Chcą stworzyć "Tajemniczy Ogród" dla pacjentów z onkologii

24 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

150-metrowy taras przy Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego im. PCK na razie straszy pustkami, ale już niedługo może powstać tam "tajemniczy ogród". Na pomysł stworzenia nowej przestrzeni dla pacjentów wpadła ordynator dr n. med. Iwona Danielewicz. Projekt został już przygotowany, niestety, koszty zagospodarowania tego miejsca przewyższają możliwości finansowe szpitala.Niedawno oddany po remoncie obiekt, w którym znajdują się oddziały Onkologii Klinicznej i Radioterapii oraz Oddział Chemii Dziennej posiada na II piętrze niezagospodarowany dotychczas duży - ponad 150-metrowy - taras.

- Często korzystamy z tego tarasu, niestety obecnie straszy tam pustka, a ja lubię zarażać marzeniami i myślę, że moglibyśmy stworzyć tu piękny "tajemniczy ogród" - mówi dr n. med. Iwona Danielewicz, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego im. PCK.
Jak dodaje, dzięki zamianie aranżacji mogliby korzystać z niego pacjenci onkologiczni, którzy spędzają w szpitalu często wiele dni, a nawet długich tygodni. Znalazłyby się tam ławki, stoliki, a przede wszystkim zieleń, która stworzy przyjazne kąciki dla chorych.

- Nasz "tajemniczy ogród" mógłby spełniać też funkcję terapeutyczną. Latem pacjenci właściwie nie powinni na niego wychodzić, bo w upalne, słoneczne dni jest zupełnie odsłonięty, a podczas chemioterapii powinno się unikać takich sytuacji - wyjaśnia ordynator.
- W ubiegłym roku była piękna jesień - sporo czasu spędziłam na tym tarasie: z podpięta pompą nie mogłam opuszczać oddziału i ten taras był jedyną opcją oderwania się od niełatwej rzeczywistości - moje ulubione miejsce - przyznaje pani Ola, pacjenta onkologii.
Niestety, koszty zagospodarowania tego miejsca przewyższają możliwości finansowe szpitala. Jest za to wstępny projekt i kosztorys inwestycji przygotowany przez wolontariuszkę Stowarzyszenia Onkologia Gdyńska. Koszt to ponad 50 tys. zł. Każdy może wesprzeć inwestycję - informacje o tym umieszczono tutaj.