Gdański ośrodek szuka chętnych do badań dot. szczepień przeciw COVID-19 i grypie

12 stycznia 2022, 8:00
Piotr Kallalas
Najnowszy artukuł na ten temat Co ze szczepieniami uchodźców?

Gdańska placówka medyczna bierze udział w międzynarodowych badaniach dotyczących skuteczności łączenia szczepienia przeciw COVID-19 i profilaktyki grypy. Cały czas trwa rekrutacja pacjentów do badania.Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Szczepienia przeciw COVID-19 i szczepienia przeciw grypie stanowią kluczowy element profilaktyki w obecnym sezonie infekcyjnym. Wciąż trudno stwierdzić, czy wakcynacja chroniąca przed wirusem SARS-CoV-2 będzie miała charakter sezonowy, jednak ze względu na pojawienie się kolejnych wariantów jest to możliwe. Obecnie naukowcy i towarzystwa lekarskie zalecają szczepienie przeciw grypie i COVID-19 jednocześnie, natomiast cały czas są prowadzone badania na temat skuteczności schematów szczepień. W jednym z takich programów bierze udział Gdańskie Centrum Zdrowia.

- Celem międzynarodowego projektu badawczego, w którym bierzemy udział, jest ocena skuteczności immunogenności (czyli siły wytworzonej odporności) w przypadku łącznego podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 oraz preparatu przeciw grypie - tłumaczy dr Hanna Korzeniowska z Gdańskiego Centrum Zdrowia. - Skuteczność porównujemy, analizując poziom przeciwciał w przypadku osób zaszczepionych dwoma preparatami - w jednym czasie oraz w odstępie miesiąca. Wszystko wskazuje, że wirus SARS-CoV-2 już z nami pozostanie, dlatego niezbędne są badania pozwalające potem prowadzić skuteczne szczepienia o charakterze sezonowym, a być może w późniejszym czasie stworzenie wspólnego preparatu pozwalającego chronić przed dwiema chorobami.
Czytaj też: "Pacjenci pytają o testy na COVID-19 niemalże każdego dnia"

Nasi pacjenci są pod stałą kontroląW jednej grupie szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie będą realizowane w jednym rzucie, natomiast w przypadku drugiej grupy z miesięczną przerwą. W obu przypadkach zostaną przeprowadzone badania laboratoryjne określające poziom przeciwciał wymierzonych w patogen. Rekrutacja do programu odbywa się też w dwóch grupach wiekowych: do 65 roku życia i wśród pacjentów w wieku senioralnym. Obecnie placówka medyczna poszukuje przede wszystkim pacjentów powyżej 65 roku życia, bowiem miejsca w pierwszej grupie powoli się wyczerpują.

- Kwalifikujemy pacjentów dorosłych - powyżej 18 roku życia, którzy są podzieleni na dwie grupy. Seniorzy, a więc osoby powyżej 65 roku życia, otrzymują wzmocnioną szczepionkę przeciw grypie. Zapraszamy osoby, które nie przyjęły jeszcze trzeciej dawki lub w ogóle się jeszcze nie zaszczepiły przeciw SARS-CoV-2 oraz w tym sezonie nie zaszczepiły się na grypę - mówi dr Hanna Korzeniowska. - Nasi pacjenci są pod stałą kontrolą (w ciągu siedmiu dni po szczepieniu monitorujemy stan zdrowia w specjalnej aplikacji, pacjent jest z nami w kontakcie telefonicznym).
Czytaj też: Lekarze spoza UE nie będą sprawdzani ze znajomości języka polskiego

Badania są prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Belgii i PolsceDo tej pory w Polsce zrekrutowano ponad 30 osób, które przechodzą badania laboratoryjne w różnych odstępach czasowych (w dniu podania szczepionki, po miesiącu i po pół roku), aby najpierw zmierzyć wyjściowy poziom przeciwciał, a następnie przeanalizować, w jaki sposób zmienia się ochrona organizmu.

- Badania są prowadzone równolegle w Stanach Zjednoczonych, Belgii i Polsce. W naszym ośrodku zakładamy przebadanie 70 pacjentów, chociaż możemy zwiększyć również ten limit. Na pewno to, co jest również ciekawe, to fakt organizacji opieki poszczepiennej. Pacjent biorący udział w programie w każdej chwili może zadzwonić, uzyskać informację medyczną, a w razie potrzeby zgłosić się na wizytę osobistą, badania laboratoryjne czy obrazowe - wskazuje dr n. med. Bartosz Trzeciak, koordynator projektu.
Być może w przyszłości będzie możliwość połączenia preparatów - przeciw grypie i COVID-19, aby profilaktyka sprowadzała się do wykonania jednego zastrzyku zawierającego oba preparaty.
Czy szczepiłe(a)ś się przeciw grypie?
16%

tak, szczepię się od lat

7%

tak, po raz pierwszy

6%

nie, nie zdążyłe(a)m w tym roku

71%

nie, nie szczepię się

zakończona

łącznie głosów: 1103

Opinie wybrane


wszystkie opinie (227)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.