Badanie i usuwanie znamion na NFZ

10 września 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Ilona Raczyńska
Znamię można usunąć na NFZ, co jednak wymaga cierpliwości, lub prywatnie. Koszt takiego zabiegu wynosi od ok. 200 zł. Więcej zdjęć (1)

Znamię można usunąć na NFZ, co jednak wymaga cierpliwości, lub prywatnie. Koszt takiego zabiegu wynosi od ok. 200 zł.

fot. Visionsi/fotolia.com

Znamię można usunąć na NFZ, co jednak wymaga cierpliwości, lub prywatnie. Koszt takiego zabiegu wynosi od ok. 200 zł.

fot. Visionsi/fotolia.com

Znamiona i pieprzyki pojawiają się na skórze przez całe życie. Gdy nie podobają nam się ze względów estetycznych lub zdrowotnych, warto udać się na badanie do specjalisty. Jeśli znamię wzbudzi niepokój, usunięcie chirurgiczne będzie konieczne.Znamiona barwnikowe, nazywane popularnie pieprzykami, mogą być płaskie, wypukłe lub brodawkowate. Składają się z melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry - melaninę.

- Znamiona zwykłe to skupiska prawidłowych melanocytów. Nie są one niebezpieczne. Są symetryczne, mają regularne brzegi, jednolite zabarwienie, średnicę do 5 mm. Natomiast znamiona, które się różnią od zwykłych nazywamy atypowymi i właśnie one powinny być obserwowane przez dermatologa najlepiej raz w roku - mówi Kamila Skrętowicz - Szarmach, specjalista dermatolog-wenerolog z Gabinetu Dermatologii Ogólnej, Estetycznej i Laserowej Dermis. - Czerniak, czyli groźny nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych, melanocytów, które ulegają uzłośliwieniu, może przypominać atypowe znamiona melanocytowe.
Kiedy powinniśmy iść do dermatologa?

Jeśli poważnie niepokoi nas zmiana na skórze i zastanawiamy się nad jej usunięciem, wówczas warto udać się do dermatologa, by ten dokonał oceny dermatoskopowej, czyli oceny wszystkich znamion, które pacjent posiada. Należy pamiętać o skierowaniu do poradni dermatologicznej, które jest obecnie niezbędne.

W zależności od przychodni, czas oczekiwania na wizytę u dermatologa w Trójmieście wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Dostępność specjalistów można sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Usunięcia znamienia można dokonać z dwóch powodów: ze wskazań estetycznych - bo nam się ono nie podoba - lub ze wskazań zdrowotnych - gdy znamię budzi nasz niepokój.

- Ryzyko onkologiczne ocenia dermatolog lub chirurg onkologiczny, a więc lekarze potrafiący przeprowadzić badanie dermatoskopowe - bardziej dokładne niż ocena makroskopowa, czyli tzw. gołym okiem - tłumaczy prof. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog-wenerolog.
Badanie dermoskopowe wykonywane jest za pomocą urządzenia z wystandaryzownym oświetleniem, powiększającego o ok. 10-20 razy. Jest nieinwazyjne i może być wielokrotnie powtarzane.

Kto powinien badać znamiona?

Badaniu powinny się poddać osoby, które: mają bardzo liczne znamiona, w ich rodzinie występował czerniak, mają jasną karnację skóry (tzw. fototyp I i II), były już badane i stwierdzono u nich obecność znamion atypowych i dysplastycznych, a także pacjenci chorujący na nowotwór trzustki (wspólne mutacje mogą prowadzić do współistnienia tego nowotworu z czerniakiem). Ponadto raz w roku powinny zbadać się osoby narażone na promieniowanie słoneczne zawodowo, np. marynarze, rolnicy, pracownicy budowlani jak i opalające się w solarium, amatorzy urlopów w tropikach, czy działkowcy.

- Dodatkowo zawsze badanie należy wykonać w przypadku gdy znamię zmienia się, swędzi, boli, traci włosy, pojawia się wokół niego stan zapalny - dodaje Małgorzata Sokołowska - Wojdyło.
W niektórych przypadkach przydatna jest również dermatoskopia cyfrowa.

- Za pomocą kamery cyfrowej wykonuje się mikroskopowe zdjęcie znamion skórnych, które się archiwizuje i przygotowuje w komputerze do analizy. Dzięki dermatoskopii cyfrowej można dokładnie, systematycznie i bezboleśnie kontrolować znamiona skóry - dodaje Kamila Skrętowicz - Szarmach.
Gdy znamię wymaga usunięcia pacjent może być też skierowany do poradni chirurgicznej, kliniki dermatologii na oddział dermatochirurgii lub do kliniki chirurgii plastycznej - gdy lokalizacja znamienia wymaga kunsztu chirurgicznego - np. znamiona na powiekach, czerwieni wargowej.

Potrzebne jest skierowanie

- Do wszystkich tych miejsc pacjent powinien posiadać skierowanie od lekarza NFZ dowolnej specjalności. Zgodnie z moją wiedzą - są w Trójmieście poradnie chirurgiczne, w których czas oczekiwania na wizytę z zabiegiem nie przekracza miesiąca. Z pewnością do niektórych lekarzy czas jest dłuższy - zależy to popularności specjalisty oraz wielkości jego kontraktu - mówi Małgorzata Sokołowska-Wojdyło. - W przypadku oddziału dermatochirurgii - czas oczekiwania na zabieg to około trzy miesiące - nie czekają jednak pacjenci, u których podejrzewa się czerniaka. Kwalifikacje do zabiegów odbywają się na bieżąco - czas oczekiwania zależy od stopnia zaawansowania zmiany. Dłużej czekają pacjenci ze zmianami o łagodniejszej naturze. Mogą oni również udać się do poradni chirurgii onkologicznej.
Należy zaznaczyć, że znamiona barwnikowe winny być zawsze usuwane chirurgicznie w całości z tzw. marginesem - czyli bezpiecznym obszarem wokół znamienia, w którym chirurg nie spodziewa się znaleźć komórek barwnikowych.

- Wówczas obowiązkowo wykonujemy badanie histopatologiczne - dodaje Kamila Skrętowicz-Szarmach. - Całą zmianę umieszczamy w formalinie i przekazujemy lekarzowi specjaliście w dziedzinie histopatologii, który po odpowiedniej obróbce może pod mikroskopem określić, niemal komórka po komórce, czy nie doszło do przemiany nowotworowej. Dzięki temu mamy pewność właściwego rozpoznania i odpowiedź na pytanie, czy usunięta zmiana była znamieniem atypowym czy nowotworem.
Badanie histopatologiczne można przeprowadzić jedynie po usunięciu zmiany skórnej, więc zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Usunięcie znamion i badanie histopatologiczne można wykonać na NFZ i decyzja o zakwalifikowaniu zmiany do usunięcia należy wówczas do chirurga, który współpracuje z funduszem.

Jak zaznacza Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, wykonanie badania histopatologicznego pobranego wycinka jest każdorazowo wykonywane na zlecenie lekarza udzielającego świadczeń w konkretnej dziedzinie medycyny i jest częścią udzielanego świadczenia medycznego.

- Nie można zatem wskazać poradni, które wykonują tylko badania histopatologiczne. Zawsze o konieczności pobrania wycinka, jak i o trybie wykonania zabiegu (ambulatoryjnie czy stacjonarnie), decyduje lekarz, do którego trafia pacjent z problemem zdrowotnym - dodaje Mariusz Szymański.
Koszt prywatnego usunięcia znamienia

Usunięcie zmiany skórnej, w zależności od jej rozmiaru, z badaniem histopatologicznym bez skierowania kosztuje od ok. 200 zł wzwyż. Samo badanie histopatologiczne to koszt od 50 do 100 zł.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie zmiany różniące się kolorem od skóry to znamiona barwnikowe. Na przykład włókniaki miękkie (drobne, często liczne sterczące zmiany występujące na szyi, w fałdach, dołach pachowych, pachwinach),jak i brodawki łojotokowe (owalne zmiany o szorstkiej powierzchni, najczęściej na grzbietowej powierzchni rąk i tułowiu), można poddać kriochirurgii, elektrokoagulacji, a jeśli są duże, to również wycięciu chirurgicznemu.

- Jeżeli znamiona mają inny charakter - np. naczyniowy (naczyniaki rubinowe), z tkanki łącznej (włókniaki miękkie i twarde, brodawki łojotokowe), a nie pochodzą z komórek barwnikowych, wówczas badanie histopatologiczne nie zawsze jest konieczne. Ocenę taką podejmuje zwykle dermatolog lub chirurg - dodaje Kamila Skrętowicz-Szarmach.
Jak rozpoznać czerniaka?

American Cancer Society zaproponowało regułę ABCDE pomocną w rozpoznawaniu czerniaka.
- A(asymetry) - asymetria zmiany, B(border irregularity) - brzeg nieregularny, C(colour) - kolor niejednolity, D(diameter) średnica powyżej 6 mm, E (elevation) uwypuklenie zmiany - wyjaśnia Kamila Skrętowicz-Szarmach. - Ta skala może być przydatna dla pacjentów, którzy oglądają swoją skórę, jak również dla lekarzy decydujących o usunięciu znamienia.
Czy regularnie badasz znamiona na swoim ciele?
21%

tak, odwiedzam dermatologa przynajmniej raz w roku

16%

raczej tak, ale nie zawsze mam czas

48%

raczej nie, bo ciężko się dostać do specjalisty

15%

nie, bo nie mam powodu

zakończona

łącznie głosów: 148

Opinie (21) 4 zablokowane

 • czas oczekiwania (4)

  nie jest taki źle... na zabieg chirurgiczny na NFZ czekałam miesiąc (w Przychodni Świętokrzyskiej). Niestety koniczne było kilka wizyt, najpierw lekarz ogólny i skierowanie do dermatologa, potem dermatolog i skierowanie do chirurga, później zabieg i 2 tygodnie później zdjęcie szwów... Ale warto usuwać!

  • 21 0

  • To gdzie na NFZ? (3)

   Bo się nie doczytałem .Po co ten artykuł ? Do promocji prywatnych gabinetów.

   • 7 3

   • (1)

    Dostępność specjalistów można sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest nawet link.

    • 1 1

    • guvno, a nie dostępność

     wyświetlane tam informacje nijak miały się do rzeczywistości-jak usiadłem i zacząłem wydzwaniać po kolei do poradni z listy

     • 3 1

   • chirurg

    w poradni chirurgii ogolnej w akademii na ul smoluchowskiego 17 wycieli mi od zaraz i to z badaniem histopatologicznym. teraz śpię spokojnie. polecam.

    • 0 0

 • ras usuwalem w NFZ i nie polecam, spora blizna do dzis (1)

  zrobili to na odwal sie, bo to tylko estetyka i prewencja przeciez

  • 14 4

  • No to chyba nie dziwota.

   A czym urzędas Ci to usuwał, spinaczem, pinezką?

   • 6 1

 • W RemedLectus na Wałowej czekałam ażt ydzień :)

  • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.