Ból zęba, potrzebna recepta. Gdzie w nagłym przypadku?

18 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska
Każdy, kto choć raz doznał niespodziewanego ataku bólu zęba, wie, jak dokuczliwy potrafi być i jak bardzo ważna jest szybka pomoc. Więcej zdjęć (1)

Każdy, kto choć raz doznał niespodziewanego ataku bólu zęba, wie, jak dokuczliwy potrafi być i jak bardzo ważna jest szybka pomoc.

fot. 123rf.com/Konstantin Pelikh

Każdy, kto choć raz doznał niespodziewanego ataku bólu zęba, wie, jak dokuczliwy potrafi być i jak bardzo ważna jest szybka pomoc.

fot. 123rf.com/Konstantin Pelikh

Zdecydowana większość gabinetów dentystycznych czy okulistycznych w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem zdecydowała się na razie zawiesić swoją działalność. Podobnie przychodnie przekładają wizyty lekarskie. Jednak ból zęba, zapalenie spojówek czy kończące się leki, które trzeba przyjmować regularnie, nie mogą czekać, aż zagrożenie minie. Co w takiej sytuacji zrobić i gdzie szukać pomocy?Osoby przewlekle chore nie muszą osobiście odwiedzać lekarza, aby kontynuować leczenie. Wystarczy skontaktować się ze swoją przychodnią.

- Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli potrzebujesz, by ci przepisał leki. W niektórych przychodniach możesz skorzystać z czatu. Po konsultacji lekarz wystawi ci e-receptę. Kod e-recepty przyjdzie na wybrany e-mail lub jako SMS na wskazany numer telefonu. E-recepta będzie też dostępna na twoim Internetowym Koncie Pacjenta - informuje portal pacjent.gov.pl.
Przychodnie medyczne na swoich stronach internetowych informują, w jaki sposób uzyskać receptę - najczęściej wystarczy przesłać e-mail na adres przychodni z danymi osobowymi, nazwą leku i dawką, jaka jest przyjmowana. W odpowiedzi pacjent dostaje do zrealizowania e-receptę.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Z kolei wizyty w poradniach specjalistycznych kontynuowane będą w trybie "telewizyty".

- Wszyscy pacjenci przed wizytą otrzymają SMS z prośbą, aby poczekać na kontakt z poradni, do której byliście państwo umówieni. Skontaktuje się z państwem lekarz i udzieli teleporady. Jeśli lekarz w trakcie rozmowy zadecyduje, że wymagają państwo interwencji lekarskiej lub badania fizykalnego, to zostaną państwo poproszeni o przybycie - informuje UCK.
- Pacjenci proszeni są o nieprzychodzenie do przychodni na wizyty niewymagające interwencji lekarskich lub badania fizykalnego i oczekiwanie na kontakt telefoniczny - lekarz zadzwoni z teleporadą lub rejestratorka z informacją. W poradniach zachowawczych lekarze będą realizować teleporady (otrzymają listę pacjentów zarejestrowanych na dany dzień z numerami telefonów pacjentów i na podstawie dokumentacji w OPTIMEDZIE będą udzielać porad telefonicznych). W poradniach: ortopedycznej, chirurgicznej, urologicznej, położniczo-ginekologicznej - po konsultacji z lekarzem pacjenci zostaną poinformowani telefonicznie o decyzji lekarza co do dalszego sposobu postępowania - odłożenie terminu wizyty, teleporada, wizyta i badanie lekarskie - informuje Copernicus.
Czytaj też: Koronawirus na Pomorzu - co wiemy o zakażonych?

Pogotowie stomatologiczneKażdy, kto choć raz doznał niespodziewanego ataku bólu zęba, wie, jak dokuczliwy potrafi być i jak bardzo ważna jest szybka pomoc. Szczególnie teraz to dodatkowe ryzyko dla zdrowia. Tu bezcenna okazać może się usługa pogotowia stomatologicznego. Na szczęście część gabinetów, które ze względu na zagrożenie zarażenia koronawirusem zawiesiły swoją działalność, i tak przyjmują pacjentów w pilnej potrzebie.

- W naszej klinice przełożyliśmy wszystkie wizyty i zabiegi, które mogą poczekać. Jednak w sytuacjach pilnych każdy pacjent może liczyć na naszą pomoc, nie możemy pozwolić, żeby teraz te osoby zostały bez żadnej opieki - zapewnia właściciel Vivadental Europejskiego Centrum Implantologii i Estetyki, tu pacjenci mogą kontaktować się z gabinetami na Przymorzu i Stogach.
Czytaj też: Koronawirus a siłownie pod chmurką. Jak zachować ostrożność?

Wizyta u dentysty bardzo źle kojarzy się nawet osobom dorosłym, ponadto ceny usług dentystycznych sprawiają, że wielu z nas je odwleka. Niestety później jedynym rozwiązaniem może okazać się wyrwanie bolącego zęba.

Pacjenci w pilnych przypadkach pomoc znajdą w Gabinetach Stomatologicznych Dentus w Gdańsku i Gdyni.

- Wcześniej prosimy o telefon do naszego gabinetu, wtedy możemy przeprowadzić odpowiedni wywiad, lekarz też będzie wiedział, o jaki przypadek chodzi i będzie mógł zaproponować odpowiednie działanie. Staramy się zachować jak największe bezpieczeństwo dla naszych lekarzy i pacjentów - przekonują.
W szczególnych sytuacjach osoby, które potrzebują pomocy stomatologa mogą kontaktować się również z Titanium Dental, który swój gabinet ma w Gdańsku przy ul. Stefana Drzewieckiego 9/1.

Czytaj też: Dzieci rysują "bohaterów w walce z koronawirusem"

Z kolei ostry dyżur okulistyczny pełnią w Trójmieście: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, Szpital św. Wojciecha na Zaspie.

Opinie (40) 2 zablokowane

 • (1)

  Pozostaje w razie bólu iść w ślady Jasia Fasoli....wyleczyć się samemu.Niech udostępnią fotele dentystyczne i każdy sobie sam powierci,zaklei i gitarra kochani.A jaka oszczędność pieniędzów.

  • 12 7

  • Piniendzy ni ma i nie bendzie...

   Uże zabyli?

   • 2 0

 • Do monopolowego ,upić drania.

  • 6 2

 • Cena (2)

  400zl zatrucie zęba . Dziękuję pozdrawiam

  • 17 7

  • Tak tanio?

   Majster za tyle to nawet 4 liter nie ruszy...chyba ze jedno 0 dołozysz

   • 4 6

  • Prosze się nie dziwić

   Skoro mamy kosmiczne ceny srodkow ochrony osobistej w które musi być ubrany personel - lekarz i asystentka stomatologiczna. Prywatny gabinet to firma. Nikt nie będzie dokladal do biznesu.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.