Bądź dobry dla swoich stóp latem

2 lipca 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Katarzyna Mikołajczyk
Bose wędrówki brzegiem morza wyjdą stopom na zdrowie tylko wtedy, jeśli dokładnie je później umyjemy i nakremujemy. Więcej zdjęć (1)

Bose wędrówki brzegiem morza wyjdą stopom na zdrowie tylko wtedy, jeśli dokładnie je później umyjemy i nakremujemy.

fot. fotolia/#85036437

Bose wędrówki brzegiem morza wyjdą stopom na zdrowie tylko wtedy, jeśli dokładnie je później umyjemy i nakremujemy.

fot. fotolia/#85036437

Letnie miesiące to czas, gdy szczególnie eksponujemy stopy - warto upewnić się, że są zadbane i w dobrej kondycji. Trzeba też wiedzieć, że właśnie latem stopy są narażone na szereg dolegliwości, które, jeśli nie zostaną wcześnie rozpoznane, mogą uprzykrzyć życie na urlopie i po nim.Uroda stóp to ważna rzecz, gdy chcemy, by odsłonięte prezentowały się estetycznie i atrakcyjnie. Ich zdrowie ważne jest przez cały rok, więc sprawdźmy, na co uważać latem, by przez resztę roku nie borykać się z problemami wymagającymi interwencji specjalistów.

Lato sprzyja zakażeniom

- W wakacyjnym okresie naszym stopom grozi zarażenie grzybicą i wirusem brodawczaka ludzkiego - mówi Jolanta Borowska, podolog z Gdańska. - Zarażamy się przede wszystkim chodząc boso w miejscach publicznych np. na basenach czy w saunie.
Choć te choroby nie występują wyłącznie w lecie to szansa na zakażenie rośnie, kiedy z nadejściem ciepłych dni dopada nas sportowy bakcyl, który był uśpiony przez cały rok.

Choroba aktywnych

Żyjesz aktywnie, uprawiasz sport, bo cenisz zdrowy tryb życia? Uważaj - jesteś narażony na grzybicę stóp - chorobę, która dotyka już nawet 30 proc. społeczeństwa. Sportowe obuwie powodujące pocenie się stóp, wilgotne skarpetki to dla grzybów wspaniałe środowisko, by mogły swobodnie się rozwijać, a najbardziej podatna na zakażenie jest skóra między palcami stóp.

- Naszą uwagę powinno zwrócić zaczerwienienie skóry, swędzenie, piekące miejsca, drobne pęknięcia. Nie wolno ich zlekceważyć, bo mogą świadczyć o rozwijającym się zakażeniu grzybiczym - ostrzega Jolanta Borowska.
Zignorowane objawy w krótkim czasie przybiorą na sile i staną się naprawdę uciążliwe. Łuszczenie się skóry, bolesne ranki i krwawienia, wysypka sprawią, że wyleczenie zakażenia będzie trudniejsze i znacznie się wydłuży. Nie warto czekać tak długo, bo pierwsze objawy można z powodzeniem zlikwidować stosując dostępne bez recepty preparaty, o ile dokładnie zastosujemy się do instrukcji i nie przerwiemy leczenia po pierwszym złagodzeniu objawów. Cięższymi postaciami grzybicy stóp będzie musiał zająć się lekarz, który oprócz preparatów do stosowania zewnętrznego, przepisze nam także leki doustne.

Kurzajki to nie odciski

Zakażenie wirusem HPV powoduje powstanie na stopach brodawek, które mylone są czasem z odciskami, rogowaceniem lub bliznami. Te guzowate narośle na podeszwach stóp różnią się od zwykłych odcisków tym, że występuje przy nich przerwanie linii papilarnych.

Niestety, o ile zarazić się nimi jest stosunkowo łatwo, o tyle pozbycie się kurzajek to już większy problem. Zmiany trudno wyleczyć, a ich nawroty zdarzają się bardzo często. Tym większą powinniśmy przywiązywać wagę do profilaktyki. Wirusem brodawczaka ludzkiego możemy zarazić się, podobnie, jak grzybicą, na basenie, sali gimnastycznej, a także w piaskownicy. Czynnikiem sprzyjającym zarażeniu jest obniżona odporność, a także uszkodzenia skóry i otarcia.

Leczenie, by było skuteczne, musi odbywać się pod okiem specjalisty. Dostępne są zarówno metody farmakologiczne (polecane szczególnie u dzieci), jak i chirurgiczne (w tym wymrażanie).

Zarówno przed grzybicą, jak i przed zarażeniem HPV zabezpieczymy się konsekwentnie nosząc klapki i unikając kontaktu bosych stóp ze szczególnie uczęszczanymi powierzchniami.

Boso, ale z głową

- Najczęstszym i typowo letnim problemem, jest suchość stóp, a w rezultacie pękanie pięt. Objawy są bardzo bolesne, bo powstałe szczeliny pękają często na dużą głębokość, aż do krwi - mówi Sylwia Kupc, podolog z Gabinetu Zdrowych Stóp Sanus Pedi. - Wystąpieniu tych dolegliwości sprzyja letni tryb życia: chodzenie boso po piasku, moczenie nóg w wodzie, szczególnie słonej.
Nie oznacza to, że mamy przestać chodzić boso. Wystarczy umiejętnie dbać o poddane letniej próbie stopy: po całym dniu dokładnie je myć, a na noc stosować nawilżający i koniecznie natłuszczający krem do stóp.

Winne japonki

Tym jednak, co naszym stopom grozi w lecie szczególnie, nie są ani zakażenia, ani przesuszona skóra. Największą krzywdę robimy im chodząc w klapkach, balerinkach i japonkach na płaskiej cienkiej podeszwie.

- Naskórek w takich butach rogowacieje dużo szybciej, bo chodząc dosłownie obija się pięty o beton, po którym zwykle spacerujemy. Brak amortyzacji powoduje też problemy zwyrodnieniowe, deformacje, a w sandałku na cieniutkiej podeszwie można nawet połamać kości śródstopia stając na twardym nierównym podłożu - ostrzega Beata Richert, właścicielka Gabinetu dla dłoni i stóp Twoja chwila. - Jeśli chcemy zatroszczyć się o swoje stopy, pilnujmy, by nasz but miał co najmniej centymetrową amortyzującą podeszwę.
Lato to wyzwanie dla stóp, które pozbawione ochrony i troski z naszej strony mogą odmówić posłuszeństwa w samym środku urlopu. Warto więc wziąć sobie do serca porady specjalistów, by do samego końca czynnie cieszyć się wakacjami.
Czy latem poświęcasz swoim stopom więcej uwagi, niż w pozostałe miesiące?
4%

tak, kiedy jest ciepło regularnie odwiedzam pedicurzystkę

24%

tak, staram się, by moje stopy były zadbane, a do tego nie wystarczą pomalowane paznokcie

10%

tak, staram się nie narażać stóp na zakażenia i urazy

47%

nie, dbam o nie przez cały rok

15%

nie, moje stopy są w niezłej kondycji i nie wymagają szczególnych zabiegów

zakończona

łącznie głosów: 87

Opinie (24) 1 zablokowana

 • niepoto ceruje skarpety

  • 18 0

 • Dziwne (2)

  12 lat pracy fizycznej w obuwiu z blachą, oprócz tego na zmianę: rower, siłownia i basen. Od zawsze chodzę w obuwiu sportowym i nigdy grzyba nie miałem.

  • 22 7

  • na nogach może nie...

   • 12 14

  • Zawsze jest ten pierwszy raz. Jak złapiesz grzybicę paznokci to dopiero będzie jazda. Zobaczysz jak mocno się będziesz trzymał żeby się jej pozbyć! Może nawet kilka latek!

   • 0 0

 • Laczek i skarpeta (1)

  Najlepsze rozwiązanie

  • 27 1

  • :D

   • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.