Bezpieczne opalanie. Jakie kosmetyki stosować?

17 czerwca 2021, 9:15
Monika Bielkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat Rekordowa liczba turystów w Gdańsku w 2021 roku
Aby mądrze korzystać z dobrodziejstw słońca, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ochronę skóry. Więcej zdjęć (57)

Aby mądrze korzystać z dobrodziejstw słońca, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ochronę skóry.

rido/123rf

Aby mądrze korzystać z dobrodziejstw słońca, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ochronę skóry.

rido/123rf

Opalona skóra wygląda gładko, młodo, zdrowo i seksownie, jednak słońce to nie tylko ładnie wyglądająca skóra, ale również kłopoty. Aby umiejętnie korzystać z jego dobrodziejstw, trzeba zadbać o bezpieczeństwo skóry i o jej ochronę przed zgubnym wpływem promieni UV.Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. To właśnie ono korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów oraz umożliwia syntezę witamin z grupy D. Ponadto to dzięki słońcu, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, wyglądamy bardziej atrakcyjnie. Do powstawania opalenizny przyczynia się promieniowanie UVA, które jest niebezpieczne, ponieważ występuje przez cały rok, niezależnie od pogody. To promieniowanie najbardziej przyczynia się do fotostarzenia, ponieważ powoduje uszkodzenia skóry właściwej, wpływa na fibroblasty, limfocyty T, komórki dendrytyczne i śródbłonka naczyń. A fotostarzenie to proces, który przyspiesza starzenie się naszej skóry.

Promieniowanie słoneczne jest odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry aż w 80 proc. Ten proces to tzw. photoaging. Słońce odpowiada za uszkodzenie tkanki łącznej, włókien kolagenu oraz elastyny.
Czytaj też: Jak zachować młody wygląd? Pielęgnacja przeciw starzeniu skóry

Fotostarzenie się skóry - na czym polega?Warto pamiętać, że każde celowe wystawianie się na słońce powoduje uszkodzenia głębokich warstw skóry. Poddana regularnemu działaniu promieni słonecznych staje się szorstka, traci elastyczność i staje się zgrubiała. Tworzą się na niej głębokie zmarszczki, bruzdy oraz przebarwienia. Fotostarzenie jest szczególnie widoczne u osób wystawiających swoją skórę na długotrwały kontakt z promieniowaniem UV, a także tych, które nie stosują odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, czyli kosmetyków z dodatkiem filtrów.

Warto pamiętać, że każde celowe wystawianie się na słońce powoduje uszkodzenia głębokich warstw naszej skóry. Więcej zdjęć (57)

Warto pamiętać, że każde celowe wystawianie się na słońce powoduje uszkodzenia głębokich warstw naszej skóry.

maridav/123rf

Warto pamiętać, że każde celowe wystawianie się na słońce powoduje uszkodzenia głębokich warstw naszej skóry.

maridav/123rf

- Fotostarzenie wywołuje wiele zmian powstałych w naskórku i skórze właściwej - wyjaśnia Anna Kamm - ekspert, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. - Zwiększona liczba melanocytów i ich przerost doprowadza do powstania zmian barwnikowych na skórze. Zmniejszona ilość oraz uszkodzenie komórek Langerhansa prowadzi do zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego, co sprzyja powstawaniu różnego rodzaju zmian nowotworowych skóry. Suchość spowodowana jest uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego oraz zmniejszeniem ceramidów czy kwasów tłuszczowych wchodzących w jego skład.
Jak promienie UVA wpływają na skórę?
 • powodują rozwój nowotworów skóry,
 • wywołują fotostarzenie, czyli zmiany ukierunkowania włókien elastyny i kolagenu, co powoduje zwiotczenie skóry i utratę jędrności, a w konsekwencji - zmarszczki,
 • powodują nietolerancję na słońce, nazywaną alergią słoneczną, objawiającą się zaczerwienieniem, swędzeniem, świerzbiączką letnią,
 • wywołują zaburzenia pigmentacji, maskę ciążową, plamki i przebarwienia,
 • wnikają głęboko w skórę i mogą uszkodzić komórki.

Jak opalić twarz i zachować młody wygląd skóry?Promienie UVB stanowią 5 proc. promieniowania ultrafioletowego, które dociera do Ziemi. Są zatrzymywane przez chmury i szkło, wnikają jednak w naskórek. Wysokoenergetyczne promienie UVB odpowiadają za opalanie się, ale także za oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, a nawet nowotwory skóry. Dlatego ważne jest, aby chronić skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Jeżeli wybieramy się na plażę, szczególnie troskliwie należy zadbać o skórę twarzy. Warto pamiętać, że już w warunkach miejskich twarz powinna być chroniona produktami o faktorze min. 15 SPF. Warto również wspomnieć, że promienie UVA intensyfikują szkodliwy wpływ pyłów mikrocząsteczkowych obecnych w zanieczyszczonym powietrzu.

Duet promienie UV i smog prowadzą do powstania tzw. tlenu singletowego, agresywnej cząsteczki, która prowadzi do utleniania lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry. Dlatego w słoneczny dzień, w rejonach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, skóra może bardzo szybko reagować podrażnieniem. W skórze dochodzi do silnego stresu oksydacyjnego i naruszenia bariery naskórkowej.

Promienie UVA są głównym czynnikiem powodującym fotostarzenie poprzez zaburzenie funkcji bariery ochronnej skóry, wywoływanie stresu oksydacyjnego,
degradację włókien kolagenu i elastyny,
modyfikację DNA komórek skóry, uszkadzanie naczyń włosowatych i zaburzanie ukrwienia skóry. Więcej zdjęć (57)

Promienie UVA są głównym czynnikiem powodującym fotostarzenie poprzez zaburzenie funkcji bariery ochronnej skóry, wywoływanie stresu oksydacyjnego, degradację włókien kolagenu i elastyny, modyfikację DNA komórek skóry, uszkadzanie naczyń włosowatych i zaburzanie ukrwienia skóry.

mat.prasowe Vichy

Promienie UVA są głównym czynnikiem powodującym fotostarzenie poprzez zaburzenie funkcji bariery ochronnej skóry, wywoływanie stresu oksydacyjnego, degradację włókien kolagenu i elastyny, modyfikację DNA komórek skóry, uszkadzanie naczyń włosowatych i zaburzanie ukrwienia skóry.

mat.prasowe Vichy

- Pielęgnacja każdego rodzaju cery powinna w głównej mierze opierać się przede wszystkim na ochronie skóry przed promieniami UV - podkreśla Anna Kamm. - Słońce jest jednym z głównych czynników przyśpieszających starzenie się skóry, dlatego niezwykle istotne jest, by się przed nim chronić. Podstawowym działaniem w tym zakresie jest stosowanie kosmetyków z odpowiednią fotoprotekcją. W substancjach promieniochronnych stosuje się filtry chemiczne i fizyczne. Filtry chemiczne, zwane też organicznymi, pochłaniają promienie ultrafioletowe. Natomiast filtry fizyczne, inaczej nieorganiczne lub mineralne, odbijają je i rozpraszają - wyjaśnia ekspertka.
Czytaj też: Opalanie "na skwarkę" wyszło z mody. Latem bez kremu z filtrem ani rusz

84 proc. osób stosuje kremy ochronne sporadycznie, a tylko 16 proc. - regularnie przez cały rok. Praktyki w zakresie ochrony przeciwsłonecznej są w Polsce na poziomie nieco poniżej średniej.
- Wysokość filtra zawsze dobierajmy do fototypu skóry - dodaje dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog w Clinica Dermatologica. - Przy mniejszej ekspozycji na słońce z powodzeniem wystarczą produkty z SPF 20 lub 30. Na plaży zawsze sięgajmy po faktory SPF 50+ - podkreśla. Wśród preparatów ochronnych do twarzy obecnych na naszym rynku jest mnóstwo lekkich kremów i fluidów z wysoką ochroną, które można z powodzeniem stosować jako krem pielęgnacyjny - można na nie nakładać podkład czy krem BB albo CC. Mają nie tylko lekką formułę i chronią przed promieniowaniem UV, ale również nawilżają skórę, odżywiają ją i mają działanie anti-aging.

Znamiona, a opalaniePlamki, pieprzyki, znamiona powinny być odpowiednio chronione, ale ważna jest również profilaktyka, która ma na celu zapobieganie pojawieniu się nowych zmian na skórze. Wysokość filtra należy dobierać, biorąc pod uwagę m.in. fototyp skóry. Na rynku można znaleźć specjalistyczne produkty w sztyfcie przeznaczone właśnie do ochrony punktowej - to preparaty np. w sztyfcie, o wysokim faktorze, które skutecznie zadbają o ochronę wrażliwych miejsc. Są wygodne w stosowaniu, mają kieszonkowy rozmiar, ale ważne, aby korzystać z nich umiejętnie, nie ograniczając się jedynie do powierzchni zmiany skórnej.

Czytaj też: Porada dermatologa. Znamiona: skąd są, czym grożą, jak z nimi walczyć

- Wystawiając ciało na ekspozycję słoneczną, należy pamiętać o bezwzględnej ochronie wszystkich znamion, zarówno tych nabytych, jak i wrodzonych - przestrzega dr n. med. Igor Michajłowski. - Stosowanie ochrony z wysokim SPF nie tylko zapobiegnie powstawaniu nowych zmian barwnikowych, ale też uchroni te już obecne przed transformacją, np. w zmiany złośliwe. Niektóre osoby stosują tzw. ochronę punktową znamion, nanosząc krem z SPF tylko na powierzchnię np. pieprzyków. To błąd, gdyż jednocześnie pozbawiamy pozostałe partie ciała ochrony. Przypominam również o regularnym badaniu znamion u dermatologa. Na kontrolę najlepiej udać się po okresie wakacyjnym - podkreśla ekspert.

Dermatalodzy w Gdańsku, Gdyni, Sopocie na NFZ i prywatnieOchrona przed słońcem dla aktywnych - o czym pamiętać?Pływanie, sporty wodne, siatkówka na plaży - nie zapominajmy, że te aktywności również wymagają ochrony skóry przed promieniami słonecznymi. Pot i woda zmywają produkty do opalania, jeżeli więc planujemy aktywny pobyt na plaży, musimy sięgać po produkty przeznaczone dla osób aktywnych, czyli wodoodporne. Uwaga, określenie "wodoodporny" nie oznacza, że preparat wystarczy nałożyć na skórę raz dziennie, ponieważ się na niej utrzyma!

Warto pamiętać, że krem oznaczony jako wodoodporny już po 20 minutach w wodzie zachowuje zaledwie 50 proc. swojej skuteczności. Aby utrzymać ochronę, po każdym wyjściu z kąpieli należy preparat ponownie nałożyć na ciało. Jeżeli się nie kąpiemy i nie uprawiamy sportów wodnych, ale wybieramy np. aktywność fizyczną na plaży, taki preparat, tak jak każdy inny krem, nakładamy na ciało co dwie godziny. Każdy kosmetyk ściera się ze skóry i z czasem traci swoje właściwości ochronne.

Czytaj też: Pielęgnacja kobiety aktywnej. Na co zwrócić uwagę przed i po treningu?

- Błędne jest przekonanie o trwałości preparatów wodoodpornych, jakoby nie wymagały reaplikacji podczas pobytu na plaży - potwierdza mówi Karolina Formela, kosmetolog w Clinica Cosmetologica. - Oprócz tego, że po każdej dłuższej kąpieli w słonej wodzie ich skuteczność ochrony przeciwsłonecznej spada o ponad 50 proc., działanie każdego preparatu z SPF, również tych wodoodpornych, osłabia pocieranie skóry ręcznikiem i odbijające się od wody promienie słoneczne - dodaje ekspertka.

Opalanie a problemy skórneCo z opalaniem, kiedy mamy kłopoty ze skórą? Warto pamiętać, że promienie UV dają chwilową poprawę stanu skóry na zasadzie "wysuszenia", jednak tak naprawdę są jednym z głównych czynników nasilających zmiany zapalane w dłuższej perspektywie. Promienie UV zmniejszają co prawda działanie aktywności gruczołów łojowych, co sprawia, że latem pod wpływem słońca chwilowo poprawia się stan skóry trądzikowej i tłustej, ale jesienią, niestety, produkcja łoju powraca ze wzmożoną siłą. Ale dla fanek słońca mamy dobrą wiadomość.

- Trądzik i zmiany zapalne skóry problematycznej nie są przeszkodą w stosowaniu kremów z SPF - wyjaśnia Marta Urbanowicz, kosmetolog w Clinica Cosmetologica. - Na rynku znajdziemy bogatą ofertę produktów skierowanych do skóry wymagającej. W związku z tendencją do nadprodukcji sebum i zaczopowania porów zaleca się stosowanie kremów ochronnych w formie mgiełki. Mają one lekką, niekomedogenną formułę, która nie zapycha porów, szybko się wchłania i nie obciąża skóry. Ponadto kremy z SPF przeznaczone do ochrony skóry trądzikowej zawierają w składzie substancje matujące i regulujące pracę gruczołów łojowych. Osoby ze skłonnościami do podrażnień powinny sięgać po kosmetyki z filtrem mineralnym, który zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych - dodaje ekspertka.
Czytaj też: Jak sobie radzić z trądzikiem

Jak używać kremu z filtrem?Kremy z filtrami o nowoczesnych, przebadanych formułach zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem. Obecnie za najbardziej skuteczne uznaje się mieszanki filtrów chemicznych i fizycznych - działają synergicznie i zapewniają podwójną linię ochrony (gdy ze skóry zetrze się warstwa fizyczna, ciągle będzie działać chemiczna). Jednak najbardziej nowoczesne preparaty zadziałają pod warunkiem, że będą aplikowane w odpowiedniej ilości i z odpowiednią częstotliwością.

Główne zasady stosowania preparatów z filtrami UVA/UVB:
 • aplikujemy je minimum 15 minut przed wyjściem na słońce,
 • nakładając kosmetyk, pamiętamy o ustach, znamionach, piętach oraz karku,
 • kosmetyki aplikujemy ponownie co 2-3 godziny, niezależnie od wysokości faktora ochronnego,
 • w przypadku kąpieli, po każdym wytarciu skóry ręcznikiem aplikujemy kosmetyk ponownie.
- Stosowanie odpowiednich filtrów to nie wszystko - podkreśla Anna Kamm. - Jeżeli chcemy, aby ochrona kremów z filtrami przeciw UV była skuteczna, należy postępować zgodnie z procedurami ich aplikacji. Ilość aplikowanego kremu musi wynosić ok 2 mg/cm kw., co odpowiada mniej więcej jednej łyżeczce kremu nałożonego na twarz, szyję i kark - wyjaśnia ekspertka
SPF (Sun ProtectionFactor) to wskaźnik określający wysokość ochrony przed promieniami UVB (nie UVA!). Pokazuje, jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne.
- Jeśli spędzamy czas na leniwym opalaniu, aplikację kremu należy powtarzać średnio co dwie godziny - dodaje Natalia Munda, kosmetolog w Clinica Cosmetologica. - Z kolei osoby zażywające kąpieli w wodzie, reaplikację powinny wykonać po każdorazowym wyjściu z wody - przypomina.
Podczas opalania równie ważny dla określenia stopnia ochrony przeciwsłonecznej jest współczynnik, którym oznaczane są preparaty, czyli SPF (z ang. Sun ProtectiveFactor).

- Określa on moc działania preparatu ochronnego przed promieniowaniem UVB - wyjaśnia Anna Kamm. - Wskaźnik ten wyznacza minimalną ilość promieniowania UV wywołującą rumień, a mówiąc wprost: określa, ile razy dłużej z zastosowanym preparatem promieniochronnym można wystawiać skórę na promieniowanie w porównaniu z nieochronioną skórą, bez ryzyka wystąpienia zaczerwienienia - dodaje.

Sposoby na szybką i trwałą opaleniznę bez słońcaKto marzy o opaleniźnie, która jest efektowna, ładna, ale przede wszystkim zdrowa, może skorzystać z kosmetyków samoopalających. Warto podkreślić, że są to preparaty, które nie zapewniają skórze ochrony przed promieniami UV, ponieważ pomimo obecności naturalnych filtrów UV, takich jak niektóre wyciągi roślinne, witamina E czy masło Shea, stanowią minimalną ochronę przed słońcem.

Preparaty samoopalające są bezpieczne, ich składniki niezwykle rzadko alergizują, a działanie DHA ogranicza się jedynie do warstwy rogowej - związek nie wchłania się bowiem przez skórę. Najczęściej stosowanym surowcem "samoopalaczy" jest dwuhydroksyaceton (DHA). Połączenie w preparacie DHA z innymi związkami, np. erythrulozą, umożliwia uzyskanie trwalszego koloru skóry.

Nowoczesne kosmetyki brązujące skórę, dzięki odpowiednio skomponowanej recepturze, oprócz efektu brązującego wywierają również bardzo korzystny efekt pielęgnacyjny w postaci nawilżenia skóry, a nawet rozświetlenia.

Zanim sięgniemy po samoopalacz, warto odpowiednio przygotować do niego skórę:
 • Warto wykonać delikatny peeling całego ciała, zwracając szczególną uwagę na wyjątkowo szorstkie miejsca na ciele - łokcie i kolana.
 • Te miejsca warto nawilżyć olejkiem lub balsamem do ciała, aby nie przyciemnić ich za mocno. Dodatkowo olejek lub balsam warto nałożyć na paznokcie i skórę wokół nich, a także grzbiety dłoni i stóp oraz zagłębienia pod kolanami i w zgięciu łokci - preparaty opalające wyjątkowo lubią się tam zbierać, tworząc nieestetyczne ciemne plamy.

Samoopalacz na ciało nakładamy kolistymi ruchami, nakładając go na ciało centymetr po centymetrze - warto użyć do tego rękawicy. Potem myjemy dokładnie ręce i cierpliwie czekamy na efekt końcowy.
Czy stosujesz preparaty chroniące przed słońcem?
31%

tak, podczas każdego wyjścia

46%

tak, ale wyłącznie na plaży

23%

nie, nie stosuję żadnej ochrony

zakończona

łącznie głosów: 121

Opinie wybrane


wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.