stat

Długie kolejki do poradni bólu w Trójmieście

25 lipca 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Elżbieta Michalak-Witkowska

Choć do poradni leczenia bólu trafiają głównie osoby z przewlekłym, dokuczliwym i długo utrzymującym się bólem, na wizytę lekarską i tak muszą poczekać w kolejce dodatkowych kilka miesięcy. Sprawdziliśmy, która z pięciu trójmiejskich poradni przyjmie pacjenta najszybciej i na jakiego typu zabiegi może on liczyć.Dane statystyczne pokazują, że w Polsce każdego roku z powodu ostrego bólu cierpi 34 miliony osób. U 7 milionów z nich występuje ból nawracający, przewlekły, przy czym u ponad 14 mln to bóle kręgosłupa, u ponad 10 mln bóle reumatyczne.

W trójmiejskich poradniach leczenia bólu 80 proc. pacjentów to osoby w różnym wieku z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, głównie kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych. Pozostali to chorzy z nowotworami, bólami neuropatycznymi czy fantomowymi.

Najszybsza wizyta w poradni sopockiej


Najmniejszej liczby pacjentów, a tym samym najkrótszego czasu oczekiwania na wizytę w ramach NFZ (zgodnie z danymi zawartymi na stronie funduszu), możemy spodziewać się w sopockiej poradni leczenia bólu, zlokalizowanej przy al. Niepodległości zobacz na mapie Gdańska. Pacjent powinien zostać tu przyjęty w ciągu dwóch, trzech dni.

Sytuacja nie wygląda tak dobrze w innych placówkach trójmiejskich. W Gdańsku, w Poradni Leczenia Bólu przy ul. Wajdeloty, w kolejce oczekujących jest 1 tys. osób, a przybliżony czas realizacji wizyty sięga trzech miesięcy (choć na stronie NFZ czytamy, że jedynie 36 dni).

- Terminy w naszej przychodni są odległe, najszybszy to koniec września, początek października - dowiedzieliśmy się w rejestracji. - Aktualnie dwóch naszych lekarzy przebywa na zwolnieniach, dlatego pacjenci przyjmowani są przez pozostałych specjalistów. Niestety, lekarzy jest coraz mniej, a pacjentów przybywa. To ludzie w różnym wieku, z różnymi dolegliwościami. Wielu trafia do nas z silnymi bólami migrenowymi, które poddają leczeniu, nie tylko farmakologicznemu, ale też zabiegowemu - lekarze wykonują m.in. akupunkturę czy np. blokady nerwów.
W Przychodni Morskiej w Gdyni na wizytę do poradni bólu czeka obecnie blisko 200 osób, w poradni Przychodni Morena 95 osób, a w poradni Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku 241. Wizyta może przeciągnąć się tu nawet do czterech miesięcy.

Jak i kiedy leczyć ból?


Z bólem ostrym (pourazowym, pooperacyjnym) się walczy, leczy się ból przewlekły - mówią zgodnie lekarze. Kiedy więc zgłosić się do poradni, a kiedy zdecydować się na zastosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty?

- Pacjent, który odczuwa uporczywy ból, utrzymujący się nieprzerwanie przez długi czas, któremu nie pomagają leki przeciwbólowe może poprosić swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty, który prowadzi jego leczenie z powodu jakiejś choroby, o skierowanie do takiej poradni. Taka jest droga leczenia - mówi dr Krzysztof Krysiak z Poradni Leczenia Bólu w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. - Sam lekarz również powinien kierować pacjentów do poradni w sytuacji, gdy standardowe leczenie nie pomaga. W pewnych przypadkach nie ma co czekać - od razu powinno się kierować pacjentów na leczenie do poradni, to m.in. chorzy z neuralgią nerwów czaszkowych czy z neuralgią popółpaścową, chorzy z nowotworami. Najczęstszym rodzajem bólu, jaki leczymy jest ten spowodowany chorobą zwyrodnieniową.
Sposobów leczenia bólu jest wiele.

- Można leczyć go różnego rodzaju zabiegami, także chirurgicznymi - dodaje dr. Krysiak. - Jeżeli chodzi np. o choroby kręgosłupa, wiele z nich leczy się neurochirurgicznie, część chorób stawów można leczyć ortopedycznie. Te sposoby pomagają usunąć przyczynę bólu, a pacjentom, po rehabilitacji, wrócić do zdrowia. Poza leczeniem farmakologicznym stosowane są też np. akupunktury, termolezja czy kriolezja - to zabiegi przeciwbólowe, które polegają na zniszczeniu pewnych nerwów odpowiedzialnych za ból. W termolezji czynnikiem niszczącym jest ciepło, w kriolezji zimno.
Niestety trójmiejskie poradnie nie mają warunków i możliwości stworzenia w ramach NFZ własnej rehabilitacji, dlatego pacjenci kierowani są na nią do innych ośrodków. Zabiegi chirurgiczne również wykonywane są poza poradniami, w klinikach trójmiejskich szpitali. Pacjentów z takim skierowaniem obowiązuje normalna kolejka.

"Do poradni trafiliśmy dzięki przytomności przyjaciółki"

Nie wszyscy wiedzą o poradniach leczenia bólu. Część osób o ich istnieniu dowiaduje się zupełnie przypadkowo.

- Choroba mojego brata zmusiła mnie do szukania rozwiązań i szperania po internecie. I choć był on pod opieką lekarza, nikt nie powiedział nam, że z bólem, który męczył go nieustannie przez kilka miesięcy można radzić sobie inaczej niż z pomocą środków farmakologicznych - mówi Karolina z Gdańska.
- Do poradni leczenia bólu przy szpitalu Kopernika trafiłam z moją chorą na raka mamą kilka lat temu. Niestety to nie onkolog nas tam skierował - mówi Anna, mieszkanka Ujeściska. - Trafiłyśmy tam tylko dzięki przytomności mojej przyjaciółki. A szkoda. Wiele osób spotkanych przeze mnie w poczekalniach u onkologów, dowiadywało się o istnieniu poradni leczenia bólu od innych pacjentów, a nie od swoich lekarzy. Ta wizyta dużo nam dała. Od lekarza z tej poradni usłyszałyśmy, że bólu nie wolno bagatelizować, ale nie trzeba z nim żyć, że ból paraliżuje. Całe szczęście, poradnia skierowała moją mamę na zabieg przecięcia nerwu trzewnego i udało się ograniczyć ten ból.
Słyszałe(a)ś wcześniej o poradni leczenia bólu?
45%

oczywiście że tak

22%

tak, ale nie wiedziałe(a)m, kto może z nich korzystać

26%

niestety nie

7%

nie, ale wątpię, żeby taka wiedza mi się przydała

zakończona

łącznie głosów: 268