15.01 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Na początek seniorzy

14 stycznia 2021, 13:00
Wioleta Stolarska
Każdy z punktów będzie mógł zamówić maksymalnie 30 dawek na tydzień. Więcej zdjęć (9)

Każdy z punktów będzie mógł zamówić maksymalnie 30 dawek na tydzień.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Każdy z punktów będzie mógł zamówić maksymalnie 30 dawek na tydzień.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. Również 15 stycznia uruchomiony zostanie formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który będzie umieszczony na specjalnej stronie. Serwis rusza o północy z czwartku na piątek. Podpowiadamy, jak się rejestrować i gdzie odbędą się szczepienia w Trójmieście.Na szczepienie przeciw COVID-19 jako pierwsi od piątku, 15 stycznia, mogą umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

Tydzień później - 22 stycznia - ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia. Łącznie seniorzy liczą 4,62 mln osób - w grupie 80+ jest 1,75 mln osób, a w grupie 70-79 - 2,87 mln.

Jak wygląda rejestracja?Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989 (dla dzwoniących z zagranicy lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych - 22 62 62 989). Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny.

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani - można wybrać dowolny punkt).

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

Uwaga - aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

Oba te systemy ruszą o północy z czwartku na piątek.

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. W samym Trójmieście takich miejsc od 15 stycznia będzie 110.

Seniorzy, którzy potrzebują pomocy w zarejestrowaniu się na szczepienie przeciw COVID-19, mogą kontaktować się z infolinią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (22 505 11 11). Konsultanci tej infolinii kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i przekazują im informacje o tym, że dana osoba potrzebuje wsparcia.

Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.

Chcesz się zaszczepić, zgłoś potrzebę już 15.01Również od 15 stycznia każda osoba po 18. roku życia będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia wypełniając specjalny formularz. Nie oznacza to jednak pełnej rejestracji.

Kiedy tylko ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby, dostanie ona e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.

Zgodnie z informacją na rządowej stronie formularz zgłoszenia będzie dostępny 15.01 o godz. 00:01.

Zaświadczenie o szczepieniuInformacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Status osoby zaszczepionej będzie obowiązywał po przyjęciu drugiej dawki.

Jak będą działały punkty szczepień?Każdy z punktów będzie mógł zamówić maksymalnie 30 dawek na tydzień.

- Teoretycznie jest możliwość, że jakiś punkt będzie chciał rozłożyć szczepienia też na weekend, ale trzydzieści dawek to na tyle mało, że jestem przekonany, że większość punktów będzie realizowała je od poniedziałku do piątku - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
W samym Trójmieście po zweryfikowaniu przez NFZ jest 110 punktów szczepień - pełna lista z Trójmiasta.

- Z harmonogramu wynika, że do Polski do końca I kwartału dotrze nieco powyżej 6 mln dawek szczepionek dwóch producentów: Pfizer i Moderna. Dzięki temu zaszczepimy około 3 mln osób. Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, w którym będą zarejestrowane wszystkie 6 tys. punktów szczepień. Każdy z tych punktów będzie miał wystawiony slot, czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie. Zdolności operacyjne do szczepień, które zbudowaliśmy, to 3,7 mln miesięcznie. Ze względu na ograniczenia w dostawie powoduje to, że nie wykorzystujemy naszych wszystkich zdolności w zakresie szczepień. Wierzymy, że szczepionki będą docierać do Polski coraz szerszym strumieniem - mówił minister Dworczyk.
Szczepienia dostępne będą:
  • stacjonarnie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS),
  • u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu oraz w innych placówkach medycznych,
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Zobacz, gdzie zaszczepić się na COVID-19 w Trójmieście. Jest lista punktówNie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.

Pacjent po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu (np. wstrząs anafilaktyczny).

Druga dawka szczepionki zostaje podana po 21 dniach. Szczepionka może nie zapewnić pełnej ochrony przed upływem co najmniej siedmiu dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki.

15 stycznia ruszy też specjalny elektroniczny system zgłaszania działań niepożądanych szczepionki.
Skorzystasz z możliwości zgłoszenia chęci szczepienia/rejestracji, jeśli tylko pojawi się ta możliwość?
74%

tak

11%

jeszcze się wstrzymam

15%

nie zamierzam się szczepić

zakończona

łącznie głosów: 1755

Opinie wybrane


wszystkie opinie (285)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.