbywać się będzie w godz. 7-21.
Czy zagłosujesz w wyborach parlamentarnych 13 października?
80%

tak, biorę udział w każdych wyborach

11%

raczej tak

4%

jeszcze nie wiem

5%

nie, nie chodzę na wybory

zakończona

łącznie głosów: 1440