• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do psychologa bez kolejki. "Przystań" uruchamia sieć pomocy

18 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Sieć Pomocy Psychologicznej to program skierowany do mieszkańców Gdańska, którzy czują się zagubieni, przygnębieni, mają problemy w relacjach z ludźmi, nie radzą sobie z codziennymi sprawami. Sieć Pomocy Psychologicznej to program skierowany do mieszkańców Gdańska, którzy czują się zagubieni, przygnębieni, mają problemy w relacjach z ludźmi, nie radzą sobie z codziennymi sprawami.

Kryzys w związku, przygnębienie, poczucie bezradności i osamotnienia - często jedynym sposobem na wyjście z trudnej sytuacji może okazać się pomoc psychologa. Niestety wiele osób z niej rezygnuje przez coraz dłuższe oczekiwanie w kolejce na konsultacje czy po prostu brak odwagi. Tu z pomocą przychodzi gdańska Fundacja Wspierania Rodzin Przystań, która organizuje Sieć Pomocy Psychologicznej - darmowe konsultacje dla tych, którzy chcą spróbować.



- Obecnie na wizytę u psychologa w ramach NFZ czeka się od 7 do 12 miesięcy. Skracamy czas oczekiwania na konsultacje diagnostyczne. W ramach Sieci Pomocy Psychologicznej jest dostęp do cyklu konsultacji - tak, aby można było postawić rzetelną diagnozę, co z kolei określa drogę dalszego postępowania - mówi Katarzyna Wieczorek, prezes zarządu Fundacji Wspierania rodzin Przystań, psycholog i psychoterapeuta.
Sieć Pomocy Psychologicznej to program skierowany do mieszkańców Gdańska, którzy czują się zagubieni, przygnębieni, mają problemy w relacjach z ludźmi, nie radzą sobie z codziennymi sprawami.

- Chodzi o to, żeby przybliżyć tym osobom pomoc psychoterapeutów i psychiatrów, ale też zmniejszyć lęk związany z poszukiwaniem pomocy psychologicznej, spowodować, że nie będzie ona stygmatyzowana - dodaje Wieczorek.
Kilkaset godzin konsultacji

Z darmowych konsultacji będzie mogło skorzystać około 70 osób, które wypełnią stosowny formularz i nie są w trakcie procesu terapeutycznego. Przewidziano około 200 konsultacji indywidualnych, 30 konsultacji rodzinnych lub dla par, a także 30 konsultacji psychiatrycznych. Z pomocy specjalistów mogą skorzystać też dzieci i młodzież.

- Ze względu na limity projektowe spotkania będą miały charakter cyklu 4-5 konsultacji diagnostycznych w przypadku osób indywidualnych i 3 spotkania konsultacyjne dla zgłaszających się rodzin, par - wyjaśnia prezes fundacji.
Chęć udziału można zgłaszać do 20 grudnia. Program potrwa do końca roku. Projekt finansowany jest ze środków Miasta Gdańska.

Doświadczeni specjaliści

- Chcemy tym osobom dać dostęp do wysoko wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów, którzy bardzo często pracują tylko w prywatnych gabinetach. Gabinety znajdują się na terenie całego miasta - więc można wybrać dogodną lokalizację. Konsultacje są prowadzone w intymnych warunkach, bez konieczności oczekiwania w poczekalniach przychodni, dajemy egalitarny dostęp także dla osób, których nie stać na płatne sesje - przekonuje Wieczorek.
Obecnie w SPP jest włączonych kilkanaście podmiotów świadczących pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną oraz psychiatryczną. Fundacja otwarta jest na współpracę z kolejnymi osobami, które chciałyby zaangażować się w pomoc pacjentom.

Jak dodaje prezes fundacji, konsultacje mają wspomóc rozwój wczesnej i kompleksowej interwencji diagnostycznej, terapeutycznej, która umożliwi wielu osobom powrót do pełnienia ról społecznych czy odzyskanie samodzielności.

- Określenie natury trudności pozwala wyznaczyć drogę leczenia. Np. jeśli ktoś czeka w długiej kolejce na terapię indywidualną, a okazuje się, że najpierw musi podjąć np. leczenie odwykowe, to pacjent szybciej trafia do odpowiedniego leczenia. Możemy na tym etapie zapewnić kompleksową opiekę psychologa i lekarza psychiatry - przekonuje psycholog.
Na konsultacje można umawiać się dzwoniąc pod nr tel. 505 700 270, lub pisząc na adres: koordynator@fwr-przystan.org.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (5) 1 zablokowana

  • Już się zapisałam- fajne (2)

    To fakt,ze na wizytę do psychologa nie łatwo jest się zapisać. W przychodniach słabo to wyglada :-( Zapisałam się na wizytę z tego projektu do prw gabinetu blisko domu. Super ! Polecam

    • 15 3

    • (1)

      opinia sponsorowana?

      • 4 6

      • w sumie smutne że trojmiasto.pl nie pisze takich artykułów bez pieniędzy

        • 8 2

  • Reklama dźwignią handlu

    • 1 5

  • super

    To jest ekstra wiadomość! Mieć dostęp do psychologa to ważna rzecz bo nigdy nie wiemy kiedy i my będziemy potrzebować jego pomocy. Ja polecę Wam Panią Marię Doroniewicz, mi pomogła przy zaburzeniach żywienia!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane