Bank krwi z zapasami. "Jesteśmy bezpieczni"

24 marca 2020, 14:00
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Straż miejska będzie karać za brak maseczek

Na brak zapasów krwi Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku nie może narzekać, ale nawet teraz, kiedy większość z nas stara się zostać w domu, warto wspierać bank. - Krew do przetoczeń potrzebna jest zawsze. Chorzy przewlekle, którzy jej potrzebują, wciąż są przyjmowani do szpitali, osoby z wypadków również - podkreśla Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora RCKiK.- Nasze zapasy są na takim poziomie, że w ostatnich dniach sami wsparliśmy dwa inne centra. Jednak chociaż szpitale wstrzymały planowane przyjęcia, to krew w dalszym ciągu jest bardzo potrzebna. Szczególnie w tych nagłych sytuacjach: przy krwawieniach poporodowych, krwawieniach pękniętych tętniaków czy dla poszkodowanych w wypadkach - mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku.
Jak przekonuje, centrum oczywiście popiera akcję "zostań w domu", ale jeśli ktoś chciałby oddać krew, może pomóc.

- Chcemy, żeby przychodziły do nas wyłącznie osoby zdrowe. Jeśli ktoś chciałby oddać krew, a ma obawy przed wizytą, proszę do nas zadzwonić, chętnie wyjaśnimy wątpliwości - zachęca Anna Jaźwińska-Curyłło.

Wszystkie informacje o koronawirusie w Trójmieście


Dawcy pod szczególnym nadzoremPrzed każdą wizytą przeprowadzany jest odpowiedni wywiad. Do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby, które przebywały ostatnio za granicą, miały z kimś takim kontakt, są na kwarantannie lub pod nadzorem sanepidu czy mają objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem lub infekcji dróg oddechowych i mają podwyższoną temperaturę powyżej 37 stopni. Do rejestracji wpuszczane są tylko te osoby, których stan zdrowia i wyniki wywiadu epidemiologicznego nie budzą wątpliwości.

- Bardzo prosimy również, aby osoby pracujące w ochronie zdrowia - lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, diagności i technicy, zwłaszcza pracownicy szpitali i POZ, gdzie jest zwiększone ryzyko przeniesienia zakażenia od pacjenta - do odwołania wstrzymały się z oddawaniem krwi. Chodzi o bezpieczeństwo ich i nasze - dodaje Jaźwińska-Curyłło.
Czytaj też: "Więcej osób musi trafić do kwarantanny"

Dyrektor podkreśla, że Centrum Krwiodawstwa stosuje oczywiście zalecenia głównego inspektora sanitarnego. Przed drzwiami do poczekalni jest śluza, gdzie każda osoba najpierw dezynfekuje dłonie, a następnie musi wypełnić ankietę epidemiologiczną, ma także mierzoną temperaturę.

Do odwołania ulegają zmianie godziny pracy rejestracji dawców w siedzibie centrum - od poniedziałku do piątku od godz. 7:15 do 14, w soboty w godz. 7:15-13:00.

Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie?

  • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721
Oddawałe(a)ś kiedyś krew?
69%

tak

13%

nie

8%

nie, ale teraz chyba się zdecyduję

10%

nie mogę być dawcą

zakończona

łącznie głosów: 264