Bezpłatne badanie nasienia. Lepiej zapobiegać niż leczyć

21 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Ruchliwość plemników, ich liczba i budowa to temat, któremu mężczyźni nie poświęcają zbyt wiele uwagi. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla jednak, że problem niepłodności nie dotyczy tylko kobiet. W Polsce u 1,5 mln par borykających się z problemem niepłodności aż w 30-60 proc. przyczyną jest czynnik męski. W czerwcu w ramach akcji "Tata - najważniejsze słowo dla mężczyzny" można skorzystać z bezpłatnych badań nasienia.Badanie nasienia to podstawa w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Pomaga ocenić jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność w oparciu o normy wytyczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2010 roku.

- Współcześni mężczyźni mają nawet o 30 proc. gorsze parametry nasienia niż panowie z poprzedniego pokolenia. Dotyczy to przede wszystkim społeczeństw zachodnich, w których łatwiej o niehigieniczny tryb życia - przekonuje dr Katarzyna Hasik, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta.
Jak wyjaśnia, spadek męskiej płodności może być skutkiem m.in. braku aktywności fizycznej, otyłości, nieodpowiedniej diety, przewlekłego stresu. Zdecydowanie niewskazane są także używki. Zarówno palenie papierosów, jak i przyjmowanie narkotyków czy tzw. dopalaczy może znacząco zaburzyć ruchliwość plemników oraz uszkodzić materiał genetyczny.

- Podobnie jest z anabolikami, które niektórzy trenujący na siłowniach panowie stosują, by zwiększyć przyrost mięśni. Ich nadużywanie to jedna z najczęstszych przyczyn obniżenia płodności u mężczyzn. Trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach zaburzenia w procesie spermatogenezy mogą być nieodwracalne - podkreśla.

Tryb życia i otoczenie mają znaczenieIstotny w tym kontekście jest również znaczący wzrost zanieczyszczenia powietrza na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ostatnie badania potwierdzają, że życie w okolicy, gdzie stężenie toksycznych substancji jest wysokie, koreluje z obniżoną płodnością u mężczyzn.

- Negatywnie na jakość nasienia może też wpływać kontakt z obecnymi w m.in. plastikowych opakowaniach ftalanami i bisfenolem A. Substancje te mogą uszkadzać DNA plemników i powodować ich degradację. Nie bez znaczenia pozostaje też wiek panów decydujących się na posiadanie potomstwa - u dzieci starszych mężczyzn rośnie ryzyko wystąpienia chorób genetycznych - wyjaśnia dr Katarzyna Hasik.

Warto zapobiegać niż leczyćWażne, by panowie zawczasu zadbali o swoją płodność, nawet jeśli w danej chwili nie planują powiększenia rodziny. Warto ograniczyć używki i stres, być aktywnym fizycznie, a także wprowadzić do swojej codziennej diety zdrowe nawyki żywieniowe. Można również wykonać badania nasienia, by dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu prokreacyjnym i ewentualnie omówić z lekarzem formy zadbania o swój potencjał.

W czerwcu w ramach akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Nasz Bocian "Tata - najważniejsze słowo dla mężczyzny" można wziąć udział w bezpłatnych badaniach nasienia.

- Umożliwiamy wykonanie 120 bezpłatnych badań nasienia metodą komputerową SCA - po 20 bezpłatnych badań nasienia w każdym oddziale, decyduje kolejność rejestracji. Dodatkowo dla pacjentów, którzy wezmą udział w akcji, przygotowaliśmy specjalną ofertę. 20 proc. rabatu na wizytę pierwszorazową (z partnerką) lub poradę z wynikami badań - informuje Invicta.
Promocja na badania trwa od 1 czerwca do 30 czerwca 2019 r., natomiast wizyty promocyjne będą mogły odbyć się do końca sierpnia br. Bezpłatne badanie nasienia można wykonać w Klinice Invicta w Gdańsku oraz w Gdyni. Aby umówić się na badanie wystarczy zadzwonić pod nr 58 58 58 801 i podczas rejestracji podać hasło "Nasz Bocian".

Bezpłatne badania można wykonać również w klinice Gameta w Gdyni - tam dostępna jest pula 15 bezpłatnych, komputerowych badań nasienia. Tu również aby umówić się na badanie należy skontaktować się telefonicznie z rejestracją i podać hasło "Nasz Bocian" (tel. 58 526 10 02).

20 bezpłatnych, rozszerzonych badań nasienia oraz 50 proc. zniżki na omówienie ich wyników oferuje klinika Invimed z Gdyni. Tu na badania oraz wizytę należy zgłosić się do 15 lipca br. Rejestracja pacjentów możliwa jest pod nr tel. 500 900 888 (tu należy podać hasło ʺAkcja tataʺ oraz wskazać miasto, w którym pacjent wykona badanie).
Czy zdecydujesz się na przeprowadzenie badania nasienia?
28%

tak, nie planuję na razie dzieci, ale warto wiedzieć, czy wszytko jest w porządku

23%

tak, staramy się o dziecko od jakiegoś czasu i warto się zbadać

16%

raczej nie, nie mam czasu na takie rzeczy

33%

zdecydowanie nie

zakończona

łącznie głosów: 244