Nowy zbiornik na tlen przy Szpitalu św. Wojciecha

27 listopada 2020, 16:00
Ewa Palińska

Zobacz, jak przebiegał montaż nowego zbiornika na tlen

Nowy, pionowy zbiornik ciekłego tlenu o pojemności 20 ton stanął w piątkowe przedpołudnie przy Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. To kolejny tak duży zbiornik w Trójmieście - 5 listopada br. podobny zainstalowano przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku. Szpitale zabezpieczają się na wypadek, gdyby zwiększyła się liczba pacjentów potrzebujących tlenoterapii.Wielu pacjentów chorujących na COVID-19 potrzebuje tlenoterapii, przez co dotychczasowe sposoby zaopatrzenia szpitali okazują się niewystarczające. Placówki w całej Polsce stawiają więc większe zbiorniki.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieZbiornik na tlen przy Szpitalu św. WojciechaW piątkowe przedpołudnie nowy zbiornik, o pojemności 20 ton, ustawiono przy Szpitalu św. Wojciecha.

- Zbiornik pionowy ciekłego tlenu usytuowany został na specjalnie przygotowanym fundamencie. Stawiamy go jako dodatkowe zabezpieczenie, obok dotychczasowego, o pojemności 10 ton - tłumaczyła podczas stawiania zbiornika Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus, która zarządza Szpitalem św. Wojciecha. - W szpitalu na Zaspie otworzyliśmy Oddział Intensywnej Terapii dla pacjentów chorych na COVID-19, co spowodowało wzrost zużycia tlenu. Jak wiadomo, jest coraz większe zapotrzebowanie na rynku na tlen, więc pojawia się problem z jego dystrybucją. Większe zbiorniki pozwalają zmniejszyć częstotliwość dostaw, które odbywają się specjalnymi cysternami.

Szpital zakaźny od środka. Zobacz, jak leczy się chorych na COVID-19Większy zbiornik na tlen też przy szpitalu zakaźnymZbiornik na tlen ciekły o pojemności 11 tys. litrów 5 listopada zainstalowano natomiast przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku.

- Zainstalowany zbiornik daje możliwość dalszego poszerzania bazy łóżkowej wyposażonej w tlen, tym samym odejście od systemu butli gazowych, które są mało wydajne i które trzeba bardzo często wymieniać - tłumaczy Agnieszka Pawlak-Lewandowska, dyrektor szpitala zakaźnego. - Pełny zbiornik zabezpieczy potrzeby szpitala na około siedem dni (przy założeniu 200 pacjentów podłączonych do instalacji tlenowej). Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa i zminimalizowania ryzyka związanego z ewentualną awarią systemu instalacji tlenowej szpital pozostawia jednak w swoich strukturach dotychczasową instalację, jako niezależne źródło zasilania w ten gaz medyczny.
Czy leżałeś kiedyś pod respiratorem?
5%

tak, kilkakrotnie

4%

tak, raz

83%

nie

8%

nie pamiętam

zakończona

łącznie głosów: 459