Bądź odważny, badaj jądra - listopad miesiącem walki o zdrowie panów

7 listopada 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska

Nie wiesz, w jaki sposób prawidłowo badać jądra? Dowiesz się tego z filmu będącego częścią akcji Odważni Wygrywają.

Symboliczne zapuszczanie wąsów w listopadzie wielu panom weszło już w nawyk. Warto jednak, aby chęć zaimponowania zarostem nie przysłoniła głównego celu akcji Movember czy Odważni wygrywają - zachęty do systematycznego samobadania jąder, a w przypadku nieco starszych panów - do regularnych badań prostaty. Oba nowotwory - jądra i prostaty - niemal w 99 proc. są uleczalne, ale tylko jeśli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie.Rak jądra jest najczęstszym nowotworem występującym u młodych mężczyzn między 20. a 35. rokiem życia. Niestety, wielokrotnie pozostaje niezauważony bądź lekceważony przez pacjentów z powodu niewielkich dolegliwości, jakie wywołuje. A badać się warto, bo wcześnie wykryty nowotwór jest w 99 proc. uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty radykalne leczenie można odroczyć w czasie, monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny na nic się jednak zdadzą, jeśli nie zadbamy o profilaktykę.

Listopadowe zapuszczanie wąsów to nie tylko okazja do pochwalenia się zarostem. To przede wszystkim zmasowana akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę raka jądra i prostaty. Akcja, do której włączają się całe rodziny. Więcej zdjęć (2)

Listopadowe zapuszczanie wąsów to nie tylko okazja do pochwalenia się zarostem. To przede wszystkim zmasowana akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę raka jądra i prostaty. Akcja, do której włączają się całe rodziny.

fot. 123rf.com

Listopadowe zapuszczanie wąsów to nie tylko okazja do pochwalenia się zarostem. To przede wszystkim zmasowana akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę raka jądra i prostaty. Akcja, do której włączają się całe rodziny.

fot. 123rf.com

Wąsy, które przypominają o samobadaniu jąderJak co roku, w listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, by sprowokować do rozmowy o raku jąder i prostaty. W ten sposób pomysłodawcy akcji chcą uświadamiać, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

Zobacz też: Dotykają się, zapuszczają wąsy i edukują. Listopad miesiącem walki o zdrowie panów

W ramach polskiej kampanii Movember ("wąstopad") od 2 listopada do 2 grudnia w sześciu miastach, w tym w Gdyni (2 grudnia, Centrum Handlowe Batory) zorganizowane zostaną darmowe badania USG jąder, a także - po raz pierwszy - badania poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty.

- Polskie obchody ruchu Movember są unikalne na skalę światową. Jako organizatorzy wyszliśmy poza cel edukacyjny i daliśmy mężczyznom możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych USG. Jest to jednak rodzaj badania adresowany przede wszystkim do mężczyzn przed czterdziestką. W związku z tym, że zgłaszało się do nas również wielu panów po czterdziestym roku życia, postanowiliśmy zacząć realizować badania również dla nich - tłumaczy Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko. - Dzięki współpracy z firmą Diagnosis S.A. w tym roku na naszych spotkaniach będzie można również przebadać się pod kątem zmian w prostacie poprzez szybkie badanie krwi, którego wyniki dostępne są w kilka minut - dodaje.
Zobacz też: Dotykaj się na zdrowie, czyli o samobadaniu w profilaktyce raka

Plakat promujący akcję Odważni Wygrywają 2018. Więcej zdjęć (2)

Plakat promujący akcję Odważni Wygrywają 2018.

mat. prasowe

Plakat promujący akcję Odważni Wygrywają 2018.

mat. prasowe

"Odważni wygrywają" - przede wszystkim edukacjaOdważny autobus, odważny trolejbus, treningi z najlepszymi sportowcami i komandosami oraz wiele innych atrakcji, które odbędą się w ramach akcji "Odważni wygrywają" organizowanej przez Fundację Gdyński Most Nadziei mają jeden cel - zwrócić uwagę na profilaktykę raka jądra i wyrobić u panów nawyk regularnej obserwacji swojego ciała oraz samobadania.

- My nigdy nie chcieliśmy straszyć nikogo nowotworem. Przeciwnie - czasem z przymrużeniem oka, w sposób przewrotny, ale intrygujący, chcieliśmy zwracać uwagę na to, że życie młodego mężczyzny zależy od niego samego - mówi Małgorzata Marmajewska, psychoonkolog i prezes fundacji Gdyński Most Nadziei. Ogromna w tym również rola kobiet - w 70 proc. zmiany, diagnozowane później jako zmiany nowotworowe, wykryte zostały przez partnerkę. Dlatego też mamy tak szeroki kanał informacji, skierowany nie tylko do grupy beneficjentów, czyli panów podatnych na zachorowanie, ale do ogółu społeczeństwa, abyśmy byli świadomi, jak wielką rolę każdy z nas ma do odegrania.
W tym roku organizatorzy akcji stawiają przede wszystkim na profilaktykę, wykreślając z programu darmowe badania.

- Odchodzimy w tym roku, bardzo świadomie, od bezpłatnych badań USG. Jeżeli któryś z panów zauważy jakąś niepokojącą zmianę, powinien się zgłosić do lekarza nie czekając na listopad i bezpłatne badania, bo jest to irracjonalne. Oczywiście na stronie kampanii Odważni Wygrywają jest pełna baza specjalistów (urologów, chirurgów dziecięcych), którą nieustannie aktualizujemy, natomiast bardzo świadomie odchodzimy od bezpłatnych badań USG - podkreśla Marmajewska.
W ramach akcji Odważni Wygrywają odbędą się m.in. sparring z dziewięciokrotnym Mistrzem Polski, drużyną koszykarzy Arki Gdynia, trening z żołnierzami elitarnej Jednostki Wojskowej Formoza na plaży w Babich Dołach, a także wydarzenie edukacyjne "Samobadanie ratuje życie" w Centrum Riviera, podczas którego będzie można zbadać ciśnienie i poziom cukru, a przede wszystkim porozmawiać z ekspertami na temat profilaktyki raka jądra i przećwiczyć samobadanie na fantomach. Organizatorzy zapewniają, że jest to niezwykłe przeżycie.

Współorganizatorami wydarzenia są studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland o/Gdańsk, a każdy z uczestników wyposażony zostanie w przydatne materiały edukacyjne.
Czy badasz swoje jądra?
23%

tak

47%

nie

30%

nie muszę - wyręcza mnie w tym mój partner/moja partnerka

zakończona

łącznie głosów: 261

Opinie (40) 7 zablokowanych

 • No to moze napiszcie wiecej cos o tym samobadaniu? (4)

  W jaki sposob ?Co to za niepokojace zmiany?

  • 38 0

  • zobacz sobie film który jest na górze artykułu

   tam wszystko pięknie panowie tłumaczą.

   • 8 1

  • (1)

   Lewakom chodziło tylko i wyłącznie, by dać tą wrzutkę o dwóch partnerach, którzy sobie wzajemnie jaja badają.

   • 4 12

   • sam sobie mam pobrać krew i po smaku poznac poziom p.s.a.?

    te prawaki tak serio? jak psy?

    • 1 6

  • Wszystkie szczegóły nt. objawów jak i instrukcja samobadania na http://www.odwazni.com

   • 0 0

 • Stan dwa,obecnych dwa!

  • 25 0

 • To listopad już nie jest miesiącem walki z cukrzycą ? (3)

  I miesiącem kultury ?

  • 7 3

  • Tyle się mówi o błędach lekarskich że aż strach .... (1)

   • 0 6

   • Bo jajobus nie brzmi dumnie.

    • 7 1

  • Ależ jest!

   W listopadzie zabieramy diabetyków do opery na badanie jąder

   • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.