Dietetyk pomoże nie tylko w walce o wymarzoną wagę

9 stycznia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Zajmuje się układaniem diet, diagnozuje potrzeby swoich pacjentów, prowadzi dokumentację medyczną, a nieraz pełni też funkcję nauczyciela, który uświadamia swoich podopiecznych, jak dbać o zdrowe żywienie. Korzystanie z usług dietetyków z rosnącą świadomością wpływu właściwego odżywiania na samopoczucie stało się modne, a też ze względu na tempo życia i ignorowanie potrzeb własnego organizmu czasem wręcz konieczne.Zdrowe odżywianie powinno być naturalną koleją rzeczy - przekonują eksperci. Zaniedbanie, złe nawyki żywieniowe, uzależnienie od szybkiego i często złej jakości jedzenia na mieście, nieregularne spożywanie posiłków - to główne przyczyny chorób cywilizacyjnych. Dlaczego coraz częściej szukamy pomocy u dietetyków?

- Liczba pacjentów klinicznych, gdzie do zaadresowania są kwestie zdrowotne, z roku na rok rośnie, co może dawać wrażenie, że coś takiego jak dietetyka kliniczna jest popularna. Nie jest to jednak moda, a rosnąca skala problemów zdrowotnych oraz wzrost zainteresowania własnym zdrowiem. Pacjenci chcą wykonywać badania, są otwarci na ustalenie i wyeliminowanie przyczyny obecnego stanu zdrowia i deklarują gotowość wprowadzenia w związku z tym zmian żywieniowych. Pacjenci już nie tylko chcą gubić nadprogramowe kilogramy, ale też chcą z pomocą diety usprawnić pracę tarczycy w niedoczynności, poprawić gospodarkę trawienną, hormonalną, cukrową. To postrzeganie dietetyki faktycznie się zmieniło - mówi Wiktoria Kłos ze Sports-med.
- Moda na diety towarzyszy nam od lat i towarzyszyć będzie. Nadal żyjemy w czasach kultu pięknego ciała, ale na szczęście możemy zaobserwować towarzyszącą temu modę na bycie fit. Czas wychudzonych dziewczyn, będącymi kanonami piękna, minął i zastąpił go zdrowszy wzorzec kobiety wyćwiczonej, umięśnionej i nadal szczupłej. Zdecydowanie zdrowszej i bardziej świadomej. Oczywiście nadal nie brakuje diet restrykcyjnych, redukcyjnych diet "cud" czy diet eliminacyjnych - mówi Anna Szymborska, wykładowca, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Potrzeba korzystania z usług dietetyka jest coraz większa.

- Otyłość oczywiście powszednieje i staje się czymś coraz bardziej w normie. Coraz więcej wokół nas osób z nadwagą i otyłością, w związku z tym przyzwyczajamy się do niej, natomiast zawsze będzie istniała grupa osób, dla której wizerunek, zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia, dbaniem o siebie tak, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Ta grupa będzie wzrastała. Natomiast myślę, że nie będą to gwałtowne ani duże przyrosty. Coraz więcej osób przechodzi w tej chwili na diety bezmięsne: jarskie, wegetariańskie i wegańskie. Takie osoby także potrzebują ułożenia zbilansowanej diety - mówi Agata Szczerkowska Malinowska, psycholog i dietetyk z poradni dietetycznej JemZdrowo.
Duży dostęp do tego rodzaju diet gwarantuje również internet. Jednym z trendów jest możliwość zakupu diety tą właśnie drogą, chociaż - jak się okazuje - nie zawsze jest to mądre rozwiązanie.

- Żyjemy w czasach, w których chcemy mieć coś łatwo, szybko i na wyciągnięcie ręki. Wiara, że jedna dieta coś zmieni, kończy się niejednokrotnie chwilowym sukcesem i radością, a chwilę potem efektem jo-jo - dodaje Anna Szymborska.
Ze względu na rosnącą świadomość chętniej jednak korzystamy z indywidualnych porad dietetyków. Co jakiś czas pojawiają się natomiast nowe trendy dietetyczne.

- W mojej opinii obecnie przybywa osób, które stosują dietę wegetariańską czy wegańską. Coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa, a czasami też produktów mlecznych. Zdecydowanie rzadziej mamy do czynienia z niezdrowymi tzw. dietami cud, coraz częściej sięgamy po zdrowe rozwiązania, jadłospisy opierające się na zdrowych zasadach żywienia - mówi Dominika Dietrich, dietetyk medyczny z Akademii Skutecznej Diety.

Pomoc dietetyka mądrym sposobem na odchudzanie- Prawdziwy dietetyk musi łączyć w sobie tak naprawdę kilka umiejętności. Musi motywować do działania, być oparciem dla danej osoby, mieć podejście psychologiczne, umiejętnie analizować problemy zdrowotne oraz wyniki badań. Wiedza psychologiczna jest bardzo pomocna w codziennej pracy z pacjentem, często za otyłością kryje się wiele problemów na tle psychicznym - dodaje Dominika Dietrich.
W przeciwieństwie do ogólnodostępnych restrykcyjnych diet czy jadłospisów, które możemy kupić w internecie, te przygotowane indywidualnie przez dietetyków są ściśle dopasowane do płci, wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej, predyspozycji czy chorób i wyników badań danej osoby.

- Praca z ludźmi wymaga właściwego podejścia. Każdy z pacjentów boryka się z innym problemem, znajduje się w innej sytuacji życiowej, ma też za sobą inną historię zdrowotną czy żywieniową - podkreśla Wiktoria Kłos. - Często na spotkaniach korzysta się z psychodietetyki, aby zapewnić dodatkowe wsparcie. Omawia się mechanizmy, które rządzą ciałem, uczy się reakcji na sygnały płynące z organizmu, wspiera się w zmianie nawyków żywieniowych. Głównie poprzez rozmowę, zadawanie odpowiednich pytań, słuchanie. Podczas wizyty w poradni korzysta się z wiedzy z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej czy też psychodietetyki, lecz wizyty różnią się zastosowanym udziałem procentowym z danego zakresu dietetyki - dodaje.

Ranking trójmiejskich dietetykówOpieka dietetyka skupia się nie tylko na objawach, ale też i przyczynach konkretnego stanu. Takie holistyczne podejście zapoczątkowało wspomnianą już psychodietetykę, która wciąż jest dość nową dziedziną w Polsce.

- Psychodietetyka jest dziedziną, która szuka przyczyn, np. otyłości, pozwala skutecznie i bez restrykcyjnych diet przejść na drogę ku zmianie. Ta wciąż nowa w Polsce dziedzina wychodzi naprzeciw nie tylko mitom, związanym z jedzeniem, ale również szkodliwemu braku wiedzy i świadomości, co tak naprawdę dzieje się w naszych głowach i jaki to ma wpływ na ciało. Uczy, że jedzenie może być przyjemnością, a nie wyrzutem sumienia, a co najlepsze - że można być zdrowym i szczupłym, nie będąc wiecznie na diecie - wyjaśnia Anna Szymborska.

Kształcenie w kierunku dietetykiBy zostać wykwalifikowanym specjalistą z zakresu żywienia, trzeba zacząć od odpowiedniej edukacji. Kierunek dietetyki bądź nauk o żywieniu jest w ofercie wielu uczelni. Oprócz tego popularnością cieszą się także kursy specjalistyczne, które podnoszą kwalifikacje dietetyków z zakresu żywienia.

- Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku kształci studentów na kierunkach ściśle związanych ze zdrowiem, w tym m.in. oferuje studia na kierunku dietetyka na poziomie studiów I i II stopnia (licencjackich i magisterskich). Osoby, które zastanawiają się nad dokształceniem, zapraszamy również na studia podyplomowe na kierunku dietetyka i ekodietetyka oraz na kurs z zakresu psychodietyki. Nasi absolwenci są cenionymi na rynku specjalistami, a sama uczelnia coraz silniej identyfikowana jest jako centrum kształcenia wykwalifikowanych pracowników z obszaru nauk o zdrowiu - podkreśla dr n. med. Marzena Podgórska, prorektor Wyższej Szkoły Zdrowia.
Czy korzystałe(a)ś kiedyś z usług dietetyka?
10%

tak, nadal korzystam

23%

tak, i gdyby pojawiła się potrzeba, to skorzystał(a)bym ponownie

7%

tak, ale nie planuję więcej korzystać

35%

nie, ale chcę skorzystać

25%

nie, nie widzę takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 221