stat

Chirurgiczne szycie czy symulator ciąży. GUMed pełen medycznych atrakcji

20 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

W piątek 20 kwietnia w Collegium Biomedicum odbyło się wydarzenie pod hasłem

Dlaczego warto studiować na kierunkach medycznych? Kogo oprócz lekarzy kształci Gdański Uniwersytet Medyczny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać podczas dnia otwartego, który w piątek 20 kwietnia zorganizowała uczelnia. Na stoiskach przygotowanych przez studentów można było też m.in. poćwiczyć zakładanie szwów, samodzielnie zmierzyć ciśnienie, przeprowadzić badanie USG, a także założyć specjalny symulator i poczuć się jak kobieta w zaawansowanej ciąży.Dni otwarte organizowane przez trójmiejskie uczelnie to najlepsza okazja, żeby przekonać się, co czeka przyszłych studentów na wybranym kierunku studiów. Gdański Uniwersytet Medyczny organizuje takie wydarzenia od lat, jednak tym razem postanowiono imprezę powiększyć o Medyczny Dzień Nauki - największą na Pomorzu imprezę popularyzującą nauki medyczne oraz Piknik na Zdrowie - profilaktyczne wydarzenie skierowane do mieszkańców Trójmiasta.

W piątkowej imprezie uczestniczyła nie tylko młodzież, która bierze pod uwagę studia na uczelni medycznej, ale także spora grupa dzieci. Z myślą o nich przygotowano szereg atrakcji, jak badanie, mierzenie temperatury i ciśnienia, czy zapisywanie parametrów życiowych pluszaków.

Na przeszło 40 stoiskach zlokalizowanych w Collegium Biomedicum można było dowiedzieć się na czym polegają badania krwi czy sprawdzić swoje umiejętności w szyciu chirurgicznym i opatrywaniu ran. Zwiedzającym zaprezentowano też świat bakterii, starano się obalić mity dotyczące cukrzycy, radzono, jak korzystać z popularnych suplementów diety i jaką moc dają nam szczepienia.

Obok pokazów i warsztatów młodzi ludzie mogli też zapoznać się z aktualną ofertą uczelni, a także dowiedzieć się, jakie wymogi trzeba spełnić, aby zostać jej studentem. Nie brakowało pytań o uroki "pozanaukowego" życia studenckiego oraz o to, czy studia medyczne da się połączyć z... imprezowaniem.

Zobacz też: Unikatowy kierunek studiów - produkcja leków i kosmetyków. GUMed współpracuje z Polpharmą

Przeprowadzone zostały również wykłady dotyczące ciekawych zagadnień medycznych oraz prezentacje badań prowadzonych na wszystkich kierunkach czy wydziałach. Młodzi ludzie, którzy zdecydowali się w nich uczestniczyć, mieli zatem przedsmak tego, co ich czeka, jeśli to z GUMedem zwiążą swoją zawodową przyszłość. I choć na wielu stoiskach prezentowano badania symulowane, nie zabrakło i tych, na których można było zbadać się naprawdę, sprawdzając ciśnienie, cholesterol czy cukier we krwi.

Do akcji włączył się też Wydział Farmaceutyczny prezentując stoiska poświęcone m.in. mikrobiologii, produkcji leków czy toksykologii. Zwiedzający mieli możliwość porozmawiania ze studentami i naukowcami, a także zapoznać się ze specjalistyczną aparaturą. Swoje podwoje przed uczestnikami Dnia Otwartego otworzyły też: I Klinika Transferu Wiedzy, czyli Biblioteka Główna GUMed oraz nowoczesny ośrodek badań biomedycznych i monitorowania zdrowotności jakim jest Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna.

Zobacz też: Tu nowe leki testują na zwierzętach. "Również dzięki nim nobliści dostali nagrody"
Czy jesteś zadowolony(a) z wybranego przez siebie kierunku studiów?
38%

tak, pracuję w wyuczonym zawodzie

13%

tak, choć wykonuję zawód inny, niż ten wyuczony

14%

nie, ponieważ po studiach nie mogłe(a)m znaleźć pracy w zawodzie

15%

nie, ponieważ praca w wyuczonym zawodzie nie okazała się tak ciekawa, jak mi się wydawało

20%

nie ukończyłe(a)m studiów wyższych

zakończona

łącznie głosów: 228