Bezpłatny dowóz na szczepienia COVID-19

20 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski, Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Co ze szczepieniami uchodźców?
Samorządy ułatwią schorowanym seniorom dotarcie na szczepienie. Więcej zdjęć (2)

Samorządy ułatwią schorowanym seniorom dotarcie na szczepienie.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Samorządy ułatwią schorowanym seniorom dotarcie na szczepienie.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W czwartek w Gdyni rusza infolinia, dzięki której będzie można zamówić transport dla osób niemogących samodzielnie dotrzeć na szczepienie na COVID-19. W Gdańsku i w Sopocie seniorzy też mogą skorzystać z takiej możliwości. Szczepienia w grupie "pierwszej", czyli dla seniorów po 70. r.ż., ruszają 25 stycznia i właśnie od tego dnia wykonywane będą darmowe transporty seniorów.Gdynia: transport dla niepełnosprawnych i mających kłopoty z poruszaniem sięW Gdyni od czwartku, 21 stycznia, transport będzie można zamówić pod numerem infolinii: 58 505 59 56, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Urzędnicy przypominają jednak, że to nie taksówki i proszą o umawianie się z możliwie największym wyprzedzeniem - co najmniej dwudniowym.

Czytaj też: Kolejka do szczepień przeciw COVID-19. Zobacz, kiedy się zaszczepisz

Transport przeznaczony jest dla osób, które są mieszkańcami Gdyni, mają już wyznaczony termin szczepienia i spełniają poniższe warunki:
  • mają min. 70 lat,
  • są niepełnosprawne,
  • mają poważne trudności w samodzielnym poruszaniu się.

"Gdańsk Pomaga" i zachęca do skorzystania z dowozuOsoby po 70. roku życia, które mają wyznaczony termin szczepienia przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień ze względu na kondycję ruchową, także w Gdańsku będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.

Taką potrzebę należy zgłosić podczas umawiania terminu szczepienia w trakcie rozmowy z wybranym punktem szczepień. Ci, którzy już są umówieni, mogą zadzwonić pod numer 500 218 337 lub wypełnić elektroniczny formularz na stronie gdanskpomaga.pl/transport-szczepienia/prywatne.

- Grupa obecnie wskazana do szczepień wymaga przygotowania i realizacji systemu transportu dla osób, które mają realny problem z dotarciem na szczepienia, ale nie wymagają specjalistycznego transportu. Zachęcam osoby w wieku powyżej 70. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością do poinformowania punktów szczepień, w których są zapisani, o potrzebie skorzystania z transportu. Punkty te za pomocą dedykowanego formularza zgłaszają nam takie potrzeby, a my je zrealizujemy - mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. - Wskazane przez wojewodę pomorskiego wytyczne dotyczące grup, które możemy przewozić, zostały przez nas rozszerzone o osoby w wieku 70 lat, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności o kodzie 0. Jest to nasz miejski wkład w skutecznym wsparciu rządu oraz gdańszczanek i gdańszczan w procesie szczepienia - dodaje.

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, SopotZ każdą zgłoszoną osobą skontaktują się pracownicy sztabu "Gdańsk Pomaga" w celu ustalenia niezbędnych szczegółów transportu. Ważnym czynnikiem jest to, by zgłoszona osoba miała podstawowe możliwości poruszania się - transport nie dotyczy osób na co dzień nieporuszających się samodzielnie, które wymagają specjalistycznego transportu.

Dowóz dla osób z ograniczeniami ruchowymi w SopocieJeśli ktoś potrzebuje pomocy w dotarciu na szczepienie na terenie Sopotu, musi to zgłosić podczas rejestracji w punkcie szczepień. Jeśli jednak tego nie zrobił, powinien skontaktować się z koordynatorem pod numerem telefonu 609 680 956, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00 (dzwoniąc, podaj: imię i nazwisko, termin umówionego wcześniej szczepienia i nazwę punktu w Sopocie, w którym jesteś zarejestrowany na szczepienie). Można też napisać e-mail na adres: koordynator.szczepien@sopot.eu (całodobowo).

Osoby uprawnione do dowozu do punktów szczepień na terenie Sopotu:

  • osoby niepełnosprawne, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego względem miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Są też mobilne punkty szczepieńNa Pomorzu lada dzień ruszą też mobilne punkty szczepień, które będą uzupełnieniem systemu. Będą one odpowiedzialne za wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 w domu lub miejscu przebywania pacjenta.

Komu przysługuje taka możliwość, można dowiedzieć się pod nr. tel. 58 32 18 620 lub mailowo: biuro.wss@nfz-gdansk.pl.

Samorządowe infolinieWszystkie samorządy w województwie uruchomiły infolinie dla mieszkańców, którzy chcą uzyskać informacje w sprawie procedury szczepień przeciw COVID-19. Samorządy powołały także koordynatorów infolinii. W Trójmieście można dzwonić pod numery: Gdańsk - 500 218 337 od pon. do sob. w godz. 10:00-18:00, Gdynia - 58 505 59 56 w godz. 8:00-16:00, Sopot - 609 680 956 w godz. 8:00 - 16:00.
Szczepisz się na COVID-19?
66%

tak, w najbliższym możliwym terminie

7%

tak, ale bez pośpiechu

9%

nie wiem, zobaczę, jak inni zareagują na szczepionkę

18%

nie

zakończona

łącznie głosów: 508

Opinie wybrane


wszystkie opinie (86)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.