Darmowa rehabilitacja kardiologiczna. Rusza nowy program

31 października 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
FK
Szacuje się, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna może zmniejszyć umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych o około 20-25 proc., a także liczbę nagłych zgonów w czasie pierwszego roku po przebytym zawale mięśnia sercowego o około 35 proc. Więcej zdjęć (1)

Szacuje się, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna może zmniejszyć umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych o około 20-25 proc., a także liczbę nagłych zgonów w czasie pierwszego roku po przebytym zawale mięśnia sercowego o około 35 proc.

fot. Asawin Klabma/123rf.com

Szacuje się, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna może zmniejszyć umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych o około 20-25 proc., a także liczbę nagłych zgonów w czasie pierwszego roku po przebytym zawale mięśnia sercowego o około 35 proc.

fot. Asawin Klabma/123rf.com

Pierwszy, bezpłatny program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej w województwie pomorskim uruchamia Copernicus PL. Działania obejmują m.in.: konsultacje kardiologa, badania diagnostyczne, warsztaty edukacyjne, sesje aktywności fizycznej, indywidualne konsultacje z psychologiem czy dietetykiem. Uczestnicy będą objęci programem przez pół roku.



Choroby układu krążenia to schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył. Największym zagrożeniem jest choroba nadciśnieniowa, niedokrwienna choroba serca i choroby naczyń mózgowych. Schorzenia te często prowadzą do incydentów kardiologicznych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, przez co stanowią najczęstszą przyczynę zgonów nie tylko w województwie pomorskim (ponad 41 proc.), jak i w całej Polsce (ponad 45 proc.). Według prognoz w 2025 roku liczba pacjentów chorujących na co najmniej jedną z dolegliwości kardiologicznych wzrośnie do 426 tysięcy.

Rehabilitacja, która wydłuża życie



Szacuje się, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna może zmniejszyć umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych o około 20-25 proc., a także liczbę nagłych zgonów w czasie pierwszego roku po przebytym zawale mięśnia sercowego o około 35 proc.

Głównym celem programu jest zmniejszenie niekorzystnych skutków chorób układu krążenia oraz prewencja incydentów kardiologicznych. Chodzi o zapewnienie dostępu do wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych. Dla każdej z zakwalifikowanych osób utworzony zostanie indywidualny plan rehabilitacji, prowadzony przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. To m.in.: konsultacje lekarza kardiologa, badania diagnostyczne, warsztaty edukacyjne, sesje aktywności fizycznej, indywidualne konsultacje z psychologiem czy dietetykiem.

Program ma dotyczyć mieszkańców województwa pomorskiego w wieku aktywności zawodowej (mężczyźni: w wieku 18-64 oraz kobiety - 18-59), którzy mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia lub przeszli incydent kardiologiczny. Programem objętych zostanie 9,5 tys. aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego, w tym: 7,7 tys. osób ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia oraz 1,8 tys. osób po incydencie kardiologicznym. Udział w programie trwa sześć miesięcy i jest bezpłatny.

Jak zgłosić się do programu?



Pacjent powinien zgłosić się do placówki realizującej program (w Trójmieście są to gdański Szpital św. Wojciecha oraz gdyńska Clinica Medica Sp. z o.o. ) ze skierowaniem od lekarza POZ lub poradni kardiologicznej. Następnie udać się do opiekuna, który będzie go prowadził na poszczególnych etapach rehabilitacji.

Kolejne etapy to: konsultacja w ośrodku realizatora programu, weryfikacja badań pacjenta (ekg, CRP, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, lipidogram, stężenie glukozy we krwi oraz stężenie kwasu moczowego nie starsze niż sześć miesięcy).

Jeśli pacjent posiada wyniki wymaganych badań, może zostać natychmiast zakwalifikowany do programu przez lekarza kardiologa. Jeśli ich nie ma, kardiolog wystawi skierowanie i decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do programu zostanie wydana po wykonaniu badań (jeśli oczywiście nie będzie przeciwwskazań).

Co po kwalifikacji?



Po tym, jak pacjent zostanie zakwalifikowany do udziału w programie, wyznaczony do tego celu zespół opracuje indywidualny program rehabilitacji. Znajdzie się w nim minimum 16 sesji terapeutycznych dla każdego pacjenta, składających się z aktywności fizycznych i spotkań z psychologiem, fizjoterapeutą, rehabilitantem, dietetykiem, kardiologiem i pielęgniarką.

W ramach sesji przewidziane są też szkolenia z rodzinami osób objętych programem oraz szkolenia w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przez cały czas trwania programu uczestnicy będą mogli kontaktować się z kadrą poprzez specjalnie utworzoną w tym celu platformę internetową.

Ośrodki realizujące projekt znajdują się na terenie całego województwa, w tym w: Gdańsku, Kosakowie, Gdyni, Malborku, Sztumie, Tczewie, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Szymbarku i Lęborku. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronie programu: www.radynauklady.pl. Program będzie trwał do końca 2022 roku.
Ile masz lat?
1%

mniej niż 20

5%

20-30

11%

30-40

19%

40-50

21%

50-60

43%

więcej niż 60

zakończona

łącznie głosów: 942

FK

Opinie (30) 1 zablokowana

 • spoko

  no to trza przebadać się, albo wysłać kogoś z rodziny.

  • 4 3

 • (5)

  A co z emerytami? Sam nim nie jestem, ale mam rodziców. Takie osoby już się nie liczą?

  • 36 3

  • Fakt, w sluzbach mozna zostac emerytem w wieku 35lat..

   • 4 3

  • Oczywiście wszystko dla emerytów. (2)

   • 1 5

   • (1)

    @baa pogadamy, jak sam nim zostaniesz. Zobaczymy, czy wtedy będziesz taki mądry

    • 7 0

    • nie podskakuj dziadek

     wy się wybyczyliście
     za komuny czy się siedzi czy się leży
     potem na kuroniu albo pomostówkach
     zdrowe jak byki konie...\
     nasze pokolenie będzie padać jak muchy...zarobieni jesteśmy...

     • 4 5

  • kiedyś tak

   teraz nie bo dobry emeryt to .................., niestety

   • 2 0

 • wole nie (2)

  dzien dobry przyszedłem na badania ... zapraszam... o ma pan niedomykalność zastawki co kwalifikuje się do szybkiej operacji ... a kiedy ta operacja... pierwsze wolne terminy za dwa lata ...

  • 30 1

  • za jakie 2 tata, w wejherowie za 2 mce

   • 9 2

  • Akurat na operacje serca nie czekasz w kolejce... a już zwłaszcza na zastawkę, która jest rozliczania z kasy ministerstwa

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać