Dworczyk o wątpliwościach wokół szczepionki J&J i masowych punktach szczepień

15 kwietnia 2021, 14:00
Wioleta Stolarska

- Wykonaliśmy ponad 8,2 miliona szczepień. Od początku tygodnia zarejestrowaliśmy 820 tysięcy nowych pacjentów zapisanych na szczepienia - powiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19. W czwartek w Polsce ruszyły pierwsze punkty szczepień drive-thru. Podczas konferencji odniesiono się też do kwestii bezpieczeństwa szczepień preparatem Johnson & Johnson.- Dzisiaj ruszyły zapisy na szczepienia rocznika 1965. Od północy na szczepienie zapisało się ponad 50 tys. osób z tej grupy - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Poinformował, że w czwartek w Polsce ruszyły pierwsze punkty szczepień drive-thru.

Czytaj też: Kolejne zawody będą kwalifikowały do szczepień

- W przyszłym tygodniu rusza pierwsze 16 pilotażowych powszechnych punktów szczepień. Pierwszy punkt będzie w Legnicy (woj. dolnośląskie). To punkty, które powstają w ramach rządowego programu szczepień. Na ten moment będzie to 471 dodatkowych punktów - zapowiedział.
Dodał też, że w drugiej połowie maja rozpoczną się szczepienia w aptekach.

Pierwszy masowy punkt szczepień w Gdańsku 23.04W Trójmieście otwarcie pierwszego masowego punktu szczepień zaplanowano na piątek, 23 kwietnia, w hali sportowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który powstał we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Na terenie liczącej około 2 tys. m kw. hali trwają obecnie prace - postawiono już 40 boksów, w których dziennie będzie mogło zaszczepić się nawet 5 tys. osób. Będzie to największy Punkt Szczepień Masowych na Pomorzu.

Czytaj też: Punkty szczepień masowych powstaną w Trójmieście

W środę opublikowano szczegółowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia i GIS dot. organizacji punktów szczepień - dotyczy to punktów drive-thru i Punktów Szczepień Powszechnych.

Bezpieczeństwo ws. szczepień jednodawkową szczepionką J&JW środę, 14 marca, do Polski trafiła pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson. Dostarczono około 120 tys. dawek. Podczas konferencji szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak odniósł się do incydentów zakrzepowych, które wystąpiły w USA po podaniu tego preparatu.

- EMA nie była zaskoczona tymi informacjami dotyczącymi nietypowych zakrzepów krwi. Przypadki, które wystąpiły w USA po podaniu szczepionki Johnson & Johnson, są ultrarzadkie. W Stanach Zjednoczonych podano dotąd ponad 6,8 mln dawek tego preparatu. Mieliśmy tam sześć incydentów, w tym jeden śmiertelny. Na ten moment EMA nie wprowadza żadnych restrykcji dla preparatu do czasu oceny komitetu. Na podstawie dotychczasowych badań wciąż niemożliwym jest potwierdzenie konkretnych czynników ryzyka. Ryzyko zakrzepicy po przebiegu COVID-19 lub powikłań po tej chorobie wynosi 16,5 proc. To znacznie wyżej niż ryzyko związane ze szczepieniem, które wynosi 0,0004 proc. - zapewnił.
Jak podkreślił, "profil bezpieczeństwa szczepionki J&J pozostaje pozytywny, a korzyści przewyższają wystąpienie ryzyka ewentualnych działań niepożądanych".

- Polacy są racjonalni. Było to widać przy sprawie szczepionki AstraZeneca. Jako Polska nie ulegliśmy panice, nie wstrzymaliśmy szczepień. Dzisiaj AstraZeneca jest wykorzystywana. W magazynach nie mamy niewykorzystanych szczepionek. Jestem przekonany, że tak samo będzie ze szczepionką Johnson & Johnson - powiedział Dworczyk.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


W Polsce wykonano dotąd 8 223 370 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 6 033 075 i 2 190 295 dawką drugą - podano w czwartek w serwisie rządowym gov.pl. Po szczepieniach zgłoszono 6132 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Dzienna skala szczepień wyniosła 243 919. Najwyższą odnotowano w ubiegły piątek - 254 tys.

Od 27 grudnia ub.r. do Polski dostarczono 10 032 440 dawek szczepionki. Zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.

Jak zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19?
  • Zadzwoń pod nr 989.
  • Zarejestruj się na pacjent.gov.pl.
  • Wyślij SMS o treści "SZCZEPIMYSIE" pod nr 880 333 333.
  • Skontaktuj się z punktem szczepień.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (59)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.