stat

Dentysta dla niepełnosprawnych pacjentów w gdyńskim szpitalu

10 września 2019, 8:00
ws

Od października w gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo uruchomiona zostanie specjalna poradnia stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych. Choć mają oni ustawowo zapewnioną bezpłatną opiekę stomatologiczną, to w praktyce wciąż brakuje miejsc odpowiednio przygotowanych do leczenia takich osób. Placówka w Gdyni to trzecie takie, po Gdańsku i Słupsku, miejsce w województwie.Współczesna stomatologia oferuje pacjentom nowoczesne metody leczenia. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi wizyta u dentysty nie jest już tak straszna jak kiedyś. Dodatkowo implantologia i medycyna estetyczna potrafią zdziałać cuda.

Stomatolodzy w TrójmieścieNiestety o tak doskonałej opiece nie mogą mówić pacjenci z niepełnosprawnościami, bo choć ustawowo mają oni zagwarantowaną bezpłatną opiekę stomatologiczną, to leczenie takich osób wymaga szczególnego postępowania. Najczęściej znieczulenia ogólnego, a poza szpitalem miejsc, gdzie można je przeprowadzić, jest jak na lekarstwo, również kontrakty z NFZ na tego rodzaju usługi są niewystarczające.

Czytaj też: Co zrobić, gdy wybijesz sobie ząb?

Opieka stomatologiczna skierowana do niepełnosprawnych pacjentówGdyńska poradnia zacznie działalność 1 października, ale zapisy i rejestracja pacjentów już się rozpoczęły.

- Świadczenia zdrowotne z zakresu lecznictwa stomatologicznego realizowane będą w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu ogólnym dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, posiadających wskazania do tego typu leczenia - informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej, promocji i komercji Szpitali Pomorskich.
Jak dodaje, świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym przysługują: dzieciom i młodzieży do 16 roku życia - z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobom pomiędzy 16 a 18 rokiem życia - z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, osobom powyżej 18 roku życia - z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych.

Rejestracji dokonywać można osobiście w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo w Gdyni (Planowa Izba Przyjęć) - wejście od Placu Kaszubskiego - lub telefonicznie (58 726 08 60).

ws