Dwa szpitale na Pomorzu będą przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem

24 września 2020, 16:40
ws
Najnowszy artukuł na ten temat

Rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy

7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będą przyjmować osoby z koronawirusem wymagające specjalistycznego leczenia. - Wyznaczenie placówek, które zapewnią kompleksową opiekę, jak np. zabiegi chirurgiczne, kardiologiczne, leczenie udarów, które są także udziałem zakażonych, jest obecnie niezbędne - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.Szpital w Grudziądzu, który miał przyjmować osoby z koronawirusem wymagające specjalistycznego leczenia, już w ubiegłym tygodniu zgłaszał ograniczone możliwości pomocy. Teraz przestał przyjmować pacjentów z województwa pomorskiego z powodu braku miejsc.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieSpecjalistyczne placówki z PomorzaWyznaczone placówki to podległy Ministerstwu Obrony Narodowej 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku i należący do pomorskiego samorządu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Obydwa szpitale zapewnią opiekę nie tylko w zakresie intensywnej terapii, ale także neurologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i urologii. Ponadto szpital w Kościerzynie zapewni leczenie pacjentów dotkniętych COVID-19 w zakresie kardiologii, psychiatrii, reumatologii i pediatrii, a 7. Szpital MW - okulistyki i otolaryngologii.

W zakresie zabezpieczenia miejsc dla pacjentów z niewydolnością oddechową wskazane także zostało decyzją wojewody Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, które jest zobowiązane do zapewnienia czterech łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

- Powyższe zmiany pozwolą na skoordynowanie na terenie naszego województwa opieki nad pacjentami, gdy obok zakażenia koronawirusem zajdzie potrzeba udzielenia wsparcia również w zakresie choroby współtowarzyszącej. Wciąż jednak najwięcej pacjentów z COVID-19 jest leczonych w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska.

Kolejny rekord zakażeńDziś padł kolejny rekord dobowej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce - 1136 nowych i potwierdzonych przypadków. Z tego aż 143 zakażenia dotyczą województwa pomorskiego.

- Przed nami bardzo trudny czas. Specjaliści nie pozostawiają złudzeń, że jesienią zakażeń będzie coraz więcej. Już obserwujemy ten trend. Wzrośnie też zapewne liczba osób potrzebujących hospitalizacji. Dlatego wciąż należy pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest warunkiem spowolnienia tempa transmisji zakażeń. Przede wszystkim to od nas samych zależy, jak długo i jak intensywnie pandemia będzie nam towarzyszyła - podsumowuje Agnieszka Kapała-Sokalska.

ws