Do fizjoterapeuty bez kolejki - czy to możliwe?

24 października 2019, 8:00
Wioleta Stolarska

Od ponad roku osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności są przyjmowane na rehabilitację poza kolejnością, a do lekarzy specjalistów bez skierowania. NFZ przeznaczył dodatkowe 1,5 mld zł na pierwszy rok "pozakolejkowych" świadczeń dla niepełnosprawnych. Tylko w pierwszej połowie tego roku w województwie pomorskim z rehabilitacji skorzystało niemal 6,5 tys. pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Niestety kolejki do fizjoterapeuty dla pozostałych pacjentów nie skróciły się, a czas oczekiwania w pilnym przypadku nawet nieznacznie się wydłużył.W pierwszej połowie 2018 r. z rehabilitacji korzystało na Pomorzu 144 644 pacjentów. Podobnie było w pierwszej połowie 2019 - z rehabilitacji korzystało 146 447 pacjentów i 6418 pacjentów korzystających ze świadczeń dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- W roku 2019 pomorski NFZ przeznaczył dodatkowe środki finansowe na zwiększenie wyceny świadczeń w ramach umów dotyczących rehabilitacji leczniczej, również tych obejmujących rehabilitację w ramach lecznictwa szpitalnego. Dodatkowo w celu zwiększenia dostępności do świadczeń z zakresu rehabilitacji oraz zmniejszenia kolejek oczekujących pomorski NFZ sfinansował bez ograniczeń wszystkie świadczenia zrealizowane w okresie od stycznia do lipca 2019 r. - poinformował Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ.
Jak wyjaśnił, na zwiększenie wartości umów w rehabilitacji przeznaczono 20,5 mln zł: 6,5 mln zł na zwiększenie wyceny świadczeń od lipca, 4 mln zł na zwiększenie nakładów na świadczenia na rzecz pacjentów z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, 4,3 mln zł na zwiększenie nakładów na rehabilitację pacjentów po zabiegach endoprotezoplastyki, 5,7 mln zł na sfinansowanie wszystkich świadczeń wykonanych w okresie od stycznia do lipca.


Niestety mimo dodatkowych środków kolejki oczekujących na konsultacje przed rozpoczęciem rehabilitacji nie zmniejszyły się. W porównaniu do ubiegłego roku pacjenci czekają średnio nawet kilka dni dłużej. Np. w sierpniu 2018 r. pacjent w przypadku pilnym czekał 46 dni na rehabilitację, z kolei w sierpniu 2019 r. średni czas oczekiwania to 56 dni.

Oczekiwanie na zbiegi jest jednak znacznie dłuższe. Po pierwszej wizycie, kiedy specjalista rehabilitacji weryfikuje stan pacjenta i rozpisuje mu zlecenie na konkretne zabiegi i terapie, oczekiwanie na rozpoczęcie terapii to nawet rok, w pilnych przypadkach 6-7 miesięcy.

- W przypadku naszej placówki obecnie pierwsze terminy dla osób po konsultacji to połowa września 2020 r., a w trybie pilnym pod koniec kwietnia 2020 r. W innych placówkach wygląda to podobnie i niestety nie mamy na to wpływu. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie możliwości dostępu do świadczeń rehabilitacyjnych dla pacjentów z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności - informuje Dariusz Dulian, menadżer ds. marketingu i PR z Przychodni Morskiej w Gdyni.

Jak dostać się na rehabilitację bez kolejki?Nowe przepisy weszły ponad rok temu, jednak wciąż wiele osób nie wie, jakie są zasady korzystania z dostępu do rehabilitacji bez kolejki. Trzeba też podkreślić, że rehabilitacja dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest finansowana przez NFZ z innego funduszu niż pozostałych chorych i nie jest ograniczona limitem. Co to oznacza?

Fundusz płaci za każdego rehabilitowanego niepełnosprawnego pacjenta. Aby skorzystać z uprawnień, chory musi tylko okazać ważne orzeczenie.

Czytaj też: Ile kosztowało nasze zdrowie w 2018 r.? NFZ podsumowuje wydatki

- Każdy pacjent z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i skierowaniem do lekarza rehabilitanta rozpocznie terapię w jak najkrótszym czasie, według kolejki obejmującej tylko pacjentów niepełnosprawnych. Tradycyjna forma finansowania zabiegów przez NFZ oznacza kolejki powyżej 12 miesięcy, więc warto zatroszczyć się o taki dokument, szczególnie gdy formalności z uzyskaniem orzeczenia zwykle nie przekraczają miesiąca. Skierowanie do lekarza rehabilitanta może wystawić lekarz pierwszego kontaktu (POZ) lub inny lekarz prowadzący leczenie pacjenta - mówi Dariusz Dulian.
Jak wyjaśnia, po zgłoszeniu pacjenta lekarze - specjaliści rehabilitacji - na podstawie skierowań diagnozują pacjentów i rozpisują odpowiednie zabiegi, które wykonują fizjoterapeuci.

Czytaj też: W Sopocie powstanie ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla niepełnosprawnych

- Świadczenia mogą być realizowane w przychodni lub bezpośrednio w domu pacjenta. Wiemy, że dla wielu chorych ze znacznym stopniem niepełnosprawności dojazd do placówki jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Jeśli na skierowaniu do lekarza rehabilitanta znajdzie się adnotacja, że terapia ma się odbywać w domu pacjenta, wówczas nasi lekarze czy rehabilitanci przyjadą bezpośrednio do niego. Zakres terapii z racji miejsca nie jest tak szeroki jak w placówce medycznej, ale w wielu przypadkach podstawową formą rehabilitacji są ćwiczenia indywidualne - dodaje.
Osoby, które mają orzeczenie o niższym stopniu niepełnosprawności lub nie mają go wcale, mogą pomyśleć o jego weryfikacji.

- Trzeba pobrać wniosek o wydanie orzeczenia - formularz pobiera się np. na stronach urzędu miasta lub gminy oraz w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, zgłosić się do swojego lekarza, aby wypełnił zaświadczenie o stanie zdrowia. Wniosek i dokumenty - aktualne wyniki badań, składa się w zespole orzekania o niepełnosprawności. Należy pamiętać, że zaświadczenie lekarskie ważne jest 30 dni.
Czy korzystałe(a)ś kiedyś z pomocy fizjoterapeuty?
45%

tak, jestem pod stałą opieką prywatnie

10%

tak, jestem pod stałą opieką na NFZ

31%

potrzebuję, ale wciąż czekam w kolejce na NFZ, bo prywatnie mnie nie stać

14%

nigdy nie potrzebowałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 280