Redłowo. Chirurgia dziecięca zamknięta na miesiąc

11 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Przez prawie miesiąc Oddział Chirurgii Dziecięcej w Gdyni Redłowie nie będzie przyjmował pacjentów. Jak informują Szpitale Pomorskie, utrudnienia są związane z zaplanowanymi wcześniej remontami. W tym czasie pomoc będzie udzielana w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie.Oddział Chirurgii Dziecięcej w Gdyni Redłowie na początku 2015 roku został zmodernizowany za niemal 2 mln zł. Dla małych pacjentów przygotowano wówczas nowe sale: cztery pomieszczenia dla starszych dzieci, do tego jedno z izolatką i dwie sale dla maluszków do lat 3. Dzieci mają też do dyspozycji świetlicę, a ich rodzice specjalne pomieszczenie, w którym mogą np. przygotować posiłek czy się wykąpać, jeśli czuwają przy swoim dziecku.

Już na początku roku mówiło się o tym, że działalność Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni stoi pod znakiem zapytania. Wówczas władze Szpitali Pomorskich zapewniały, że nie planują jego likwidacji. Teraz wstrzymano przyjęcia.

- W związku z zaplanowanymi remontami i zmianami w organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych informujemy, iż w dniach od 10 czerwca do 7 lipca br. wystąpi czasowa przerwa w udzielaniu świadczeń zdrowotnych na Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. W tym czasie świadczenia z tego zakresu zabezpieczane będą w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie, natomiast w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni - w ramach Głównej Izby Przyjęć - zostanie zapewniony całodobowy dyżur lekarza chirurga dziecięcego. Planowane ponowne uruchomienie Oddziału Chirurgii Dziecięcej nastąpi od 8 lipca 2019 r. - poinformował zarząd Szpitali Pomorskich.
Według wcześniejszych planów zarządu Oddział Chirurgii Dziecięcej powinien być zlokalizowany w miejscu, gdzie jest Szpitalny Oddział Ratunkowy, czyli w Szpitalu św. Wincentego a Paulo.

- Tworząc nowy oddział ratunkowy tworzymy miejsce na powstanie nowej izby chirurgiczno-pediatrycznej, dlatego całą pediatrię i chirurgię dziecięcą lokalizujemy w szpitalu ratunkowym - wyjaśniał wówczas Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. z o.o.
Oddział miał zostać przeniesiony przed II połową 2019 roku.
Potrafisz udzielić pierwszej pomocy?
42%

tak

29%

nie

29%

tak, ale w sytuacji kryzysowej pewnie nie byłbym(a)bym w stanie działać, tylko wykonał(a)bym telefon na pogotowie

zakończona

łącznie głosów: 231