stat

12 historii walki z chorobą. Kalendarz kampanii "Tak warto żyć!"

5 grudnia 2019, 8:00
Kornel Machnikowski

Historie 12 osób mierzących się na co dzień z poważnymi chorobami cywilizacyjnymi lub rehabilitujących się po nagłych wypadkach są motywem przewodnim kalendarza wydanego w ramach kampanii "Tak warto żyć!" zainicjowanej przez fundację Emandi.12 osób, jak 12 miesięcy i 12 różnych historii walki z chorobami, z którymi zetknąć się może każdy z nas. Są tu osoby mierzące się z nowotworami, depresją, bulimią, zawałami serca, wylewami, ale i chorobą alkoholową.

Wśród nich jest Patryk Kaczmarek, który wygrał walkę z nowotworem:

- Wierzę, że wszystkie osoby, które tak jak ja zdecydowały się wziąć udział w kampanii i pozować do kalendarza, łączy kilka istotnych kwestii. Każde z nas stanęło twarzą w twarz z chorobą i każde z nas wygrało. Ponadto każdego choroba wystawiła na wielką próbę, z której wyszliśmy jako lepsi ludzie, osoby aktywne i korzystające z życia.
Fundacja Emandi, która powstała w 2019 roku, wzięła sobie za cel pomoc i profilaktykę galopujących chorób cywilizacyjnych, które są przyczyną 80 proc. zgonów. Założycielami fundacji są Dariusz Wieczorek i Emilia Salach.

- Tym kalendarzem chcemy zdestygmatyzować choroby cywilizacyjne pozytywnym przekazem. Pokazujemy ludzi, którzy przeżyli trudne życiowe historie. Opowiadamy je i mówimy: zobaczcie, mimo wszystkich przeciwności oni żyją z wielkim impetem. I właśnie tak warto żyć. Nakłaniamy do tego, żeby się badać, żeby się nie bać choroby, żeby się wspierać najbliższymi, żeby ponad wszystko walczyć - mówi Emilia Salach, kalendarzowa bohaterka kwietnia, dziś wicedyrektor gdańskiego Zoo, która sama kilka lat temu pokonała chorobę nowotworową.
Zobacz cały kalendarz "Tak warto żyć!"(PDF)

Premiera kalendarza odbyła się 4 grudnia w Galerii Sztuk Różnych w Gdańsku. Zdjęcia do kalendarza wykonali fotoreporterzy Kosycarz Foto Press. Kampania finansowana jest przez miasto Gdańsk.

Film promujący kampanię "Tak warto żyć!"

W ostatnich dniach informowaliśmy m.in. o premierze kalendarza wydanego przez entuzjastów motoryzacji oraz kalendarza wydanego przez trójmiejskich kucharzy.
Co jest najistotniejsze w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych?
20%

świadomość pacjentów i kampanie informacyjne

67%

dostęp do lekarzy i rozbudowanej diagnostyki

13%

wsparcie bliskich i terapeutów w walce z chorobą

zakończona

łącznie głosów: 125