Fałszywe SMS-y o kwarantannie. GIS ostrzega

24 września 2021, 9:30
ws

- Uwaga na fałszywe wiadomości informujące o konieczności odbycia kwarantanny. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.- Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy "Kwarantanna", zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu - poinformował w komunikacie Szymon Cienki, rzecznik prasowy GIS. - Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron - przestrzega GIS.
Czytaj też: Kwarantanna - dla kogo i na jakich zasadach?

Oszuści wysyłają linki do złośliwego oprogramowaniaJak informuje CERT - zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet - zaczęła się zmasowana akcja SMS atakująca telefony z systemem Android.

Oszuści wysyłają za pomocą wiadomości tekstowych linki do złośliwego oprogramowania. Wiadomości tekstowe mają być wysyłane na losowo wybrane numery telefonów. Według informacji CERT mają one informować o rzekomej kwarantannie lub zagubionych dokumentach.

Czytaj też: Minister Niedzielski: "99 proc. infekcji COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych"

W przypadku kliknięcia w przesłany link i aktywacji trojana oszuści dostaną dostęp do wrażliwych danych zapisanych na naszych telefonach. Oszuści będą mogli uwierzytelniać m.in. transakcje bankowe. CERT podkreśla, że w przypadku tego typu ataków samo kliknięcie w link nie stanowi zagrożenia. Trzeba ściągnąć i zainstalować złośliwe oprogramowanie.

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.