Alergia? Czas najwyższy na odczulanie

16 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Agata Rudnik

Kwiecień to okres pylenia brzozy, a już wkrótce pylić zaczną również trawy, dęby czy wierzby. Kichanie, swędzenie nosa, katar, zaczerwienione oczy, łzawienie to tylko niektóre z objawów alergii, które skutecznie potrafią utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Czy jeszcze nie jest za późno na odczulanie?Alergia, zwana też po prostu uczuleniem to nic innego jak nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z alergenem (antygenem), czyli obcą substancją, która wywołuje patologiczną reakcję naszego organizmu. Sposobów na nią jest kilka, najpierw jednak warto przede wszystkim wybrać się do alergologa (po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego).

Czas oczekiwania na wizytę w poradni alergologicznej w Trójmieście, w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, nie jest krótki, co dziś nie dziwi chyba nikogo. Najbliższe terminy rejestracji w danej placówce możemy sprawdzić na stronie internetowej pomorskiego NFZ.

Czytaj również: Alergii na jad owadów nie sprawdzisz "na życzenie"
Sprawdziliśmy terminy w kilu przychodniach, i tak, w Poradni Alergologicznej w Nadmorskim Centrum Medycznym w Gdańsku najbliższa data wizyty możliwa będzie dopiero 10 lipca, ale za to w Przychodni Morena do alergologa wybrać się możemy pod koniec maja, zaś w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Vita-Med poradę alergologa uzyskamy dopiero w październiku.

Chcąc skorzystać z prywatnych gabinetów musimy liczyć się z kosztem ok. 100-150 zł.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów wykrywających alergeny wywołujące reakcje uczuleniową. Pierwszym z nich, najbardziej tradycyjnym, są testy skórne, podczas których kroplę alergenu, a więc substancję uzyskaną np. z pyłków traw, nanosi się na przedramię lub plecy, po czym nakłuwa się skórę. Jeśli po 15-20 minutach pojawi się zaczerwienienie i charakterystyczny bąbel, świadczy to o uczuleniu.

Testy z krwi polegają natomiast na oznaczeniu przeciwciał IgE dla głównych alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych oraz zwierzęcych. Najczęściej wykonuje się je dzieciom poniżej 3. roku życia oraz osobom, które mają bardzo silną alergię.

Ostatni rodzaj testów to tzw. testy prowokacyjne, które stosuje się przy wyborze terapii odczulającej. Do nosa rozpylany jest alergen, a następnie ocenia się, co uczula najbardziej. Gdy specjalista wie już, co jest naszym wrogiem, wówczas może rozpocząć odpowiednią immunoterapię. By ta była jednak skuteczna, należy ją rozpocząć w odpowiednim czasie.

- Odczulać możemy metodą podjęzykową w postaci kropli lub tabletek lub też metodą podskórną, całorocznie lub przedsezonowo. Podskórnie odczulamy w gabinecie alergologicznym, zaś podjęzykowo tylko pierwsza dawka podana jest w obecności alergologa, a następnie stosujemy ją już samodzielnie w domu - dr n. med. Konrad Chełmiński, otolaryngolog i alergolog. - Na klasyczne odczulanie podskórne, polegające na podaniu szczepionki z alergenem co 4-6 tygodni przez okres 3-5 lat, w tym roku jest już za późno. W tym momencie najlepsza będzie terapia farmakologiczna. Tabletki przyjmujemy codziennie rano, na czczo, w kwietniu, maju oraz w czerwcu. Pomimo dość wysokiej ceny, bo miesięczny koszt to ok. 350 zł, jest to jedna z najskuteczniejszych metod.

Doraźnie zapanować nad objawami alergii możemy także dzięki lekom przeciwhistaminowym dostępnym w aptece bez recepty. Zawierają one mniejszą dawkę substancji czynnej, jednak skutecznie radzą sobie z takimi objawami, jak m.in. kichanie, swędzenie nosa, katar, uczucie zatkanego nosa oraz swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Wśród ich działań niepożądanych znajdują się senność i zawroty głowy, jednak nie wpływają one w znaczący sposób na koncentrację, czy możliwość prowadzenia pojazdów. Mimo wszystko jest to rozwiązanie na "krótką metę". W opakowaniu, którego koszt to ok. 15 zł, znajduje się jedynie 10 tabletek.

Czy alergii można pozbyć się raz na zawsze?

- W alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie. Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe - alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem - podkreśla dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergologii oraz alergologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

U dzieci często alergia mija z wiekiem, u dorosłych niestety sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga odpowiedniej, indywidualnie dobranej terapii. Najważniejsze jest jednak to, by wiedzieć, na co tak naprawdę jesteśmy uczuleni.
Czy zmagasz się z alergią?
14%

już nie, udało mi się ją skutecznie pokonać

24%

tak, ale jestem w trakcie immunoterapii

46%

tak i korzystam z leków dostępnych bez recepty

16%

na szczęśnie nie, nie dotyczy mnie ten problem

zakończona

łącznie głosów: 155