Fizjoterapeuci uczą rodziców, jak rehabilitować wcześniaki

18 czerwca 2020, 8:00
Ewa Palińska

Filmy instruktażowe dla rodziców pokazujące, jak pielęgnować dzieci i jak z nimi ćwiczyć, aby zapewnić im prawidłowy rozwój, to rozwiązanie, jakie wypracowali fizjoterapeuci pracujący na co dzień z małymi pacjentami Kliniki Neonatologii UCK. Teleporady są alternatywą dla tradycyjnych szkoleń, jakich ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną i zakaz odwiedzin na oddziałach nie można przeprowadzić. Każdy film jest personalizowany i tworzony pod kątem potrzeb konkretnego dziecka.W Klinice Neonatologii przebywają najczęściej dzieci przedwcześnie urodzone, obarczone różnego rodzaju dysfunkcjami także pod względem rozwoju ruchowego. Standardowo jeszcze na oddziale fizjoterapeuci szkolą rodziców, w jaki sposób mają pielęgnować dzieci, jak z nimi ćwiczyć, by zapewnić im prawidłowy rozwój.

Ograniczenia wynikające ze szczególnej sytuacji epidemiologicznej sprawiają, że pracownicy ochrony zdrowia, aby móc nieść pomoc pacjentom, niejednokrotnie muszą wykazywać się kreatywnością w realizowaniu usług medycznych. Przed ogromnym wyzwaniem stanął Samodzielny Zespół Fizjoterapeutów UCK, współpracujący z personelem Kliniki Neonatologii UCK, ponieważ z racji tego odwiedziny na oddziałach są zawieszone, nie ma możliwości, aby osobiście instruować rodziców w zakresie tego, jak pielęgnować dziecko i jak z nim ćwiczyć, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój.

- Razem z ordynator Kliniki Neonatologii, dr n. med. Iwoną Domżalską-Popadiuk, szukaliśmy wyjścia z tej sytuacji. Wiedza, jak układać, jak nosić, jak ćwiczyć, jak pielęgnować noworodka jest szczególnie istotna w kontekście wcześniaków. Utrwalone nieprawidłowe wzorce ruchowe mogą skutkować późniejszymi problemami z chodzeniem, siadaniem - mówi dr n. med. Katarzyna Gierat-Haponiuk z Kliniki Rehabilitacji, koordynator Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK.
Alternatywą okazały się teleporady w postaci filmów instruujących, w jaki sposób rodzice powinni stymulować prawidłowy rozwój dziecka. Aby wspomóc realizację tego rodzaju ćwiczeń w warunkach domowych, Monika Wiercińska, fizjoterapeuta z SZF UCK, przygotowuje indywidualny dla każdego dziecka instruktaż prawidłowej pielęgnacji. Celem jest kontynuacja działań fizjoterapeutycznych prowadzonych podczas pobytu dziecka w klinice w ramach wspierania prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. To wiedza, którą rodzice mogą wykorzystać, zanim trafią z dzieckiem do ośrodka rehabilitacyjnego.

Rehabilitacja dziecięca w TrójmieścieSamodzielny Zespół Fizjoterapeutów wspiera pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w schorzeniach i dolegliwościach narządu ruchu, kompleksowej fizjoterapii uroginekologicznej, terapii obrzęku i powikłań po leczeniu onkologicznym, a także fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych. W obrębie jego działalności znajduje się szeroko rozumiana fizjoprofilaktyka: popularyzacja aktywności fizycznej, edukacja zdrowotna, redukcja czynników ryzyka oraz diagnostyka funkcjonalna w celu uniknięcia lub zahamowania rozwoju problemów funkcjonalnych lub schorzeń.
Czy podczas epidemii koronawirusa zdarzyło ci się korzystać z teleporady?
32%

tak i ta forma konsultacji bardzo mi odpowiada

44%

tak, ale nie spełniła moich oczekiwań, bo nic nie zastąpi osobistej wizyty

11%

nie, ale nie wykluczam takiej możliwości

13%

nie i nie zamierzam z tego korzystać

zakończona

łącznie głosów: 102