Gaca System, czyli Chodakowska w męskim wydaniu

15 lutego 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Elżbieta Michalak

Zaostrza się walka o pieniądze, jakie wydajemy na gubienie dodatkowych kilogramów. Trójmiejskim dietetykom i trenerom przybywa groźny rywal: wykreowany przez telewizję i znany w całej Polsce Konrad Gaca, który swoje centrum treningowe otworzy w Gdańsku.Diety, programy treningowe, zdrowy styl życia - coraz więcej ludzi nie pozwala sobie przejść obok tych tematów obojętnie. Wzięcie mają zarówno siłownie, firmy zajmujące się dietetycznym cateringiem, jak i prywatni trenerzy.

Szukasz dietetyka? Skorzystaj z katalogu Trojmiasto.pl

Jesienią wszyscy, którym zależy na zmianie złych nawyków żywieniowych i zrzuceniu zbędnych kilogramów będą mogli skorzystać z pomocy trenerów i specjalistów z ośrodka Gaca System, który otwiera się w Trójmieście.

Gaca System wchodzi do Trójmiasta

Powierzchnie biurowe przyciągają coraz więcej firm, które specjalizują się w aktywnym i zdrowym stylu życia. I tak, w Alchemii od wielu miesięcy funkcjonuje Fitness Club Fitstacja, a w Olivii Business Centre swoje podwoje otworzy fitness CityFit.

Największą nowością na trójmiejskim rynku będzie jednak premiera znanej i słynącej z efektywnego "odchudzania" firmy Gaca System. Ośrodek będzie zlokalizowany w kompleksie Pomerania Office Park, w biurowcu Zefir, a korzystające z niego osoby będą miały do dyspozycji nie tylko profesjonalne urządzenia do ćwiczeń, ale też trenerów, fizjoterapeutów i psychologów, którzy będą służyć wsparciem oraz konsultacje, podczas których układany będzie indywidualny plan żywieniowy.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, otwieramy szósty ośrodek realizujący program mądrego odchudzania Gaca System. To miejsce stworzone z myślą o potrzebach osób, którym zależy na rozwiązaniu problemu otyłości i nadwagi - mówi Konrad Gaca, prezes zarządu i twórca Gaca System, ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy. - Proponujemy kompleksową pomoc, nasze placówki to połączenie sali treningowej z poradnią dietetyczną i psychologiczną. W części treningowej znajdzie się nowoczesny sprzęt najwyższej jakości, gwarantujący pacjentom komfort w czasie ćwiczeń oraz korzystanie w czasie zajęć z wielu udogodnień.
O Konradzie Gacy głośno zrobiło się kilka lat temu, kiedy w programie "Taniec z gwiazdami" jedna z jurorek przyznała, że dzięki jego pomocy zgubiła 18 kg. Potem ruszyły programy z jego udziałem. W Fat Killers można było zobaczyć ludzi z ogromną nadwagą, którzy zrzucali po kilkadziesiąt kilogramów, podobnie jak w programie "Odchudzanie na Śniadanie". Wkrótce program Gaca System dostępny będzie też w Trójmieście.

Trener personalny gwarancją sukcesu?

O to, dlaczego łatwiej pracować nad swoją sylwetką z trenerem personalnym niż bez niego spytaliśmy Igora Janika, olimpijczyka, mistrza świata i Europy z wieloletnim stażem treningowym, który również pomaga innym stracić zbędne kilogramy.

- Praca z trenerem personalnym ma za zadanie realizowanie założeń treningowych i celu głównego podopiecznego. Zazwyczaj jest to redukcja zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki, poprawa kondycji, poziomu siły, ogólnej sprawności ruchowej, gibkości i koordynacji. Efektywna współpraca to taka, w której występuje pełne zgranie miedzy trenerem i podopiecznym. 100-procentowe zaangażowanie każdej ze stron procentuje fenomenalnymi efektami. Priorytetem jest zdrowie i każdy trener powinien dążyć do "wypracowania" u podopiecznych jak najlepszego jego stanu.
Nie sam trening jest jednak najważniejszy, kluczową okazuje się dieta, która ma wpływ na czas, w jakim osiągnięty zostanie zamierzony efekt.

- Osoba, która "nie podjada", skrupulatnie kontroluje to, co je, a przede wszystkim odżywia się zdrowo, pierwsze efekty widzi już po kilku tygodniach. Uważam, że stosunek dieta/trening procentowo rozkłada się w układzie 70/30 - zauważa Janik. - Na szybkość osiągnięcia efektu wpływ ma też kilka innych czynników. To np. tarczyca, jeśli organ ten działa poprawnie, proces treningowy przebiega bardzo sprawnie. Elementy takie jak stres, wypoczynek, tryb pracy także oddziałują na efekt finalny treningów. Ciężko więc powiedzieć, ile czasu należy poświęcić, żeby być zadowolonym z efektów. Według mnie to minimum dwa, trzy miesiące. To okres, w którym organizm w pełni adoptuje się do wysiłku fizycznego, a ciało zmienia się znacząco.
Koszt takich treningów w przypadku Trójmiasta zamyka się najczęściej w 120 zł za trening (mowa o treningach indywidualnych, w które trener w pełni się angażuje).

Jeśli chudnąć to kg na tydzień

W Trójmieście osobom z nadwagą czy otyłością pomagają dietetycy, ale także kluby utraty wagi. Jeden z nich działa np. we Wrzeszczu i organizuje klubowiczom różnego rodzaju zajęcia.

- Nasza działalność polega na medycznej pomocy osobom otyłym w zmianie stylu życia - mówi Dagmara Piotrowska z Klubu Skutecznej Utraty Wagi. - Żeby pomóc osobom z nadwagą lub otyłością nie wystarczy sama dieta, potrzeba działania kompleksowego, które łączy w sobie aktywność fizyczną, zmianę nawyków żywieniowych i ogólnie zmianę świadomości. W Klubie uczymy się, jak zwiększyć samoakceptację, dlatego prowadzimy warsztaty psychoterapeutyczne, prelekcje na temat zasad prawidłowego odżywiania i degustacje kulinarne. Każdy z uczestników otrzymuje rozpisaną dietę i ma możliwość uczestniczenia w codziennych ćwiczeniach. Przy czym część ćwiczeń odbywa się na sali, a część są to marsze na świeżym powietrzu. Bardzo pomaga też to, że się wspieramy wzajemnie w grupie.
Każdy uczestnik zajęć przechodzi najpierw badanie lekarskie, potem otrzymuje rozpisaną dietę i plan organizowanych przez zajęć sportowych, w których uczestniczą. Odbywają się też cykliczne warsztaty psychoterapeutyczne, prowadzone przez lekarza i psychoterapeutę oraz warsztaty kulinarne, na których uczy się ludzi zmiany nawyków żywieniowych.

- Są wśród nas osoby w wieku takim, że mają już duże wnuki i jak przyszły do klubu to przejście 1 km stanowiło problem. Po paru miesiącach ćwiczeń uczestniczą w naszych minimaratonach i zmieniają się z każdym dniem, uśmiechając się trzy razy częściej niż wcześniej. - Tak więc nie ma takiego wieku, który byłby przeszkodą do odzyskiwania zdrowia i uczestniczenia w zajęciach - dodaje Piotrowska.
Niełatwo zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Zazwyczaj to proces rozłożony w czasie i podzielony na etapy.

- Jeśli nawyki były bardzo złe, nie ma szans, aby wszystko zmienić od razu. Praca nad nimi jest gwarancją utrzymania osiągniętego celu wagowego - mówi Beata Krawczyńska-Kowalska z poradni Mój Dietetyk. - Jeśli jest problem z masą ciała to znaczy, że gdzieś popełniło się błąd i proces odchudzania należy rozpocząć od znalezienia tego błędu. Dlatego dobrym sposobem na odchudzanie jest zdecydowanie się na rozpisanie przez dietetyka indywidualnych jadłospisów oraz stałych spotkań kontrolnych.
Do wyboru mamy wiele diet, także te odchudzające, które dostarczają organizmowi zmniejszoną liczbę kalorii w stosunku do potrzeb. Na czym polega ich fenomen?

- W trakcie konsultacji z dietetykiem ustala się zawsze podstawową przemianę materii oraz uwzględnia się tryb życia oraz aktywność fizyczną. Co ważne, liczba dostarczonych kalorii z dietą nie może być zbyt niska. Dodatkowo dieta musi być pełnowartościowa i zbilansowana - podkreśla Beata Krawczyńska-Kowalska. - Dużym błędem jest znaczne ograniczenie węglowodanów. Nie można zapomnieć również o nawodnieniu organizmu. Odpowiednia ilość wody, herbat ziołowych, zielonych czy owocowych wspomaga proces odchudzania oraz zapewnia większą sytość.
Dietetycy podkreślają, że zdrowe tempo odchudzania to od 0,5 do 1 kg na tydzień. Przyspieszenie tego procesu może powodować utratę masy mięśniowej zamiast tkanki tłuszczowej, a szybki spadek masy ciała może się wiązać z większym prawdopodobieństwem wystąpieniem efektu jojo.

Zdrowie żywienie w cenie

Chęć bycia fit i zdrowego odżywiania się, a do tego ciągły pośpiech i doskwierający brak czasu sprawiły, że na rynku pojawiły się firmy oferujące catering dietetyczny. Co oferują swoim klientom?

- Zdrowo się odżywiać to dostarczać organizmowi wszystkich składników w odpowiednich ilościach. Nasza dieta jest więc odpowiednio zbilansowana, a swoim klientom proponujemy pięć posiłków dostosowanych do indywidualnych potrzeb - mówi Aleksandra Rybak z firmy "Na Zdrowie". - Co ważne, dieta oparta jest o zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania.
Nad przygotowaniem posiłków pracują szefowie kuchni we współpracy z dietetykami. Potrzebne jest też spotkanie lub telefoniczny wywiad dietetyka z klientem, podczas którego precyzujemy nasz kulinarny gust. Do wyboru klient ma zazwyczaj wiele różnych diet komponowanych zgodnie ze stanem zdrowia, kalorycznością i celem, jaki dana osoba chce osiągnąć. Kiedy wszystkie szczegóły są dogadane, kucharze przygotują całodniowe wyżywienie, a posiłki dostarczane są pod wskazany adres.

W większości firm cena jest stała, bez względu na rodzaj diety, na jaki się decydujemy. W niektórych cena jest niższa, jeśli zamawiamy dietę na dłuższy czas.

- Koszt dzienny cateringu, przy zamówieniu 5 posiłków, to wydatek 48 zł. Jeśli jest to dieta indywidualna lub specjalistyczna, koszt wynosi od 63 zł za 5 posiłków dziennie - mówi Aleksandra Rybak z Na Zdrowie.
Chciał(a)być zrzucić kilka kilogramów?
38%

tak, mam sporą nadwagę i od długiego czasu staram się schudnąć

38%

tak, choć nie jestem otyły(a) i dobrze wyglądam, chcę być jeszcze szczuplejszy(a)

7%

raczej nie, choć pewnie kilka kilogramów mniej by się przydało, ale po co?

5%

nie, nie muszę, a poza tym nie podoba mi się ta moda na "bycie chudzielcem"

7%

nie, wręcz przeciwnie, myślę o tym, żeby przytyć, bo mam niedowagę

5%

zupełnie nie przejmuję się swoją wagą

zakończona

łącznie głosów: 331

Elżbieta Michalak