stat

Gdynia zbada kręgosłupy uczniów

4 grudnia 2019, 15:45
Patsz

Uczniowie klas 4-8 gdyńskich szkół podstawowych zostaną zaproszeni na bezpłatne badania w kierunku wykrywania wad postawy. Badania odbędą się w grudniu w szkołach. Tuż po nich, przebadani otrzymają odpowiednie zalecenia dotyczące dalszego postępowania.Uczniowie zostaną przebadani w szkole, do której uczęszczają. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i trwa ok. 10 minut. Płaci za nie miasto Gdynia, a całość koordynuje Gdyńskie Centrum Zdrowia.

Przeprowadzone zostaną:


  • badanie poziomu barków, łopatek, kątów talii i miednicy,

  • badanie krzywizn kręgosłupa przy pomocy skoliometru oraz inklinometru,

  • pomiar długości kończyn dolnych,

  • badanie pod kątem płaskostopia z wykorzystaniem podoskopu.


Pomiary dadzą obraz ewentualnych zmian w układzie szkieletowym i pozwolą na analizę jego stanu. Fizjoterapeuta dokona oceny wad postawy i przekaże zalecenia do dalszego postępowania.


- Wady postawy u dzieci mogą determinować pojawienie się wielu schorzeń w ich życiu dorosłym. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie odpowiednich działań na jak najwcześniejszym etapie - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Wady postawy z powodu częstego siedzeniaWady postawy wśród młodzieży występują coraz częściej ze względu na dużą liczbę godzin spędzanych w pozycji siedzącej podczas nauki czy odrabiania prac domowych. Siedzenie obciąża kręgosłup, ale wczesne wykrycie zmian pozwala na szybki powrót do zdrowia.

Władze miasta nie wykluczają, że w przyszłości rozszerzą program.

- Jeśli okaże się to konieczne, będziemy chcieli pogłębić badania albo rozszerzyć wiek przebadanych - dodaje Bartosz Bartoszewicz.
Czy odczuwasz dolegliwości związane z kręgosłupem?
86%

tak

14%

nie

zakończona

łącznie głosów: 144

Patsz