Gdańsk i Sopot w czołówce. Kto już się zaszczepił przeciw COVID-19?

9 lipca 2021, 13:30
Piotr Kallalas
W dużych pomorskich gminach obserwuje się poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 bliski 50 proc. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach. Więcej zdjęć (2)

W dużych pomorskich gminach obserwuje się poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 bliski 50 proc. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W dużych pomorskich gminach obserwuje się poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 bliski 50 proc. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Pomorze cały czas należy do czołówki regionów pod względem liczby mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19. Nie zmienia to jednak faktu, że w naszym województwie znajdują się gminy, w których poziom wyszczepienia oscyluje jedynie wokół 20 proc. Sprawdziliśmy też jak wygląda liczba szczepień w poszczególnych grupach wiekowych.Gdzie zaszczepić się w Trójmieście przeciw COVID-19? Znajdź najbliższy punkt szczepień


Woj. pomorskie właśnie przekroczyło liczbę 2 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19. Obecnie tempo prowadzonej profilaktyki wyraźnie wyhamowało, co specjaliści łączą z jednej strony z wakacjami, a z drugiej strony z faktem, że najwięksi optymiści profilaktyki COVID-19 już się zaszczepili. Najważniejsze jednak, aby jak najwięcej osób skorzystało z wakcynacji przed kolejną falą zakażeń zapowiadaną już na jesień.

- Nie wiemy, jak będzie wyglądała jesień, chcemy się przygotować na najgorsze, dlatego musimy się szczepić - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj też: Dlaczego ludzie nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19?

Gdańsk i Sopot w ogólnopolskiej czołówceCo ciekawe, Gdańsk i Sopot plasują się bardzo wysoko w ogólnopolskich rankingach najbardziej "uodpornionych" gmin. Zgodnie z ostatnimi danymi stolica Pomorza zajęła 4 miejsce, a wyprzedziła nas jedynie Warszawa, stosunkowo niewielka Podkowa Leśna i Wrocław. Sopot znalazł się na 6 miejscu. Na uwagę zasługuje również fakt, że w Gdańsku już co druga osoba jest zaszczepiona pełną dawką.

Czytaj też: Wariant Delta na Pomorzu. Rozpoznano 23 przypadki indyjskiej odmiany koronawirusa

W przypadku rankingu regionalnego na podium, obok Gdańska i Sopotu, znalazła się również Gdynia, gdzie obecnie obiema dawkami wyszczepiono już 49 proc. mieszkańców. Na kolejnych miejscach znalazły się: Krynica Morska, Łeba, Ustka, a dalej Kolbudy i Kosakowo.

- Pomorze jest cały czas w czołówce, natomiast są również obszary - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie poziom zaszczepienia wynosi nadal nieco ponad 20 proc. osób w pełni zaszczepionych. Wojewoda współpracuje z samorządem, żeby wesprzeć wszystkie gminy w promocji szczepień i zapewnić szczepienia osobom zainteresowanym - mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. Narodowego Programu Szczepień.
Statystyki szczepień w pierwszym tygodniu lipca 2021 r. Więcej zdjęć (2)

Statystyki szczepień w pierwszym tygodniu lipca 2021 r.

fot. mat. własne

Statystyki szczepień w pierwszym tygodniu lipca 2021 r.

fot. mat. własne

Niski wskaźnik szczepień odnotowuje się między innymi w Zblewie, Gardei czy w Bobowie.

Czytaj też: Gdzie w Trójmieście zaszczepimy się bez rejestracji?

Młodzież musi nadgonićW przypadku grup wiekowych, największy poziom wyszczepienia dostrzegamy u osób powyżej 70 roku życia. Nic w tym dziwnego - seniorzy z jednej strony najwcześniej zostali objęci programem, a z drugiej strony są też najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i towarzyszące chorobie powikłania i tym samym najbardziej zainteresowani ochroną.

Czytaj też: Z jakich udogodnień i benefitów mogą korzystać zaszczepieni?

Nie zmienia to faktu, że cały czas mniej więcej 20 proc. osób w podeszłym wieku nie skorzystało z profilaktyki. Najmniej (23 proc.) zaszczepiło się osób w wieku 12-19 lat, jednak nie wyszczepiliśmy również nawet połowy mieszkańców w przedziale 20-39 lat.

Szczepienia przeciw COVID-19 pod względem wieku:
  • 12-19 lat: 23%,
  • 20-39 lat: 41%,
  • 40-59 lat: 55,6%,
  • 60-69 lat: 68%,
  • 70 + lat: 81%,

Wszystko wskazuje, że jeszcze w tym roku kolejny raz zostanie obniżony poziom wiekowy osób dopuszczonych do szczepień przeciw koronawirusowi.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (203)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.