Balon żołądkowy - sprzymierzeniec w walce z otyłością

15 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska
Otyłość to choroba, której skutkiem mogą być m.in. udar mózgu, niewydolność serca, zwyrodnienie kręgosłupa, choroba wieńcowa czy cukrzyca typu 2. Jeśli komuś brakuje silnej woli, aby samemu uporać się z problemem nadliczbowych kilogramów, niezwłocznie powinien udać się do lekarza. Więcej zdjęć (5)

Otyłość to choroba, której skutkiem mogą być m.in. udar mózgu, niewydolność serca, zwyrodnienie kręgosłupa, choroba wieńcowa czy cukrzyca typu 2. Jeśli komuś brakuje silnej woli, aby samemu uporać się z problemem nadliczbowych kilogramów, niezwłocznie powinien udać się do lekarza.

fot. 123rf.com

Otyłość to choroba, której skutkiem mogą być m.in. udar mózgu, niewydolność serca, zwyrodnienie kręgosłupa, choroba wieńcowa czy cukrzyca typu 2. Jeśli komuś brakuje silnej woli, aby samemu uporać się z problemem nadliczbowych kilogramów, niezwłocznie powinien udać się do lekarza.

fot. 123rf.com

Gubienie znacznej nadwagi to nie fanaberia, a konieczność - otyłość jest poważną chorobą, która nieleczona może okazać się tragiczna w skutkach. Jedną z metod wspomagania procesu odchudzania u bardzo otyłych pacjentów jest balon żołądkowy, którego zastosowanie pomaga zgubić nawet 20 kg w kilka miesięcy. Choć wprowadzenie balonu do żołądka odbywa się nieinwazyjnie i jest bezbolesne, lekarze podchodzą do tej metody z dużą rezerwą, traktując ją raczej jako działanie ostatniej szansy niż rutynowe postępowanie w przypadku pacjentów otyłych.Recepta na zrzucenie zbędnych kilogramów jest prosta - wystarczy dieta i aktywność fizyczna. Przynajmniej takie przesłanie płynie z setek profili w mediach społecznościowych, podkręcających modę na bycie "fit". Walka z otyłością się w tę modę nie wpisuje, bo toczy się nie o efekty, którymi fajnie będzie się pochwalić na instagramie, ale o zdrowie, czy nawet życie.

- Musimy sobie zdać sprawę, że otyłość jest chorobą! O tym musi pamiętać każdy z nas - przestrzega dr Andrzej Drążek z Centrum Zdrowia Swissmed, specjalizujący się w badaniach i zabiegach endoskopowych z zakresu gastroenterologii i proktologii. - Nieleczona otyłość to zwiększone ryzyko różnych schorzeń - począwszy od układu kostno-stawowego, poprzez układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy, a skończywszy na nowotworach. Jeżeli zrozumiemy ten fakt to może zaczniemy dążyć do tego, aby poprzez utrzymanie prawidłowej wagi ciała wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju tych chorób.
Zobacz też: Chirurgia plastyczna to nie tylko "fanaberie". "Każdy ma prawo czuć się piękny"

Cierpisz na otyłość - zgłoś się do lekarzaW gubieniu nadliczbowych kilogramów z reguły pomagają racjonalna dieta oraz aktywność fizyczna. Zdarza się jednak, że z powodu braku silnej woli oraz problemów zdrowotnych pacjent cierpiący na otyłość nie jest w stanie pomóc sobie sam i potrzebuje wsparcia specjalistów.

- W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza, który poprzez badania dodatkowe/badania laboratoryjne, badania obrazowe, endoskopię itd. potwierdzi, że nasza nadwaga lub otyłość jest efektem dostarczania zbyt dużej ilości pokarmu - mówi dr Drążek. - Mając takie potwierdzenie, lekarz zaleci konsultację u dietetyka oraz aktywność fizyczną, która stanowi niezbędny element w spalaniu niepotrzebnych kalorii. Jeżeli nie dajemy rady stosować się do zaleceń, konieczna jest wizyta u psychologa, który pomoże nam w zwiększeniu motywacji do osiągnięcia celu. Dopiero w następnej kolejności sięgamy po metody endoskopowe - czyli balon, a na samym końcu po metody operacyjne.
Balon żołądkowy to małoinwazyjna, w pełni odwracalna metoda leczenia nadwagi i otyłości. Więcej zdjęć (5)

Balon żołądkowy to małoinwazyjna, w pełni odwracalna metoda leczenia nadwagi i otyłości.

graf. 123rf.com

Balon żołądkowy to małoinwazyjna, w pełni odwracalna metoda leczenia nadwagi i otyłości.

graf. 123rf.com

Od kulki włosów do silikonowego balonuBalon żołądkowy to małoinwazyjna, w pełni odwracalna metoda leczenia nadwagi i otyłości - do balonikowania żołądka kwalifikują się już pacjenci z BMI równym lub wyższym niż 27. Silikonowy balon jest wprowadzany do żołądka podczas endoskopowego zabiegu, przeprowadzonego po podaniu pacjentowi środków znieczulających i uspokajających. Następnie wypełnia się go powietrzem bądź solą fizjologiczną, a wypełniony balon pozostaje w żołądku przez 6 do 12 miesięcy (w zależności od zastosowanego implantu). Po upływie ustalonego terminu usuwa się go również drogą endoskopową - metoda ta jest całkowicie odwracalna.

Balon wypełnia żołądek, przez co pacjentowi łatwiej kontrolować ilość przyjmowanych pokarmów - jest syty jedząc mniejsze porcje niż zwykle, dzięki czemu szybciej gubi wagę.

- Jeżeli przejemy się , to na pewno wystąpią wymioty i bóle brzucha - puentuje dr Drążek.
Skąd wzięła się koncepcja stworzenia balonu żołądkowego?

- Może nie jest to fakt ogólnie znany, ale genezą pomysłu stworzenia balonu żołądkowego do leczenia otyłości patologicznej jest reakcja utraty masy ciała u pacjentów psychiatrycznych, którzy kompulsywnie jedli swoje włosy i u których w żołądku kształtował się twór, mieszanina pokarmu, włosów i śliny - zwany bezoarem. Mieszanina ta osiągała czasami na tyle duże rozmiary, że pacjenci zyskiwali poczucie sytości zjadając nawet niewielkie porcje podczas posiłków i w ten sposób szybko tracili masę ciała - opowiada dr hab. med. Łukasz Kaska z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed oraz Specjalistycznej Przychodni Lifemedica. - Na dokumentację medyczną opisującą ten proces natrafiono w Niemczech po II wojnie, kiedy w spalonym przez nazistów szpitalu psychiatrycznym (niestety z pensjonariuszami) odnaleziono zapisy historii chorób w ocalałej kasie pancernej.
Zobacz też: Pierwsze centrum leczenia otyłości w Polsce powstało w UCK

Implantacja balonu żołądkowego to tylko pierwszy krok na krętej i wyboistej drodze do wymarzonej sylwetki. Konieczne są też stosowanie się do wskazówek dietetyka oraz aktywność fizyczna. Więcej zdjęć (5)

Implantacja balonu żołądkowego to tylko pierwszy krok na krętej i wyboistej drodze do wymarzonej sylwetki. Konieczne są też stosowanie się do wskazówek dietetyka oraz aktywność fizyczna.

fot. 123rf.com

Implantacja balonu żołądkowego to tylko pierwszy krok na krętej i wyboistej drodze do wymarzonej sylwetki. Konieczne są też stosowanie się do wskazówek dietetyka oraz aktywność fizyczna.

fot. 123rf.com

Użyteczne, ale jednak ciało obceBalon żołądkowy to nic innego, jak ciało obce założone do żołądka, wypełnione płynem - objętość dobierana jest w trakcie zakładania balonu i waha się od 400 do nawet 750 ml.

- Balon jest kulą wykonaną z materiału syntetycznego, który imituje duże ciało obce, dając poczucie sytości. Efekt stosowania tej metody jest mocno ograniczony, gdyż nie zmniejsza, a wręcz nasila wydzielanie i aktywność hormonów przewodu pokarmowego odpowiedzialnych za poczucie głodu, w tym głównego - ghreliny - mówi dr Kaska. - Jest więc metodą restrykcyjną i nie ma zbawiennych właściwości metabolicznych, takich jakie mają operacje bariatryczne (np. leczenie cukrzycy). Pacjenci, u których mechanizmy metaboliczne nie są uruchomione, starają się ominąć mechanizmy restrykcji i spożywają wysokokaloryczne potrawy o małej objętości i konsystencji płynnej, co przyczynia się do porażki tej metody.
Pacjenci, którzy decydują się na założenie balonu żołądkowego muszą się również liczyć ze skutkami ubocznymi.

- Jeżeli słyszycie, że zabieg nie daje żadnych dolegliwości, to w to nie wierzcie - przestrzega dr Andrzej Drążek. - Pacjent musi być zmotywowany do wielu wyrzeczeń wynikających z założenia balonu, a przede wszystkim do zaakceptowania złego samopoczucia występującego około 1-2 tygodnie po założeniu balonu. Z czego wynika to złe samopoczucie? To nic innego jak walka naszego organizmu z ciałem obcym, czego symptomami są bóle brzucha, nudności, wymioty, a niekiedy także biegunka. To cena, którą musimy zaakceptować, gdy decydujemy się na założenie balonu żołądkowego.
Jeśli ktoś cierpi na otyłość i sam nie jest w stanie zredukować wagi, bezwzględnie powinien zwrócić się po pomoc do lekarza. Pamiętajmy, otyłość to choroba, a nieleczona może okazać się tragiczna w skutkach. Więcej zdjęć (5)

Jeśli ktoś cierpi na otyłość i sam nie jest w stanie zredukować wagi, bezwzględnie powinien zwrócić się po pomoc do lekarza. Pamiętajmy, otyłość to choroba, a nieleczona może okazać się tragiczna w skutkach.

fot. 123rf.com

Jeśli ktoś cierpi na otyłość i sam nie jest w stanie zredukować wagi, bezwzględnie powinien zwrócić się po pomoc do lekarza. Pamiętajmy, otyłość to choroba, a nieleczona może okazać się tragiczna w skutkach.

fot. 123rf.com

Balon ostatniej szansyChoć balony żołądkowe wydają się panaceum na problemy z otyłością, wielu lekarzy podchodzi do tej metody sceptycznie i zleca ją swoim pacjentom wyłącznie wtedy, kiedy to konieczne - np. kiedy pacjent jest przygotowywany do operacji, ale z powodu jego zbyt wysokiej wagi jakakolwiek ingerencja chirurgiczna niosłaby za sobą ryzyko zbyt poważnych komplikacji.

- Obecnie zalecamy tę metodę wyłącznie pacjentom, u których występują przeciwwskazania do leczenia operacyjnego (pacjenci z wątpliwie zdefiniowaną chorobą psychiczną, nowotworowi, etc.) - mówi dr Kaska. - Używaliśmy też kiedyś w naszym Centrum leczenia otyłości balonów dla pacjentów z masą ciała powyżej 200 kg, żeby przygotować ich do właściwej operacji. Liczyliśmy na to, że zgubią ok. 10-20 proc. swojej masy ciała w ciągu 3-4 miesięcznego okresu przygotowawczego, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko operacji, ale ok. 5 lat temu zarzuciliśmy tę metodę. Podobne rezultaty osiągamy za pomocą diety białkowej (diety Dukana). Dla nas - chirurgów bariatrycznych - balon okazał się rozczarowaniem, bo nie tylko nie spełnił pokładanych w nim nadziei utraty kilkunastu lub kilkudziesięciu kilogramów i utrzymaniu tej wagi, lecz także przysporzył kłopotów technicznych przy późniejszej operacji zmniejszenia żołądka( żołądek stara się pozbyć ciała obcego, a że mięśniówka ściany żołądka pracuje mocno, doprowadza to do przerostu ściany. Ta staje się gruba i użycie standardowych staplerów przy późniejszej operacji może prowadzić do nieszczelności i zapalenia otrzewnej).

Ulubiona metoda gastrologówBalony żołądkowe mają nie tylko przeciwników, ale i wielu zwolenników.

- Balon jest mocno propagowany przez gastroenterologów, którzy doceniają te metody, które nie są szczególnie inwazyjne - mówi dr. Łukasz Kaska. - Zaletą dodatkową jest niewątpliwie też to, że nie jest wymagana skomplikowana aparatura i baza szpitalna, aby taki balon założyć - jest to więc idealna procedura dla prywatnego sektora służby zdrowia, który chętnie reaguje na duży popyt u pacjentów. Główna zaleta tej metody jest jednak taka, że procedura jest całkowicie odwracalna.
A jednak, choć samo umieszczenie balonu w żołądku przebiega szybko i jest bezbolesne, proces odchudzania już taki bezproblemowy nie jest.

- Gdy mamy balon, koniecznie należy współpracować z dietetykiem oraz być aktywnym fizycznie - zastrzega dr Andrzej Drążek. - Balon żołądkowy jest zakładany na okres 6 miesięcy. Jest to strażnik, który ma nas pilnować, abyśmy nie popełniali błędów dietetycznych. Dostajemy 6 miesięcy, aby nauczyć się nowego stylu życia. Musimy o tym pamiętać, bo gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy do starej wagi.
Gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy do starej wagi, dlatego jeśli zależy nam na trwałym efekcie, należy zmienić styl życia i nie zapominać o aktywności fizycznej. Więcej zdjęć (5)

Gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy do starej wagi, dlatego jeśli zależy nam na trwałym efekcie, należy zmienić styl życia i nie zapominać o aktywności fizycznej.

fot. 123rf.com

Gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy do starej wagi, dlatego jeśli zależy nam na trwałym efekcie, należy zmienić styl życia i nie zapominać o aktywności fizycznej.

fot. 123rf.com

Silna wola i rozwaga kluczem do sukcesuZastosowanie balonów żołądkowych pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale nie załatwi za nas sprawy - proces odchudzania to ciężka praca, która wymaga konsekwencji, rozsądku i silnej woli.

- W naszej placówce leczymy pacjentów z otyłością już od wielu lat i widzimy, że im większa motywacja pacjenta do odniesienia sukcesu, tym lepszy wynik odchudzania przy użyciu balonu żołądkowego - mówi dr Andrzej Drążek z Centrum Zdrowia Swissmed.
Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tej metody, warto również postawić na dobrego specjalistę oraz bezwzględnie stosować się do jego wskazówek.

- Niestety widziałem, choć przyznaję, że niezbyt często, fatalne skutki zastosowania balonów - mówi dr hab. med. Łukasz Kaska. - Niedrożność przewodu pokarmowego, gdy taki balon pękł i został przeniesiony z perystaltyką do dwunastnicy, był chyba najbardziej spektakularnym powikłaniem, ponieważ wymagał operacji. Z mniej dotkliwych, ale nie mniej ryzykownych, to krwawienia z przewodu pokarmowego (z powodu nadmiernej produkcji soku żołądkowego, który stara się strawić duże ciało obce, tworzą się nadżerki i wrzody pomimo stosowania leków przeciwwrzodowych). W końcu wymioty (mechanizm ten sam - próba pozbycia się ciała obcego, nadmierne jedzenie pomimo ciała obcego), które mogą doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych, a te z kolei do zaburzeń pracy serca. Wierzę jednak w to, że można zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków stosowania balonu, jeśli pacjenci będą odpowiednio przygotowani.
Zabieg wprowadzenia balonu gastrycznego do żołądka w gdańskich placówkach medycznych kosztuje od 4 tys. zł wzwyż. Cena zazwyczaj zawiera implantację i usuniecie balonu, opiekę lekarską w okresie 6 bądź 12 miesięcy (w zależności od tego, na jak długą kurację i na jak drogi balon się zdecydujemy) oraz gwarancję na implant.
Czy chciał(a)byś zrzucić choć kilka kilogramów?
77%

tak

23%

nie - moja sylwetka jest idealna i nie odczuwam takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 388