Darmowe szczepionki przeciw grypie dla pełnoletnich

23 listopada 2021, 8:00
Piotr Kallalas
W listopadzie do Polski trafi 300 tys. dawek szczepionki przeciw grypie. Więcej zdjęć (1)

W listopadzie do Polski trafi 300 tys. dawek szczepionki przeciw grypie.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W listopadzie do Polski trafi 300 tys. dawek szczepionki przeciw grypie.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Rząd podjął decyzję w sprawie pełnej refundacji szczepionek przeciw grypie. - Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.Przychodnie i poradnie medyczne w Trójmieście - prywatne i na NFZ


Do tej pory z darmowych szczepień przeciw grypie mogli skorzystać przedstawiciele wybranych grup zawodowych, np. lekarze, farmaceuci czy żołnierze. Całkowita refundacja przysługiwała również seniorom, a od tego roku - kobietom w ciąży. Przed spodziewanym szczytem sezonu infekcyjnego i w dobie stosunkowo niskiego zainteresowania profilaktyką grypową resort zdrowia zdecydował się na kolejny krok w kwestii dostępności preparatów.

- Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień. Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach - zapowiada minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Coraz więcej pacjentów z COVID-19. Potrzebny szpital tymczasowy?

W oczekiwaniu na szczyt zachorowańObecny sezon infekcyjny rozpoczął się wyjątkowo wcześnie - od połowy września utrzymuje się duża liczba pacjentów z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach listopada na Pomorzu potwierdzono ponad 35 tys. zakażeń - wszystko wskazuje, że najgorsze jednak przed nami.

- Szczyt zachorowań na grypę przypada pomiędzy styczniem a marcem - najlepiej wykonać szczepienie przed tym okresem, zatem można zaszczepić się nawet w grudniu, a także na początku kolejnego roku, jeżeli tylko będą dostępne szczepionki. Ze względu na to, że objawy COVID-19 i grypy są do siebie bardzo zbliżone, z większym prawdopodobieństwem będzie można wykluczyć zachorowanie na grypę u pacjenta, który był zaszczepiony - tłumaczy prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
W Polsce szczepionki przeciw grypie są dostępne mniej więcej od dwóch miesięcy, a przełom listopada i grudnia to tak naprawdę ostatni dzwonek dla efektywnej profilaktyki. Do końca listopada do aptek ma trafić dostawa 300 tys. preparatów. To oznacza, że w tym sezonie infekcyjnym na rynku pojawi się łącznie 4-5 mln szczepionek, a więc dwukrotnie więcej w porównaniu do zeszłorocznych zamówień.

Czytaj też: "Szczepienie daje nam szansę na przeżycie, ale bezpieczeństwo zależy od ludzi wokół nas"

Na szczepienie bez receptyKażdy, kto chciałby skorzystać z darmowej profilaktyki grypy, powinien po prostu zgłosić się do punktu szczepień i umówić się na zastrzyk. Rząd poinformował, że w całym kraju funkcjonuje 3 tys. podmiotów realizujących profilaktykę grypy. Wykaz placówek znajduje się na ministerialnym portalu.

Co istotne, nie jest potrzebna recepta na szczepienie. Warto jednak pamiętać, że do punktów powinny kierować się wyłącznie osoby bez objawów infekcyjnych.
Czy zaszczepisz się przeciw grypie?
24%

już to zrobiłe(a)m

31%

tak, w najbliższym czasie

19%

nie, nie szczepię się przeciw grypie

12%

nie, w ogóle się nie szczepię

14%

jeszcze nie zdecydowałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 859

Opinie wybrane


wszystkie opinie (150)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.