Kogo znanego z Trójmiasta zabraknie w nowym parlamencie?

16 października 2019, 20:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Wybory się skończyły, ale część plakatów wyborczych jeszcze wisi

Aż 10 z 26 dotychczasowych posłów reprezentujących Trójmiasto oraz dwóch z sześciu dotychczasowych senatorów nie zobaczymy w nowej kadencji parlamentu. Wśród nich są znane postacie, które jednak nie otrzymały wystarczającej liczby głosów.Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu i Senatu musi zostać zwołane w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Prezydent musi więc to zrobić do 12 listopada. W nowej kadencji Sejmu nie zobaczymy aż 10 posłów, którzy dotychczas reprezentowali tam okręg gdański i gdyńsko-słupski, z mandatem musiało się też pożegnać dwóch senatorów z Pomorza.

Kogo zabraknie z okręgu gdyńsko-słupskiego?W nowej kadencji Sejmu z okręgu gdyńsko-słupskiego nie zobaczymy Doroty Arciszewskiej - Mielewczyk z PiS. Tym razem startowała do Senatu, ale przegrała z Kazimierzem Kleiną z KO.

- Mimo, iż ostatecznie mandat senatorski objął mój kontrkandydat, bardzo dziękuję za tak duże zaufanie. Patrząc na obraz Polski po tych wyborach, jestem spokojna. Wyborcy pokazali że idee, plany i kierunek dla rozwoju, który prezentuje Prawo i Sprawiedliwość, jest właściwy - komentuje Arciszewska - Mielewczyk.
Z mandatem posła żegnają się też: Grzegorz Furgo (KO), Jan Klawiter (PiS) (nie startował), Małgorzata Zwiercan (PiS) oraz Stanisław Lamczyk (KO). Ten jednak teraz zasiądzie w Senacie, w wyborach do którego wygrał ze startującym ponownie senatorem Waldemarem Bonkowskim oraz wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem. Cała trójka startowała w okręgu nr 63 obejmującym powiaty: kościerski, kartuski, bytowski, chojnicki, człuchowski. Jeśli chodzi o Senat w wyborach nie powiodło się również Antoniemu Szymańskiemu (PiS), który przegrał z Ryszardem Świlskim (KO).

Senatorowie z Pomorza. Wszyscy z KO

Nowymi twarzami w poselskich ławach z okręgu gdyńsko-słupskiego będą: Artur Dziambor (Konfederacja), Barbara Nowacka (KO), Marek Rutka (Lewica), Joanna Senyszyn (Lewica) i Magdalena Sroka (PiS).

Wyniki wyborów w Gdyni. Lista nowych posłów

Ich zabraknie w parlamencie - okręg GdańskW okręgu gdańskim z mandatem poselskim też żegna się pięć osób. Są to: Magdalena Błeńska (niezależ.), Jan Kilian (PiS), Adam Korol (KO) (nie startował), Grzegorz Raczak (PiS) oraz Ewa Lieder (KO).

- Niestety tym razem się nie udało. Dziękuję za ostatnie cztery lata. Nie przestanę działać na rzecz ochrony przyrody i zwierząt, nie przestanę działać na rzecz praw człowieka, nie przestanę też wspierać gdańskiego i pomorskiego samorządu. Do zobaczenia już nie w Sejmie, a w lokalnych działaniach - komentuje Ewa Lieder.
Wśród nowych twarzy w Sejmie z okręgu gdańskiego pojawią się: Kacper Płażyński (PiS), Jarosław Wałęsa (KO), Piotr Adamowicz (KO), Beata Maciejewska (Lewica) i Michał Urbaniak (Konfederacja).

Wyniki wyborów w Gdańsku. Lista nowych posłów

Ile zarabiają posłowie?

Wysokość uposażenia poselskiego: odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat i wynosi obecnie 9892,30 zł brutto.

Ponadto każdy poseł, który będzie przewodniczącym jednej z komisji, otrzyma dodatkowe 20 proc. wiceprzewodniczący może liczyć na 15 proc., a przewodniczący podkomisji 10 proc.

To jednak nie wszystko, każdy z posłów co miesiąc otrzymuje tzw. dietę - 25 proc. od uposażenia - obecnie jest to 2473, 08 zł brutto. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na prowadzenie biura w terenie posłowie otrzymują co miesiąc (rozliczane ryczałtowo) 14 200 zł brutto.

Podsumowując posłowie otrzymują:

  • 9892,30 zł brutto uposażenia poselskiego
  • 2473,08 zł brutto diety parlamentarnej
  • 14200 zł brutto - ryczałt na prowadzenie biura poselskiego
Posłowie mają także inne przywileje jak np. prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego, prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym czy bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji miejskiej.

(Arnold Szymczewski)
Czy wiesz, kto jest posłem z twojego miasta?
40%

tak, znam nazwiska wszystkich

44%

kojarzę nazwiska, ale tylko niektórych

16%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 1703