Darmowy kurs pierwszej pomocy w gdańskich dzielnicach

13 listopada 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska
Nie wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy? Mieszkańcy Gdańska mają okazję się tego nauczyć podczas bezpłatnych szkoleń, które organizowana są na terenie całego miasta. Więcej zdjęć (2)

Nie wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy? Mieszkańcy Gdańska mają okazję się tego nauczyć podczas bezpłatnych szkoleń, które organizowana są na terenie całego miasta.

fot. macor/123rf.com

Nie wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy? Mieszkańcy Gdańska mają okazję się tego nauczyć podczas bezpłatnych szkoleń, które organizowana są na terenie całego miasta.

fot. macor/123rf.com

Potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Choć coraz częściej w odpowiedzi słyszymy "tak", to w kryzysowej sytuacji wciąż potrafi sparaliżować nas strach. Liczą się sekundy - przekonują ratownicy medyczni. Teraz mieszkańcy Gdańska będą mieli okazję nauczyć się, w jaki sposób uratować czyjeś życie podczas darmowych szkoleń organizowanych w poszczególnych dzielnicach w ramach projektu "Bezpieczny Gdańsk - zostań bohaterem, uratuj komuś życie, naucz się, jak to robić".Jeśli w pierwszych czterech minutach nie przywrócimy krążenia osobie, u której zostało ono zatrzymane, zmiany w jej organizmie będą nieodwracalne - podkreślają ratownicy i zachęcają, by bez wahania uczyć się pomagać. Pierwsza pomoc może komuś uratować życie. Czasem wystarczy znajomość podstawowych czynności.

- W prostych stanach zagrożenia zdrowia ludzie radzą sobie całkiem nieźle - przyznaje Karol Bączkowski, ratownik medyczny z firmy Medikon, organizującej szkolenia pierwszej pomocy oraz zabezpieczenia medyczne. - Niewielkie skaleczenie, uraz, oparzenie czy zasłabnięcie nie jest większym wyzwaniem podczas udzielenia pierwszej pomocy dla przeciętnego człowieka. Problem pojawia się, gdy zaczyna dziać się coś trudniejszego do opanowania, jak masywne krwawienie, ciało obce w ranie, drgawki, narastająca duszność, zadławienie czy nagłe zatrzymanie krążenia. Tu mamy niewiele czasu na reakcję. Bardzo ważna jest właściwa ocena sytuacji i stwierdzenie, czy jest stan zagrożenia życia bądź zdrowia. O tym wszystkim opowiemy i podyskutujemy na cyklu szkoleń pierwszej pomocy. Będzie okazja przećwiczyć opisane sytuacje na nowoczesnym sprzęcie do pozoracji zdarzeń medycznych - zapewnia.

Budżet Obywatelski - Gdańsk i Gdynia kupiły defibrylatoryPodczas darmowych kursów pierwszej pomocy będzie prowadzona m.in. nauka korzystania z defibrylatorów, których zakup w 2017 r. sfinansowało miasto Gdańsk w ramach Budżetu Obywatelskiego. Więcej zdjęć (2)

Podczas darmowych kursów pierwszej pomocy będzie prowadzona m.in. nauka korzystania z defibrylatorów, których zakup w 2017 r. sfinansowało miasto Gdańsk w ramach Budżetu Obywatelskiego.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Podczas darmowych kursów pierwszej pomocy będzie prowadzona m.in. nauka korzystania z defibrylatorów, których zakup w 2017 r. sfinansowało miasto Gdańsk w ramach Budżetu Obywatelskiego.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pierwsza pomoc - za darmo i na terenie całego GdańskaBezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy odbywają się na terenie całego Gdańska i są finansowane w całości z miejskiego budżetu. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Gdańska, który ukończył 13 r. ż., może za darmo nauczyć się, jak uratować komuś życie. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma certyfikat.

Zajęcia, które organizują m.in. Medikon oraz Paramedico, będą realizowane według programu opublikowanego w konkursie na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego w ramach Gdańskiego Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym na lata 2017-2020 oraz Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Według warunków konkursu kurs pierwszej pomocy - w przypadku każdego uczestnika - powinien obejmować zajęcia praktyczne i teoretyczne, a grupa szkoleniowa nie powinna przekraczać 20 osób.

Każde ze szkoleń będzie składało się z wprowadzenia, prezentacji multimedialnych. Zajęcia powinny trwać nie krócej niż 12 godzin dydaktycznych i obejmować co najmniej:

 • przepisy dotyczące obowiązku udzielania pierwszej pomocy,
 • opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, pomoc przy oparzeniach i zatruciach,
 • apteczka pierwszej pomocy,
 • bezpieczeństwo ratującego,
 • specyfika charakterystyki wypadków różnych grup wiekowych (dziecko, senior).


Zajęcia praktyczne powinny stanowić co najmniej 50 proc. godzin szkolenia.

Szkolenia z pierwszej pomocy w TrójmieściePostaraj się o kurs dla swojej dzielnicyZapisów na kursy organizowane przez przez Paramedico można dokonywać online - pod tym samym adresem znajduje się lista aktualnie zaplanowanych kursów. Medikon listę kursów cały czas aktualizuje, dlatego można śmiało się zgłaszać z propozycją nowych lokalizacji:

- Część kursów mamy już zaplanowanych, ale jeśli zajdzie potrzeba i znajdą się chętni, to jesteśmy w stanie zorganizować kolejne kursy. Dlatego też zapraszam do sygnalizowania nam takiego zapotrzebowania - mówi Karol Bączkowski.
Szczegóły dotyczące planowanych szkoleń znajdują się na stronie internetowej evenea.pl/event/szkolenia-pierwsza-pomoc. Kontaktować się można również telefonicznie, dzwoniąc pod numer 667 351 655 oraz pisząc na adres kontakt@medikon-szkolenia.pl.
Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?
24%

tak

44%

myślę, że raczej tak, choć pewności nie mam

25%

nie

7%

nie mam pojęcia

zakończona

łącznie głosów: 296

Opinie (27) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • To powinno byc w szkole podstawowej, zamiast bezuzytecznej wiedzy do krzyzowek niedostosowanej do wieku uczniow.

  • 40 0

 • a gdzie Osowa (3)

  Oliwa lub Osowa kiedy?

  • 10 2

  • W Oliwie jest (2)

   Oliwa - w najbliższą niedzielę od 10 do 20 w siedzibie Rady Oliwy przy ulicy Jacka Rybinskiego 10

   • 2 0

   • (1)

    Mogę prosić jakiś namiar? Nie mogę znaleźć informacji.

    • 1 2

    • wszystko jest podlinkowane

     kliknij na to, co wyświetla się na niebiesko: można dokonywać online i evenea.pl/event/szkolenia-pierwsza-pomoc.

     • 3 0

 • Gdańsk Południe (1)

  A może by coś zrobić na Ujeścisku, Łostowicach czy Zakoniczynie?

  • 9 3

  • przecież pisze ze jak niema w jakiejs dzielnicy niech chetni napisza lub zadzwonią do wykonawcy projektu Paramedico .

   a oni zorganizują kurs w tej dzielnicy.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.