Dziecko na test na koronawirusa zapiszesz przez internet

7 kwietnia 2021, 14:00
Piotr Kallalas
Szybka diagnostyka jest bardzo istotna nawet w przypadkach łagodnych infekcji. Więcej zdjęć (2)

Szybka diagnostyka jest bardzo istotna nawet w przypadkach łagodnych infekcji.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Szybka diagnostyka jest bardzo istotna nawet w przypadkach łagodnych infekcji.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Resort zdrowia od środy, 7.04, uruchomił opcję zapisu dziecka na test w kierunku SARS-CoV-2 przez internet. Specjaliści podkreślają, że jest niewiele przeciwwskazań do badania najmłodszych pacjentów, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej prawie każda utrzymująca się infekcja czy podejrzane objawy chorobowe powinny skłonić nas do weryfikacji pod kątem COVID-19.Brytyjski wariant, który stanowi obecnie nawet 90 proc. wszystkich zakażeń wywołanych przez koronawirusa, o wiele łatwiej i częściej dotyka osoby młode. Zdarza się, że patogen atakuje także dzieci, a rodzice w takiej sytuacji stają przed dylematem rejestracji i wykonania testu. Specjaliści podkreślają, że nie ma przeciwwskazań wiekowych do przeprowadzenia badania.

Czytaj też: Testy na przeciwciała COVID-19 w domu czy w laboratorium?

- Przeciwwskazaniem do pobrania testu PCR u dziecka jest jedynie uraz okolicy nosowo-gardłowej, świeże krwawienie tej okolicy - zaznacza dr n. med. Bożena Kujawska-Kapiszka, kierownik Oddziału Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Dzieci nie należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, jednak specjaliści apelują o czujność i nieodwlekanie wykonania testu. Więcej zdjęć (2)

Dzieci nie należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, jednak specjaliści apelują o czujność i nieodwlekanie wykonania testu.

fot. 124rf.com/Sergey Ulanov

Dzieci nie należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, jednak specjaliści apelują o czujność i nieodwlekanie wykonania testu.

fot. 124rf.com/Sergey Ulanov

Szerokie spektrum wskazań do testu u dzieciSzybka diagnostyka jest bardzo istotna nawet w przypadkach łagodnych infekcji, ponieważ z jednej strony mamy wtedy jasność dotyczącą podjęcia decyzji o izolowaniu, a ponadto w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia wiemy, z jakim patogenem boryka się dziecko i jakie kroki należy dalej podjąć.

- Wykonanie testu jest wskazane: przy ewidentnym kontakcie z osobą COVID(+), u dziecka gorączkującego bez ewidentnych przyczyn kilka dni, przy zgłaszanym bólu gardła nawet przy nieobecności kataru, biegunki, ostre wymioty - zwłaszcza gdy w domostwie ktoś prezentuje wymioty lub inne objawy dyspeptyczne (niestrawności) - podkreśla dr n. med. Bożena Kujawska-Kapiszka.
Czytaj też: Koronawirus u dzieci."Covidek" pomoże wykryć powikłania

Do tej pory dzieci były najczęściej rejestrowane do testu przez lekarza pierwszego kontaktu. Dziś Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową opcję zapisów. Aby zarejestrować dziecko na test, wystarczy wypełnić formularz kwalifikacyjny na rządowej platformie Domowej Opieki Medycznej. Formularz musi być podpisany profilem zaufanym rodzica bądź opiekuna.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku narastania niepokojących symptomów dziecko powinno trafić do specjalisty, który pokieruje dalszym leczeniem.
Czy Twoje dziecko chorowało na COVID-19?
5%

Tak i to z ciężkim przebiegiem

16%

Tak, ale łagodnie

31%

Nie, na szczęście udało się uniknąć zakażenia

48%

Trudno powiedzieć, miało infekcję, ale nie robiliśmy testu

zakończona

łącznie głosów: 275

Opinie wybrane


wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.