stat

Ćwiczenia w ciąży? Tak, ale nie wszystkie

10 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Mikołajczyk

W czasach, gdy każdy już wie, że "ciąża to nie choroba", a aktywność fizyczna jest dla zdrowia ważna, większość przyszłych mam stara się sprostać wyzwaniu i zadbać o dobrą formę swojego zmieniającego się ciała. Ważne, by wykonywać ćwiczenia z rozwagą.Ruch dla ciężarnej jest zdrowy, pod warunkiem, że pamięta ona o podstawowej zasadzie: nie każda forma aktywności służy przyszłej mamie i dziecku. Nawet jeżeli kobieta przed zajściem w ciążę intensywnie trenowała, w ciąży powinna nieco zmienić swoje podejście do sportu.

Są dyscypliny szczególnie polecane ciężarnym, są i takie, których powinny unikać nawet kobiety w znakomitej kondycji i formie.

- Organizm kobiety w ciąży znacznie się zmienia. Stawy wiotczeją pod wpływem hormonów i są bardziej podatne na skręcenie i zwichnięcie - mówi dr med. Karina Kulikowska-Ciecieląg, ginekolog z Gdańska. Kręgosłup ma inny punkt ciężkości. Brzuch kobiety jest bardziej narażony na urazy. Lekarze zgadzają się, że najbardziej korzystne aktywności w ciąży to pływanie, marsz i gimnastyka. Ważne, aby ruchy były wykonywane płynnie i spokojnie, a wysiłek nie doprowadzał do przegrzania i zadyszki.

Odradza się natomiast takie dyscypliny, jak sporty walki, narty czy rower. Tutaj ryzykiem jest upadek i w konsekwencji uraz brzucha ciężarnej. Również niekorzystne, ze względu na zmiany ciśnień i zagrożenie niedotlenieniem płodu, są wspinaczka wysokogórska oraz nurkowanie.

Fizyczną aktywność, pokolenie a nawet dwa temu, odradzano ciężarnym niezależnie od ich stylu życia. Dziś aktywność stała się czymś naturalnym dla młodych mam.

- Jak tylko dobrze się czułam to ćwiczyłam aerobik dla ciężarnych i dużo pływałam - mówi Patrycja z Gdańska, mama kilkulatków: Konrada i Adriana. - Pływanie w sumie dawało mi najwięcej radości i czułam się w wodzie po prostu super, wszelkie bóle ustępowały. Przy pierwszym dziecku trochę się stresowałam tymi ćwiczeniami. Wiedziałam, że są dobre, ale bałam się. Za to w drugiej ciąży robiłam, co chciałam i co moje starsze dziecko chciało, biegałam po placach zabaw, wspinałam się na drabinki (w granicach rozsądku), zupełnie się nie przejmując.

Nie tylko pływanie, ale też inne zajęcia w wodzie są szczególnie polecane przyszłym mamom. Coraz więcej kobiet docenia ich dobroczynne działanie.

- Środowisko wodne jest dla ciężarnej bezpieczne i naturalne. Po 4. miesiącu ciąży warto rozpocząć ćwiczenia w wodzie, by poprawić krążenie, odciążyć stawy, zmniejszyć obrzęki, bo ruch w wodzie działa jak masaż limfatyczny - zachęca Aurelia Kowalska, trener aquafitness z Naszego Dziecka. - Tego rodzaju aktywność przeznaczona jest dla kobiet, których ciąża nie jest zagrożona.

Dlaczego warto ruszać się w ciąży? Przede wszystkim dlatego, że aktywne mamy rzadziej chorują w czasie ciąży na cukrzycę, zatrucie ciążowe itp., są ogólnie w lepszej kondycji, przez co lepiej znoszą i ciążę, i poród, rzadziej zapadają na nadwagę, a ćwiczenia pomagają przygotować mięśnie miednicy i krocza do rozwiązania, co ma korzystny wpływ na przebieg porodu.

Ćwiczenia w wodzie i każda inna nadmierna aktywność nie jest wskazana w pierwszym trymestrze, kiedy istnieje największe ryzyko poronienia. Najlepiej też wykonywać ćwiczenia pod opieką instruktora, który będzie wiedział, czego ciężarnym absolutnie robić nie wolno.

- Nie wykonuje się m.in. ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha - mówi Aurelia Kowalska. - Kobieta, zanim zacznie uczęszczać na aqua aerobic lub inne zajęcia, musi zostać dokładnie zbadana, lekarz powinien też wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do ćwiczeń. Nieprawdą natomiast jest, że przyszła mama nie może się męczyć. Tętno podczas ćwiczeń nie powinno być spoczynkowe, zdrowa mama powinna poczuć, że się zmęczyła!

Co może być przeciwwskazaniem do aktywnego oczekiwania na dziecko? Jeśli ciąża obarczona jest ryzykiem poronienia, przyszła mama ma plamienia lub choruje na cukrzycę, choroby serca, astmę, nadciśnienie albo przechodzi właśnie infekcję - powinna zrezygnować z ćwiczeń. Przeciwwskazaniem jest także ciąża mnoga.

Zdrowej kobiecie ruch w ciąży nie zaszkodzi. O ile do uprawiania sportu podejdzie racjonalnie, czynne spędzanie czasu w okresie ciąży może przynieść wiele korzyści.

Gdzie w Trójmieście prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży?

Calypso Sopot Fitness Club zaprasza ciężarne na specjalnie dla nich przygotowany program ćwiczeń. Podobną ofertę kieruje do swoich klientek Fitness Club Body & Mind z Gdańska, który dla kobiet w ciąży przygotował program "aktywne 9 miesięcy". Gimnastykować się w ciąży przyszłe mamy mogą też ze Strefą Aktywną z Gdańska. W Gdyni zaś zaprasza je m.in. Centrum Joga i Pilates.

Dodatkowo, również w Gdyni, odbywają się darmowe zajęcia dla ciężarnych. W każdy piątek o godzinie 17.30 przyszłe mamy zaprasza Gdyńskie Centrum Sportu (Hala Lekkoatletyczna GOSiR, ul. Olimpijska 5), gdzie w odnowionej sali fitness ciężarne ćwiczą pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. W programie - ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. Panie, które chcą uczestniczyć w zajęciach zobowiązane są do okazania zaświadczenia o braku przeciwwskazań od lekarza prowadzącego ciążę.

Z kolei w wodzie kobiety w ciąży mogą poćwiczyć w Centrum Sportowym u Jezuitów w Gdyni, zajęcia aquaaerobiku dla ciężarnych oferuje także Aquastacja w Biurowcu Alchemia w Gdańsku, a także Szkoła Pływania Pływak działająca przy AWFiS w Gdańsku. Na aqua fitness przyszłe mamy zaprasza też Szkółka Pływacka ALFA z Gdyni.

To tylko niektóre z ofert dostępnych na trójmiejskim rynku usług. Przyszłe mamy zostały dostrzeżone jako potężna grupa klientek i coraz więcej klubów sportowych uwzględnia w swojej ofercie ich potrzeby. To dobra wiadomość, szczególnie w kontekście stanowiska, jakie zajmują w sprawie aktywności ciężarnych specjaliści.

Rodzaje aktywności, których powinna unikać kobieta w ciąży:

1. Dyscypliny narażające na upadek (również z wysokości): jazda konna, rower, tenis itp.

2. Jazda na nartach oraz inne sporty, w których zdecydowanie zmieniają się kierunki ułożenia ciała oraz występuje kręcenie talią

3. Nurkowanie

4. Sporty kontaktowe - z powodu ryzyka uderzenia w brzuch

5. Sporty siłowe: szczególnie niewskazane jest wzmacnianie mięśni brzucha

6. Bieganie i inna aktywność nadmiernie obciążająca stawy - lepiej chodzić niż biegać; od biegania znacznie bezpieczniejszy będzie szybki spacer lub nordic walking
Czy uprawiałaś jakiś sport będąc w ciąży?
16%

tak, zawsze żyłam aktywnie i nie zmieniłam stylu życia prawie do porodu

43%

tak, ale zmniejszyłam intensywność ćwiczeń

13%

nie, nigdy nie uprawiałam sportu i w ciąży też nie zaczęłam

22%

nie, bo przez całą ciążę źle się czułam

6%

nie, bałam się

zakończona

łącznie głosów: 105