stat

30 litrów krwi na 30 urodziny. Każdy może wesprzeć Bartka

14 marca 2019, 8:00
Wioleta Stolarska

Tort na 30 urodziny to za mało? Gdańszczanin wpadł na nietypowy sposób świętowania swoich okrągłych urodzin i postanowił z tej okazji zebrać 30 litrów krwi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Sam krew oddaje już od 12 lat, ale żeby zebrać taką ilość w ciągu jednego dnia, musiałoby ją oddać około 67 osób. Dlatego niespełna 30-letni Bartek liczy na wsparcie w dniu swoich urodzin - 15 marca.- Skoro to okrągłe urodziny, oczywistym wydawało mi się, że tort mi nie wystarczy. W końcu pomysł przyszedł sam. Z okazji 30 urodzin zbierzmy 30 litrów krwi - mówi Bartłomiej Adamczewski.
Sam krew oddaje od 12 lat, od siedmiu jest Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi.

- W połowie stycznia pojawiłem się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by po raz kolejny oddać krew. Na miejscu spotkałem dawno niewidzianego znajomego Piotra. Wspólnie wypełniliśmy dokumenty, zaliczyliśmy wizytę u lekarza, a następnie oddaliśmy "dar życia". Wtedy zdałem sobie sprawę, że od 2007 roku do stacji krwiodawstwa zawsze chodzę sam. Wśród moich znajomych nie brakuje tych, którzy oddają krew, jednak każdy robi to sam. Dlaczego? Powodów jest wiele. Brak czasu, praca, obowiązkowa przerwa między donacjami i to niezrozumiałe przekonanie, że trzeba to robić w "samotności". Coś takiego jak wspólny wypad na ul. Hoene-Wrońskiego i wspólne oddawanie krwi nie istnieje. Zdarza się jedynie w momentach spontanicznego zrywu, kiedy dochodzi do niewyobrażalnej tragedii, a to zdecydowanie za mało - opowiada.
Jak przekonuje, z okazji swoich 30-tych urodzin ma tylko jedno życzenie - zebrać 30 litrów krwi.

- Nie ma co się oszukiwać, nie zrobię tego sam, potrzebuję pomocy. Aby uzbierać 30 litrów krwi, swoją musiałoby oddać 67 osób. Wiem, że jest to możliwe - podkreśla i zaprasza 15 marca do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - 30 litrów na 30 urodziny to nie tylko pomysł na oryginalne urodziny. Nasza krew może pomóc w uratowaniu czyjegoś życia i to jest najważniejszą ideą - dodaje.
Czytaj też: Czekolada za krew. Rocznie dają nawet pół miliona tabliczek

Bez krwiodawców nie uratują życiaMagazyny składników krwi według lekarzy są na bezpiecznym poziomie, jednak już widać jak niewielkie są zapasy grup: O RhD-, A RhD- czy B RhD-. Lekarze zachęcają do oddawania krwi, przypominając, że mimo ogromnych postępów w medycynie, nadal nie udało się wytworzyć preparatu, który mógłby zastąpić krew. Dlatego współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez krwiodawców, którzy stanowią jedyne źródło zaopatrzenia.

Jak to zrobić? Żeby zarejestrować się jako dawca należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 60. Istotna jest również waga - nie mniej niż 50 kg. Chętni powinni zgłosić się do punktu z aktualnym dokumentem tożsamości. Otrzymają kwestionariusz, który należy rzetelnie wypełnić.

Następnie zostanie pobrana próbka krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny. Ci, którzy wcześniej krwi nie oddawali i nie wiedzą na przykład, jaką mają grupę, nie muszą się martwić. Badanie wstępne to wykaże.

Czytaj też: Czy można oddać krew konkretnej osobie? Obalamy mity

Jednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut. Proces ten można powtórzyć po ośmiu tygodniach. Jednak - w przypadku mężczyzn - nie częściej niż sześć razy w roku. Kobiety krew mogą oddać maksymalnie cztery razy w ciągu roku. Na całą procedurę warto zarezerwować minimum godzinę. Osoby pracujące czy uczące się mogą otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w danym dniu.
Czy oddawałe(a)ś kiedyś krew?
44%

tak, robię to regularnie

10%

zdarzyło mi się raz

14%

nie, ale zamierzam

26%

nie, ponieważ ze względów zdrowotnych nie mogę zostać dawcą

6%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 406