COVID-19. Apel o weryfikowanie certyfikatów

1 grudnia 2021, 14:15
ws
Lekarze i samorządowcy apelują o regulacje prawne, które pozwolą egzekwować posiadanie "paszportów covidowych". Więcej zdjęć (3)

Lekarze i samorządowcy apelują o regulacje prawne, które pozwolą egzekwować posiadanie "paszportów covidowych".

mat. gov.pl

Lekarze i samorządowcy apelują o regulacje prawne, które pozwolą egzekwować posiadanie "paszportów covidowych".

mat. gov.pl

Liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 rośnie, pojawił się też kolejny wariant wirusa, dlatego lekarze i prezydenci miast apelują do rządu o podjęcie rzeczywistej walki z pandemią. Chodzi m.in. o regulacje prawne, które pozwolą egzekwować posiadanie "paszportów covidowych".Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Lekarze z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych proszą przede wszystkim o "podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy".

Według nich konieczne jest prawne ograniczenie dostępu osób, które nie mają "certyfikatu covidowego", do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu. Apelują też o walkę i wysokie kary w przypadku procederów oszustw związanych ze szczepieniami oraz "zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych".

Pismo zostało skierowane do prezydenta RP, premiera wraz z ministrem zdrowia, a także do marszałków Sejmu i Senatu.

Czytaj też: MZ: Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się zaszczepionym

Dowiedz się, gdzie w Trójmieście wykonać test na koronawirusa prywatnie i na NFZ


Samorządowcy: żądamy podjęcia natychmiastowych działańDodatkowo prezydenci 12 największych polskich miast, w tym Gdańska, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich poparli stanowisko lekarzy epidemiologów i również skierowali do premiera RP swój apel, w którym popierają wszystkie wskazane przez lekarzy niezbędne do podjęcia działania.

Czytaj też: Unijny Certyfikat COVID działa od 1 lipca. Jak ułatwia podróżowanie?

- Niniejsze poparcie spowodowane jest brakiem wystarczających działań rządu ograniczających rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 oraz jest wynikiem coraz gorszej sytuacji związanej z pandemią, narastającej liczby zakażeń COVID-19, ale przede wszystkim obaw przed utratą zdrowia i życia mieszkańców miast, w tym pracowników samorządowych - piszą prezydenci miast.
Czy proszono cię o okazanie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC)?
24%

tak, podczas podróży, bez problemu pokazałe(a)m

5%

tak, podczas imprezy/koncertu/w innym miejscu i bez problemu pokazałe(a)m

3%

tak, podczas imprezy/koncertu/w innym miejscu, ale odmówiłe(a)m, bo nikt nie ma prawa do jego wglądu

33%

nie nigdy, choć wydaje mi się, że to była sytuacja, w której ktoś powinien to sprawdzić

35%

nie mam certyfikatu

zakończona

łącznie głosów: 1859

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (520)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.