Gdańsk przedłuża program in vitro dla mieszkańców

29 października 2020, 14:15
Wioleta Stolarska

Miejski program wsparcia leczenia niepłodności w Gdańsku będzie kontynuowany do 2025 r. Uchwała w tej sprawie została przyjęta podczas posiedzenia XXIX sesji Rady Miasta Gdańska. Program działa już od ponad trzech lat. W tym czasie urodziło się 270 dzieci, a z dofinansowania skorzystało już ponad 500 par. Gdańsk to pierwsze miasto na Pomorzu, które podjęło decyzję o wsparciu prokreacji mieszkańców.- Jesteśmy dumni z tego programu i dopóki w Gdańsku będzie rządzić koalicja KO-WdG, ten program będzie przedłużany - mówiła Beata Dunajewska na początku posiedzenia sesji RM w oświadczeniu klubowym.
W czasie dyskusji nt. zmiany uchwały w sprawie przyjęcia "Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017-2020" głos zabrała Joanna Cabaj, radna PiS.

- Jeżeli chodzi o samą procedurę sztucznego zapłodnienia i jej finansowanie, wielokrotnie sugerowałam, żeby zrobić badania na temat skutków sztucznego zapłodnienia. Płacimy ogromne pieniądze i tak naprawdę nie mamy mieszkańcom Gdańska nic więcej do powiedzenia oprócz tego, ile dzieci się urodziło. Nie możemy im powiedzieć, jaki jest ich stan zdrowia, ile ciąż jest mnogich, ile jest porodów wczesnych, ile dzieci się poczęło. Ta metoda to nie tylko to, że rodzą się dzieci, ponieważ w trakcie tej metody dużo więcej dzieci umiera. Sama procedura nie leczy, tylko daje nam efekt, którego się spodziewamy - mówiła.
Radna krytykowała też program edukacji seksualnej w szkołach, który jest częścią "Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska". Na jej wystąpienie odpowiedziała przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak.

- W programie edukacji seksualnej biorą udział dzieci tylko tych rodziców, którzy się na to zdecydowali. Myślę, że warto podkreślić, że procedurze in vitro poddają się pary, które przeszły całą ścieżkę dzisiejszej medycyny, stwierdzającą możliwość zajścia w ciążę, i nie ma już dla nich innej możliwości - powiedziała.
- Mamy jeden podstawowy efekt z tego programu - wielu młodych gdańszczan, którzy się urodzili. Prosiłabym, żeby nie wchodzić z butami w życie tych ludzi, którzy dzięki temu programowi dostali tak naprawdę największe szczęście w życiu - mówiła Beata Dunajewska podczas dyskusji.
Proponowana zmiana uchwały została przyjęta podczas głosowania. Za głosowało 20 radnych, 9 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się.

Czytaj też: Już 240 dzieci przyszło na świat dzięki gdańskiemu programowi in vitro

Kilkaset narodzin z programu in vitroProgram Wsparcia Prokreacji Dla Mieszkańców Gdańska ruszył w lipcu 2017 roku. Decyzja o wsparciu finansowym par mających kłopot z płodnością była reakcją samorządu na wycofanie się rządu z ministerialnego programu refundowania kosztów zabiegu in vitro, który zakończył się w czerwcu 2016 roku.

Efektem dotychczas podjętych działań jest objęcie wsparciem psychologicznym ponad 180 par. W ramach przeprowadzonych procedur in vitro narodziło się ponad 270 dzieci. Przeprowadzono również zajęcia edukacyjne dla ponad 500 osób.

Ginekolodzy w Trójmieście


Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. W tym roku za sprawą pandemii koronawirusa na kilka tygodni konieczne było wstrzymanie niektórych procedur. Jednak gdy pojawiły się nowe rekomendacje towarzystw medycznych, pary znów mogły skorzystać z zabiegów in vitro.

Czytaj też: Bezpłatne leki dla ciężarnych od 1 lipca

Kto i na jakich warunkach może skorzystać?Program miejski skierowany jest do par (kobieta i mężczyzna w związku małżeńskim lub partnerskim) mieszkających na terenie Gdańska i rozliczających się w tym mieście z podatków. Warunkiem jest stwierdzenie wskazań do zabiegu in vitro - gdy leczenie innymi metodami nie daje rokowań lub w przeszłości nie doprowadziło do ciąży. Konieczne jest przejście kwalifikacji medycznej.

Dodatkowo kobieta powinna mieć między 20 a 40 lat (dopuszcza się kwalifikację kobiet do 42. roku życia i ew. pacjentek od 18. roku życia poddawanych leczeniu gonadotoksycznemu). W programie przewidziano dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do trzech procedur in vitro. Koszty m.in. dodatkowych badań laboratoryjnych, konsultacji specjalistycznych, procedur uzupełniających terapię (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary.

Szkoły rodzenia w Trójmieście


Aby zgłosić się na wizytę kwalifikującą do programu miasta Gdańska, wystarczy zgłosić się do jednego z realizatorów programu. W Klinice Invicta w Gdańsku można kontaktować się poprzez infolinię 58 58 58 801 lub odwiedzić stronę. Klinika InviMed: infolinia 500 900 888 lub skorzystać z innej możliwości kontaktu z kliniką. Ośrodek Gameta Gdynia Centrum Zdrowia - tel. 58 526 10 02, 58 664 25 25.

Trzy moduły programuProgram wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części.

Moduł edukacyjny - skierowany głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Skorzystanie z tego modułu jest nieobowiązkowe, nie jest w żaden sposób powiązane z korzystaniem z pozostałych modułów, a udział w zajęciach dla osób niepełnoletnich wymaga pisemnej zgody rodziców/ opiekunów prawnych.

Drugi moduł - wsparcia psychologicznego - adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów - medyczny - obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.

Łącznie na realizację wszystkich modułów planuje się przeznaczyć środki finansowe w wysokości 1 mln 720 tys. zł rocznie, co daje kwotę 8 mln 600 tys. zł w okresie pięciu lat.
Czy zabiegi in vitro powinny być współfinansowane przez miasto?
68%

tak, uważam, że to usprawiedliwiony wydatek

11%

tak, ale pod warunkiem, że program będzie działał na jasnych zasadach

21%

nie, uważam, że miasto ma pilniejsze wydatki

zakończona

łącznie głosów: 475