Bajkoterapia lekarstwem dla małego pacjenta

28 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Piąta trójmiejska "Zaczytana biblioteka" powstała w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. - Bajkoterapia jest bezcenna. Czytamy z dziećmi historie, które pomagają im zrozumieć sytuację, w której się znalazły. Książki uczące, jak radzić sobie z emocjami podczas choroby i pobytu w szpitalu - mówi Katarzyna Nawrocka z fundacji Zaczytani.org. Najmłodsi pacjenci wracając do domu, mogą oczywiście książki ze szpitalnej biblioteczki zabierać ze sobą, ma ich to przekonać, że warto czytać.Szpitalne biblioteki to tak naprawdę półki wypełnione książkami, które nie działają jak standardowe biblioteki, bo nie wypożyczają książek, a po prostu oddają je dzieciom. Kolejne takie miejsce powstało na Oddziale Pediatrycznym szpitala na Zaspie w Gdańsku.

- To nasza piąta szpitalna "Zaczytana biblioteka" w Trójmieście. Raz w roku organizujemy wielką zbiórkę książek, przez ostatnie sześć lat udało się nam uzbierać 1,8 mln książek, więc mamy czym obdarowywać. Z zebranych książek otwieramy biblioteki, a że zachęcamy małych pacjentów, żeby książki zabierali ze sobą do domu, to cały czas dostarczamy na oddziały coś nowego do czytania. Szpitale po prostu dzwonią i mówią, że brakuje książek, a my je przywozimy - opowiada Katarzyna Nawrocka z fundacji Zaczytani.org.
Misją "Zaczytanych bibliotek" jest przede wszystkim promocja czytelnictwa i pomoc małym pacjentom. W całym kraju powstało już niemal 900 takich placówek, które funkcjonują również w domach pomocy, organizacjach pozarządowych czy świetlicach wiejskich.

Czytaj też: Licealiści pomogli kupić nowy sprzęt do terapii małych pacjentów

- To bardzo cenna inicjatywa, dlatego że pobyt w szpitalu to jest w pewnym sensie wyrwanie z naturalnego środowiska, dzieci potrzebują tu czegoś pozytywnego. Z biblioteki będą korzystać nasi najmłodsi pacjenci. Fundacja wyposaża nas w książki, ale też jej wolontariusze spotykają się z dziećmi, żeby im poczytać - mówi Krystyna Paszko, dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki.

Bajkoterapia dla najmłodszychMałych pacjentów z Oddziału Pediatrycznego w świat wyobraźni i ulubionych bohaterów z bajek zabrała 13-lenia ambasadorka fundacji Julka Cymbaluk.

- Lubię pomagać, wiem, że pobyt w szpitalu nie jest zbyt przyjemny, rozumiem, że oprócz tego, że jest nudno, to bywa niemiło, a wtedy pomaga książka. Nie zawsze można ją zabrać z domu, więc bardzo fajnie, że można ją znaleźć w bibliotece - mówiła Julia.
Czytaj też: Bajkoterapia na dziecięcej onkologii UCK. Przygody Pluszowej Misi czytała Kasia Tusk

W 2018 roku fundacja rozpoczęła również program bajkoterapii. Wolontariusze odwiedzają szpitale, czytają dzieciom i wspólnie omawiają lektury.

- Podczas bajkoterapii czytamy dzieciom konkretne książki wybierane przez psychologów, takie, które mają pomóc im zrozumieć sytuację, w której się znalazły. Książki uczące, jak radzić sobie z emocjami, które pojawiają się podczas pobytu w szpitalu. Dzieci wtedy bardzo dobrze reagują, chętnie słuchają. My wybieramy książki, które są kolorowe, oprócz treści mają ciekawe obrazki, bo to ważne, jeśli chcemy wejść z nimi w interakcję - opowiada Nawrocka.
Jak mówi, do czytania książek dzieciom może zgłosić się każda chętna osoba, zostanie do tego odpowiednio przygotowana przez wolontariuszy i psychologów z fundacji.
Jak często czytasz swojemu dziecku?
59%

codziennie przed snem czytamy bajki

19%

zwykle kilka razy w tygodniu, ale nie codziennie

1%

tylko w weekendy

9%

tylko jeśli o to poprosi

12%

wcale nie czytam dziecku

zakończona

łącznie głosów: 112