stat

Anonimowy darczyńca przekazał niezwykły prezent dla chorych na raka

7 sierpnia 2019, 11:45
FK

Anonimowy darczyńca przekazał w prezencie dla pacjentów onkologicznych Szpitala Morskiego PCK w Gdyni aparat Paxman - tzw. czepiec chłodzący, który przeciwdziała wypadaniu włosów w trakcie agresywnego leczenia onkologicznego. To już trzeci taki sprzęt, który trafił do placówki. Jego wartość to ok. 100 tys. zł. Dwa poprzednie również zostały ofiarowane anonimowo.Czepiec chłodzący ma za zadanie zapobiec wypadaniu włosów podczas chemioterapii. System Paxman reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowych. Uzyskuje się to dzięki zakładanym na głowę czepkom, w których krąży płyn o temperaturze -5°C już od podania pierwszej dawki chemioterapeutyku.

System chłodzenia głowy pacjentów poddanych chemioterapii za pomocą czepków jest bezpieczny, a jego skuteczność wynosi od 50 do 90 proc. (znaczenie ma właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, rodzaj nowotworu oraz zastosowanego leczenia). W Polsce znajduje się kilkanaście urządzeń tego typu m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach oraz Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Szpital Morski PCK w Gdyni wzbogacił się ostatnio o trzeci taki aparat. Ofiarodawca, podobnie jak osoba, która zakupiła dwa poprzednie czepce, pragnie pozostać anonimowy. Wartość podarowanego sprzętu to przeszło 100 tys. zł.
Czy latem stosujesz kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?
36%

tak, zawsze o tym pamiętam

29%

taki mam zamiar, ale często zapominam

8%

nie, ale zamierzam to zmienić

27%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 339

FK