Darmowa pomoc psychologiczna i laktacyjna w Szpitalu św. Wojciecha

7 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)

Darmowa pomoc psychologiczna, konsultacje u doradców laktacyjnych oraz szkolenia dla personelu medycznego, pracującego z kobietami w ciąży i młodymi matkami to propozycja, jaką kieruje do gdańszczan Szpital św. Wojciecha COPERNICUS PL Sp. z o.o. w ramach programu "Macierzyństwo krok po kroku", finansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańska.Macierzyństwo to dla wielu kobiet okres ogromnych zmian. Nie ze wszystkimi nowymi wyzwaniami świeżo upieczeni rodzice potrafią sobie poradzić - niejednokrotnie zdarza się, że problemy zaczynają ich przerastać. Zdarza się również, że trudność z udzieleniem fachowej pomocy mają osoby na co dzień pracujące z kobietami w ciąży i młodymi matkami. Pomocną dłoń wyciąga do nich Szpital św. Wojciecha COPERNICUS PL Sp. z o.o., oferując specjalistyczne porady i konsultacje.

Bezpłatna pomoc psychologiczna

Okres ciąży i wczesnego macierzyństwa nie wszystkie kobiety przeżywają beztrosko i radośnie. Zdarza się, że przytłoczone ogromem nowych zadań, podupadają na zdrowiu zarówno fizycznie jak i psychicznie. Ratunkiem mogą okazać się dla nich bezpłatne porady psychologiczne, jakie w ramach programu "Macierzyństwo krok po kroku" oferuje Szpital św. Wojciecha.

- Projekt skierowany jest do gdańszczanek, które borykają się z różnymi problemami wynikającymi z macierzyństwa: przeżywają trudności emocjonalne w czasie ciąży, zmagają się z obniżonym nastrojem w pierwszych tygodniach i miesiącach po porodzie - informuje dr Agnieszka Pietkiewicz, psycholog i psychoterapeuta. - Z programu wsparcia psychoterapeutycznego korzystają osoby, które odczuwają silny niepokój w związku ze zbliżającym się porodem czy opieką nad dzieckiem. Z naszej opieki korzystają także kobiety doświadczające silnego stresu w okresie ciąży albo po porodzie lub mające objawy depresji.
Pomoc dla matek karmiących piersią

Uśmiechnięta, zrelaksowana mama karmiąca dziecko piersią to obrazek, jaki najczęściej lansują media. Rzeczywistość może jednak okazać się znaczenie mniej kolorowa - w ciągu pierwszych tygodni po porodzie wiele kobiet zmaga się z trudnościami w przystawianiu dziecka do piersi czy dyskomfortem w trakcie karmienia. Problemom tym towarzyszy często niepokój, że dziecko się nie najada, co potęguje stres.

Problemom tym pomoże zaradzić wizyta w poradni laktacyjnej w Szpitalu św. Wojciecha, gdzie specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące karmienia piersią oraz udzielą niezbędnej pomocy.

Na konsultacje psychologiczne i laktacyjne można umawiać się telefonicznie, dzwoniąc pod nr 797 707 838 od poniedziałku do piątku w godz. 15-16.

Grupa wsparcia dla matek karmiących

Nikt nie zrozumie mamy karmiącej lepiej, niż kobieta o podobnych doświadczeniach, dlatego przy współpracy z Fundacją Promocji Karmienia Piersią organizowane są spotkania grupy wsparcia dla mieszkanek Gdańska.

- Podczas spotkań młode mamy mają okazję podzielić się swoimi doświadczeniami, porozmawiać o wątpliwościach, trudnościach i sukcesach w karmieniu piersią - wyjaśnia dr Pietkiewicz. - Liderem grupy jest Zuzanna Kołacz-Kordzińska, posiadająca bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć i warsztatów wspierających młodych rodziców.
Spotkania grupy wsparcia matek karmiących odbywają się raz w miesiącu przy ul. Jaśkowa Dolina 84 zobacz na mapie Gdańska. Najbliższe spotkanie odbywa się w piątek 8 września 2017 o 12.30. Więcej informacji można uzyskać mailowo, wysyłając wiadomość na adres zuzanna@osrodek-blizej.pl.

Konsultacje dla szkół rodzenia i personelu medycznego

Kobiety w ciąży oraz świeżo upieczone mamy, szczególnie zmagające się z problemami, wymagają profesjonalnej opieki, dlatego autorzy projektu "Macierzyństwo krok po kroku" zachęcają personel medyczny sprawujący opiekę nad mieszkańcami Gdańska do udziału w bezpłatnych szkoleniach. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia psychologiczne i laktacyjne. Szkolenia odbędą się w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, 14 września i 12 października 2017 w godz. 12-16. Zgłoszenia można wysyłać mailem na adres ekullas@copernicus.gda.pl.

Autorzy projektu przygotowali także nowatorską ofertę konsultacji dla prowadzących zajęcia w szkołach rodzenia, położnych środowiskowo-rodzinnych i lekarzy. Ich celem jest pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji, które mogą pojawić się podczas pracy z kobietami przeżywającymi trudności emocjonalne w okresie okołoporodowym.

- Wspólnie z psychologiem można omówić krok po kroku sposób pracy z pacjentką, która wymaga specjalistycznego wsparcia w trakcie kryzysu psychicznego. W sytuacjach, kiedy występuje podejrzenie, że pacjentka może zmagać się z depresją, korzystam z konsultacji osobiście lub telefonicznie - informuje Magdalena Kuzepska - położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny.
- Zachęcamy także szkoły rodzenia do współpracy w zakresie prowadzenie prostych badań przesiewowych w kierunku depresji - dodaje dr Pietkiewicz.
W sprawach konsultacji dla personelu medycznego można kontaktować się telefonicznie pod nr 666 323 557, we wtorki w godzinach popołudniowych oraz osobiście, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu drogą mailową - mkowalska8@icloud.com

Projekt ma charakter pilotażowy - szczegółowe informacje znajdują się na stronie szpitala oraz na Facebooku. Przy współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzone zostaną badania, które ocenią skuteczność realizowanych zadań. Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Miasta Gdańska, realizatorem jest Szpital św. Wojciecha COPERNICUS PL Sp. z o.o.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł