Fundacja Hospicyjna nagrodziła wolontariuszy i filantropów roku

25 września 2020, 14:00
Wioleta Stolarska

Statuetki Bursztynowych Dźwigów trafiły dziś do wyjątkowych wolontariuszy i filantropów działających na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC. Fundacja Hospicyjna już po raz dziewiąty przyznała nagrody.W Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku doceniono dziś najaktywniejszych wolontariuszy i darczyńców. Wyróżnienia przyznano już w kwietniu, ale Z powodu epidemii uroczystość uhonorowania laureatów została przeniesiona na wrzesień.

- Te nagrody to wyraz naszej wdzięczności. Nasi wolontariusze i darczyńcy są dla nas bardzo ważni. Świadomość, że są, dodaje nam sił i energii do działania. Wiary w to, że nam się uda - mówiła Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej.
Podczas uroczystości wspominano zmarłego w tym roku fotografa Macieja Kosycarza - honorowego wolontariusza, który wyróżniony był w 2013 roku.

- Podczas ubiegłorocznej uroczystości wspominaliśmy szczególnie jednego z naszych Honorowych Wolontariuszy, pana prezydenta Pawła Adamowicza. W tym roku pożegnaliśmy i wspominamy Maćka Kosycarza, honorowego wolontariusza Fundacji Hospicyjnej, na którego życzliwość i wsparcie zawsze mogliśmy liczyć. Bardzo nam brakuje jego uśmiechu i niespożytej, pozytywnej energii - podkreślała Anna Janowicz. - Od lat przypominamy, że "Hospicjum to też życie". Dzięki naszym wolontariuszom i filantropom, ich umiejętnościom, poświęconym czasie i zasobach życie naszych pacjentów staje się piękniejsze i bardziej komfortowe. Dziękujemy za to tak laureatom, jak i każdemu wolontariuszowi i darczyńcy.
Czytaj też: Hospicjum Dutkiewicza walczy o przetrwanie. Trwa zbiórka

Kim są wyróżnieni wolontariusze i filantropii?To ludzie, szkoły i firmy, które są wrażliwe na cierpienie innych, na ich potrzeby. Dzielą się więc tym, co mają, by dać sygnał, że łatwiej pokonać wyzwania wspólnymi siłami.

Honorowi wolontariusze 2020 w kategorii indywidualnej:

  • Regina Grenda - wieloletnia pracownica administracyjna gdańskiego szpitala zakaźnego w Gdańsku oraz katechetka. W charakterze wolontariuszki związana była z duszpasterstwem osób niepełnosprawnych. W Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC pracuje od 2003 jako wolontariuszka opiekuńcza.
  • Kamil Gajewski - absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, nauczyciel, od dwóch lat dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Doby w Gdańsku, realizującej motto "Wychowanie przez pomaganie".
  • Artur Łopatniuk - grafik komputerowy, fotograf, fotoreporter, laureat m.in. trzech nagród Prezydenta Miasta Gdańska w konkursach fotografii artystycznej. Fundację Hospicyjną wspiera od 10 lat, ostatnio pomaga także Fundacji Wspierania Rozwoju Ja Też.
  • Przemysław Mitraszewski - współzałożyciel i prezes Zarządu Lighthouse, firmy z polskim kapitałem działającej w międzynarodowej strukturze jednej z największych firm komunikacyjnych na świecie Edelman. Prowadzi zajęcia z zarządzania kryzysowego na Uniwersytecie SWPS, London School of PR, a wcześniej m.in. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Politechnice Gdańskiej.
  • Adam i Anna Rynkowscy - farmaceutka i funkcjonariusz służby więziennej na emeryturze, małżeństwo od 31 lat, rodzice Natalii i Ady. Od roku z wielkim zaangażowaniem pomagają Fundacji Hospicyjnej w utrzymaniu hospicyjnego ogrodu.
  • Jerzy Szczepaniak - absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, oficer wojsk lotniczych na emeryturze, wieloletni pedagog V LO w Gdańsku. Absolwent kursu dla wolontariuszy opiekuńczych organizowanego przez Fundację Hospicyjną, z którą związany jest od 2010 roku, prawie od początku w charakterze wolontariusza kierowcy.
  • Magda Tomsio-Sołtyskowa - z wykształcenia ekonomistka, w swojej zawodowej przeszłości wieloletni redaktor merytoryczny w Wydawnictwie Morskim, związana także z Gdańskimi Zakładami Nawozów Fosforowych, Muzeum Narodowym i oświatą. Obecnie na emeryturze. W Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC pomaga od 2004 roku. Absolwentka kursu dla wolontariuszy opiekuńczych.
  • Elwira Twardowska - artystka plastyczka, animatorka kultury, od lat związana z działalnością Gdańskiego Archipelagu Kultury. Założycielka Klubu Plama na Zaspie oraz inicjatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Feta. Twórczyni Teatru Feta, który uważa za swoje największe życiowe osiągnięcie. Fundację Hospicyjną wspiera wraz z Teatrem Feta od kilku lat. Występ jego aktorów to nieodłączny element Żonkilowej Parady podczas Pól Nadziei.
  • Ulana Witkowska - z wykształcenia ekonomistka, pracuje jako analityk finansowy w firmie Mowi Poland Sales SA. Od kilku lat w swoim środowisku zawodowym oraz wśród znajomych koordynuje akcje charytatywne na rzecz podopiecznych Fundacji, jest jej cichą, ale skuteczną ambasadorką i fundraiserką. Prywatnie żona Jarosława, mama trzech chłopców: Mikołaja, Piotrka i Pawełka (Paweł od siedmiu lat otoczony jest opieką Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC).

- W hospicjum jest wiele okazji, by ofiarować swój czas i empatię tym, którzy tak bardzo potrzebują kogoś bliskiego - mówiła Regina Grenda.
- Nagroda Honorowy Wolontariusz 2019 roku jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Byłem nią bardzo zaskoczony - nigdy bym nie pomyślał, że za okazywanie serca drugiemu człowiekowi należy się cokolwiek. To powinna być oczywistość. To jest oczywistość. Obiecuję, że zawsze będę wspierał dobrą robotę zespołu Fundacji Hospicyjnej i zachęcał do tego innych - podsumował Kamil Gajewski.
Czytaj też: Niemal 400 marzeń do spełnienia na Dzień Dziecka

Wolontariat szkolnyWyróżnienia przyznawane są także szkołom, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w wiele akcji na rzecz podopiecznych Fundacji. Laureatami w tej kategorii zostały dwie gdańskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących. To niezwykłe przykłady miejsc, gdzie idea wolontariatu hospicyjnego rozkwitła dzięki wspólnemu wysiłkowi dyrekcji, koordynatorów i uczniów. Od lat udowadniają, że na szkolnych wolontariuszy zawsze można liczyć.

- Pomagamy Hospicjum Dutkiewicza i Fundacji Hospicyjnej, bo tutaj uczymy się empatii wobec drugiego człowieka oraz bycia ze sobą. To jest miejsce, które idealnie pokazuje, co jest ważne w życiu: wiara i drugi człowiek. Jak powiedział papież Franciszek: "Jak możemy kochać Pana Boga, którego nie widzimy - jak nie umiemy kochać człowieka, który jest obok nas". Ta nagroda jest dla uczniów-wolontariuszy, obecnych i byłych, bardzo ważnym wyróżnieniem" - przekonywali Jolanta Giza i Damian Lampka, koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu SP 2.
- Współpraca z gdańską Fundacją Hospicyjną trwa od wielu lat, przynosząc młodzieży mnóstwo satysfakcji i radości. Nasza sportowa społeczność zawsze była, jest i będzie wrażliwa na potrzeby tych, których skrzywdził los. Tak jak sukcesy sportowe naszych wychowanków cieszy fakt, że mogą każdego dnia wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka - mówiła Irena Adamowska, dyrektor Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku.
Wyróżnienia przyznano też Wydziałowej Radzie Studentów ETI, organizacji działającej na Politechnice Gdańskiej - z inicjatywy organizacji od sześciu lat w grudniu prowadzona jest akcja "Losowanie Świąteczne", dzięki której zbierane są środki na pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Wyróżnienie dostał także Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku - w szkole działa Koło Wolontariatu, dzięki któremu utrzymywana jest cykliczna współpraca z Fundacją Hospicyjną, Pomorskim Hospicjum dla Dzieci, Hospicjum w Sopocie, Caritas, Bankiem Żywności, Regionalnym Centrum Wolontariatu, DKMS, WOŚP, Szlachetną Paczką, Komitetem Społecznym Pod Parasolem.

W kategorii wolontariat pracowniczy nagrodzona została Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Fundacje i ośrodki w Trójmieście


Honorowi filantropiWśród wyróżnionych filantropów - osób prywatnych i firm, wyróżniających się swoją aktywnością społeczną oraz hojnością na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC - znalazły się: Zdzisława Hankisz, Piekarnia "Kidzińscy", Saur Neptun Gdańsk SA, Grupa GPEC, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.
Czy wspierasz akcje charytatywne?
38%

tak, robię to regularnie

55%

tylko wtedy, kiedy coś szczególnie do mnie przemawia

7%

nigdy - nie widzę takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 56